Spis treści
W czwartek 14 września w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Polskiej Opery Królewskiej.
Zgodnie z decyzją zespołu sędziowskiego pod przewodnictwem dr hab. Magdaleny Kozień-Woźniak zwycięzcą konkursu zostało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina, które otrzymało 200 tys. zł brutto oraz nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.
Polska Opera Królewska w Warszawie. Tak będzie wyglądać nowy...
W skład zespołu projektującego weszli: Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych.
"Bardzo ważny dzień dla Polskiej Opery Królewskiej"
Jury wyjaśniając swoją decyzję wyjaśniło, że zwycięska praca proponuje budynek o zwartej bryle o rzucie trapezu wpisanym w kształt terenu lokalizacji. W argumentacji zaznaczono, że wielowarstwowe elewacje o znacznej miąższości dematerializują granicę między zewnętrzem a wnętrzem obiektu, integrując go z parkowym otoczeniem. Dodano także, że trójwymiarowy model metaforycznego lasu, użyty dla kształtowania tektoniki budynku nadaje indywidualny charakter gmachowi Polskiej Opery Królewskiej i tworzy nowy znak w przestrzeni.
Praca godzi w oryginalny sposób istniejący układ Osi Stanisławowskiej, narożnika Łazienek Królewskich i sąsiedztwa architektury współczesnej powstającej nierzadko w sposób przypadkowy. Jest czytelnym znakiem w krajobrazie kultury wysokiej i wyważonej estetyzacji przestrzeni. Tworzy nową tożsamość miejsca zharmonizowaną z historyczną przestrzenią - podkreśliło Jury.
Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak podkreślił, że 14 września 2023 roku zostanie zapamiętany jako bardzo ważny dzień dla POK.
To jest dzień nieprawdopodobnie ważny. My wszyscy czekamy na to z niecierpliwością, że pojawi się w końcu dom, prawdziwy dom, w którym będzie można ćwiczyć do woli, nie wynajmować sali, nie czekać czy spektakl się odbędzie czy nie odbędzie - powiedział Klimczak.
Piotr Gliński: Warszawa zyska kolejną instytucję muzyczną z prawdziwego zdarzenia
Na wydarzeniu obecny był minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Dzięki Łazienkom Królewskim, dzięki zmarłemu niedawno prof. Zbigniewowi Wawrowi, znaleźliśmy wspaniałą działkę, miejsce puste, niezadrzewione, tuż przy Łazienkach i przy dobrym rozwiązaniu architektonicznym, doskonale ta budowla, ta siedziba, wpisze się w architekturę miejsca. Warszawa zyska z prawdziwego zdarzenia kolejną instytucję muzyczną - mówił szef resortu.
Minister wskazał, że "tak duże miasto, które przez lata się rozrastało a nie budowało infrastruktury kulturalnej, zasługuje na takie inwestycje".
Jestem pewien, że tam będzie i wielka frekwencja, i wielka satysfakcja dla wszystkich z takiego pięknego, architektonicznego rozwiązania, wpisującego się w tę zieleń w tym miejscu, w tym regionie Warszawy - ocenił Piotr Gliński.
Nowy budynek Teatru Polskiej Opery Królewskiej
Działka, na której powstanie budynek Teatru Polskiej Opery Królewskiej, zlokalizowana jest przy historycznym założeniu Osi Stanisławowskiej i znajduje się na obecnym terenie Łazienek Królewskich.

Wspomniane historyczne założenie urbanistyczne powstało na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w drugiej połowie XVIII w. według projektu Augusta Moszyńskiego.
Obiekt będzie obejmował Salę Operową, w której znajdą się:
- Reprezentacyjna sala główna z widownią na 350-400 widzów
- Sceną
- Wieża sceniczna
- Kieszenie sceniczne
- Foyer o ekskluzywnych funkcjach wystawowych i zlokalizowanych w nim kasach
- Sala prób orkiestry, którą będzie można wykorzystać do mniejszych wydarzeń koncertowych
Oprócz tego w budynku znajdą się także, jako ich składowe:
- Bufet
- Szatnia
- Recepcja
- Garderoby
- Administracja POK
- Strefy VIP
- Sale konferencyjne
- Pomieszczenia socjalne
- Archiwa
- Magazyny
- Toalety
- Pomieszczenia techniczne

Ze względu na bliskość Parku, Stawu Łazienkowskiego oraz Zamku Ujazdowskiego, Ermitażu i Pałacu na Wyspie, od których działka jest oddzielona pasami zieleni - plac przed budynkiem Teatru Polskiej Opery Królewskiej będzie mieć urządzoną zieleń parkową.
W jury konkursu zasiadali: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień - Woźniak (przewodnicząca Sądu Konkursowego), Iwona Pastwa-Zarychta, prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, arch. Piotr Walkowiak, arch. Jacek Lenart, arch. krajobrazu Marek Szeniawski, arch. Wojciech Wagner, arch. Piotr Lewicki, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens. Funkcję Sekretarza Konkursu pełnił: arch. kraj. Rafał Mroczkowski.
Drugą nagrodę w konkursie otrzymała firma APA Wojciechowski, zaś trzecią przyznano firmie Dżus GK Architekci i Restudio Jacaszek Architekci. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna w pawilonie wystawienniczym SARP w Warszawie (ul. Foksal 2) do 20 września w godz. 9.00 - 16.00 (z wyjątkiem 19 września). W dniu zakończenia wystawy - 20 września, o godz. 15.00 - zaplanowano dyskusję pokonkursową.
Prace potrwają do 2028 roku
Po ogłoszeniu wyników konkursu zaplanowano podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń, jak również podpisanie umowy z projektantem, a następnie rozpoczęcie prac projektowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 roku.
Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?