Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sochaczewski. Gdzie warto wybrać się na wycieczkę i z jakich atrakcji skorzystać? Oto najciekawsze miejsca

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
W powiecie sochaczewskim znajduje się wiele miejsc, gdzie warto wybrać się na wycieczkę. Mnóstwo atrakcji zapewnia Sochaczew - stolica powiatu i jedno z najstarszych miast mazowieckich. Na uwagę zasługują tam m.in. pozostałości zamku wyeksponowane na wzgórzu, klasycystyczny ratusz czy największa atrakcja miasta, czyli wąskotorówka. Poza tym powiat sochaczewski to kraina Fryderyka Chopina oraz świętego o. Maksymiliana Kolbego. Co jeszcze warto zobaczyć w tych okolicach? Sprawdźcie poniżej.

Spis treści

Warszawa zapewnia mnóstwo atrakcji i jest tam wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, jednak czasem chcemy po prostu chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Jeśli więc macie ochotę wyrwać się ze stolicy na kilka godzin, warto wybrać się do powiatu sochaczewskiego. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy przyrody i spacerów w otoczeniu natury, jak i architektury, zabytków oraz historycznych miejsc. Co warto zobaczyć w powiecie sochaczewskim? Sprawdźcie w dalszej części artykułu.

Ratusz oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie

W centrum Sochaczewa znajduje się jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków miasta, czyli ratusz - budynek wzniesiony w latach 1825-1828 według projektu Bonifacego Witkowskiego. Obiekt wielokrotnie ulegał zniszczeniu m.in. w trakcie powstania listopadowego oraz I wojny światowej, ale ostatecznie został odbudowany i od 1973 roku jest siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Muzeum posiada największą kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce. Zbiory prezentowane są na stałej wystawie "Pole Bitwy 1939-1945". Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II Wojny Światowej dodatkowo eksponowanej na wystawie plenerowej na dziedzińcu muzeum.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje czy archiwa oraz prowadzi badania związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej. W salach wystawienniczych prezentujemy cyklicznie wystawy czasowe, na których podziwiać można m.in. malarstwo, rękodzieło czy rzeźbę polskiej sztuki współczesnej, etnografię świata i Polski. W muzealnym sklepiku prowadzimy sprzedaż książek różnych oficyn wydawniczych a także własne wydawnictw, dotyczące historii Ziemi Sochaczewskiej jak i samego miasta Sochaczew - czytamy na stronie placówki.

Godziny otwarcia muzeum:

  • wtorek - piątek: 10.00 - 16.00
  • soboty i niedziele: 10.00 - 16.00

Bilety:

  • normalny: 10 zł
  • ulgowy: 5 zł

Ruiny zamku Książąt Mazowieckich

Ruiny zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego - jest to najstarszy zabytek w mieście. Wybudowany został w XIV wieku i składał się z murów obronnych, wieży bramnej od północy z drewnianą nadbudową oraz wewnętrznych zabudowań wykonanych z drewna. Niestety, w czasie najazdu szwedzkiego zamek uległ zniszczeniu, a podczas Powstania Kościuszkowskiego został ostatecznie zrujnowany przez Prusaków. Około 1815 roku zawaliły się pozostałości dwóch zamkowych baszt.

Do czasów dzisiejszych przetrwało zachodnie skrzydło z dużymi otworami okiennymi skierowanymi ku rzece. Zaś w skrzydle wschodnim pozostały jedynie szczątki wieży, przy której znajdował się wjazd na dziedziniec zamku. Dosyć czytelnie zachowała się również fosa, odcinająca zbocza wzgórza od reszty otoczenia - informuje urząd miasta w Sochaczewie.

Pozostałości zamku wznoszą się malowniczo na wysokim brzegu Bzury i są prawdziwą ozdobą krajobrazu.

sochaczew.pl

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej znajdujące się w Sochaczewie gromadzi największy zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych w Europie. Na skansenie znajduje się aktualnie około 160 jednostek taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

Dodatkową atrakcją w sezonie letnim (od kwietnia do października) jest wycieczka koleją wąskotorową z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Trasa liczy 18 kilometrów i biegnie poprzez pełne uroku miejsca. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Godziny otwarcia muzeum:

  • poniedziałek - niedziela: 9.00-17.00

W środy wstęp wolny! Wstęp na ekspozycję najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem.

Cmentarz żydowski oraz cmentarz muzułmański

Nekropolia żydowska w Sochaczewie znajduje się przy ulicy Sierpniowej i jest jedną z najstarszych w Polsce. Cmentarz został założony najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku i był miejscem pochówku ludności z całego Mazowsza. Pochowano tu wielu zasłużonych społeczności żydowskiej miejscowych rabinów m.in. Mosze Charyfa, Eliezera ha-Kohena Lipskera oraz cadyka Abrahama Bornsteina.

Cmentarz muzułmański oraz wznosząca się na jego terenie baszta tatarska (grobowiec mułły) to zabytek unikatowy i posiadający ogromną wartość historyczną. Niestety, do dnia dzisiejszego dotrwała jedynie baszta, która znajduje się na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina, na wysokiej skarpie Bzury. Przez wiele lat obiekt był w złym stanie, ale nareszcie w 2020 roku został odświeżony i zabezpieczony. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Dwory i pałace w Sochaczewie

W Sochaczewie znajduje się też kilka zabytkowych pałaców i dworów.

  • Dwór w Czerwonce - budynek został zbudowany około 1800 roku, a obecnie jest siedzibą szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina. Dwór posiada cechy klasycystyczne, a otaczają go pozostałości parku krajobrazowego.
  • Pałac w Gawłowie - powstał w latach dwudziestych XX wieku, obecnie działa tam restauracja i sale bankietowe.
  • Dwór w Chodakowie - dwór został zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym, a jego pierwszym właścicielem posiadłości najprawdopodobniej był Ostrzewicz. Dworek skomponowany jest w charakterze tzw. „stylu dworkowego”, ze znaczną przewagą elementów klasycystycznych.
Pałac w Gawłowie
Pałac w GawłowieDaniel Bidiuk / sochaczew.pl

Żelazowa Wola

Żelazowa Wola jest położona około 3 kilometry od Sochaczewa i jest oczywiście kojarzona przez wszystkich jako miejsce Fryderyka Chopina. To właśnie tutaj urodził się słynny kompozytor, a goście mogą odwiedzać muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek otacza park urządzony w latach 1932-1939 według projektu Franciszka Krzywdy - Polkowskiego.

Odwiedzający to miejsce mogą zwiedzać sami bądź wybrać się na niepowtarzalny spacer w głąb historii Żelazowej Woli, podczas którego wspólnie z przewodnikiem odkryją tajemnice tutejszego Parku oraz Domu Urodzenia Chopina.

Informacje o godzinach otwarcia Domu i Parku oraz biletach znajdziecie TUTAJ.

Niepokalanów

Klasztor niepokalanowski został założony w 1927 roku przez świętego o. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina. Początkowo osiedle zakonne zajmowało stosunkowo niewielką działkę, aż teren rozrastał się tak bardzo, że obecnie sięga 28 hektarów. 7 grudnia 1927 roku o. Kornel Czupryk ówczesny prowincjał dokonał poświęcenia klasztoru.

Jednym z głównych powodów dla których o. Maksymilian Kolbe założył Niepokalanów było to, iż klasztor w Grodnie nie było w stanie pomieścić rozrastającego się wydawnictwa “Rycerza Niepokalanej”. (...) Wychodząc z założenia: dla siebie jak najmniej, dla Boga jak najwięcej, Niepokalanów kupował najnowsze urządzenia drukarskie, stosował nowoczesne metody pracy, wykorzystywał szybkie środki łączności i transportu. Stanowił bowiem duży ośrodek wydawniczy pism religijnych w Polsce - mówią franciszkanie.

Przybywając do Niepokalanowa, można nawiedzić dwa sanktuaria ogólnopolskie - bazylikę NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i kaplicę św. Maksymiliana. Można też obejrzeć dwa unikatowe przedstawienia: Misterium Męki Pańskiej i Panoramę Tysiąclecia. Ponadto warto odwiedzić muzea: Muzeum Papieskie, Muzeum św. Maksymiliana oraz Muzeum strażackie.

  • Muzeum Papieskie - jest to muzeum z dwoma samochodami w środku. Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wstęp jest nieodpłatny dla wszystkich chętnych.
  • Muzeum św. Maksymiliana - muzeum zajmuje trzy sale. Fotosy i eksponaty z objaśnieniami pozwalają poznać bliżej życie i działalność założyciela Niepokalanowa, a także misyjne apostolstwo.
  • Muzeum strażackie - Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w. W Niepokalanowie bowiem, od 2 lipca 1931 roku, istnieje Ochotnicza Straż Pożarna złożona z braci zakonnych, która ma opinię jednej z najlepszych straży ochotniczych w regionie. Muzeum Strażackie można zobaczyć tylko po uprzednim wcześniejszym zgłoszeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto