Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu zieleni wzdłuż ul. Płaskowickiej, w tym nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Władze stolicy zapowiadają, że w tamtejszej okolicy powstanie nowa, zielona przestrzeń dla mieszkańców o charakterze parkowym wraz z placem miejskim i fontanną posadzkową.
Otwarcie ofert nastąpi 15 listopada 2021 roku. Prace nad projektem mają potrwać 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Projektowany teren zostanie podzielony na sześć odcinków. Ogłoszenie przetargu na realizację podstawowego zakresu zagospodarowania terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy planowane jest na początku 2 kwartału 2023 roku.

Zielona przestrzeń nad tunelem POW
Stworzymy nowy, rozległy park linearny o długości blisko 2 km, dostępny dla wszystkich mieszkańców. W projekcie stawiamy na rozwiązania, które pozwolą nam na efektywne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi. Duża powierzchnia biologicznie czynna parku wpisze się w założenia Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zdradza, że w tamtejszej okolicy zostanie posadzonych około 700 drzew i 28 tysięcy krzaków.
Stworzymy również wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe. Mieszkańcy będą mogli odpoczywać na nowych ławkach i piknikować na rozległych trawnikach - dodaje Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czytamy, że oprócz nowych drzew i krzewów, zbudowane zostaną alejki, chodniki i oświetlenie, a cały teren będzie monitorowany. Głównym elementem projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. "żółta wstęga”, prowadząca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest kolor żołty.
"Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji - zapowiadają przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Ponadto na odcinku od ul. Braci Wagów do al. Komisji Edukacji Narodowej zbudowany zostanie plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem na choinkę noworoczną. W tamtejszej okolicy przewidziano również miejsce dla rzeźbiarskich elementów zabawowych i drewnianego podestu o zmiennym nachyleniu - z których będą mogły korzystać także dzieci.

Ponad 10 milionów złotych z budżetu
Jak przekazał stołeczny Ratusz, na zaprojektowanie oraz budowę nowego terenu zieleni nad Południową Obwodnicą Warszawy zarezerwowano w budżecie miasta 10,3 mln złotych. Urzędnicy dodają w komunikacie, że wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz kosztorysu inwestorskiego ujętych w przedmiocie zamówienia ogłoszonego przetargu pozwoli na precyzyjne oszacowanie kosztów realizacji inwestycji.
Władze Warszawy przypominają, że koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poinformował, że przenalizował przewidziane w koncepcji rozwiązania dotyczące zagospodarowania terenu w pasie drogowym oraz zaplanował zakres ich realizacji adekwatnie do zabezpieczonych na ten cel środków finansowych w budżecie m.st. Warszawy.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?