Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powódź na Lubelszczyźnie: Woda zalała 3250 gospodarstw (raport nt. aktualnej sytuacji)

redakcja
redakcja
fot. Krzysztof Brzeziński
fot. Krzysztof Brzeziński redakcja
Powódź na Lubelszczyźnie dotknęła 55 miejscowości. 137 km kwadratowych stanowi obszar terenów powodziowych w naszym województwie. Zalanych bądź podtopionych zostało 3250 gospodarstw.

- Wiele z miejsc chronionych udało się uratować. Woda z zalewisk spływa już do Wisły. Ciągle monitorujemy wały. Służby ratownicze na chwilę obecną przeformowują się. Wkrótce uruchomimy również pompy – podkreślała w czasie posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lublinie wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.
Tylko w samym powiecie opolskim zalanych zostało 100 km kwadratowych, z czego 62 w gminie Wilków. Woda wyrządziła tam straty w 1900 gospodarstwach. Szkody w wyniku powodzi poniosło także 870 gospodarstw w gminie Łaziska. 150 z kolei ucierpiało w Janowcu. Tyle samo w gminie Puławy. W Annopolu i Kazimierzu Dolnym jest ich ponad 80.
W wyniku drugiej fali powodziowej do przerwania wałówna Lubelszczyźnie doszło w miejscowościach Popów, Kopiec, Zastów Polanowski, Szczekarków i Janowiec.
Sytuacja na terenie gmin nadwiślańskich powoli stabilizuje się. Po spływie grawitacyjnym wody do Wisły i odpompowaniu wody z rozlewisk służby sanitarne przystąpią do dezynfekcji i uzdatniania studni. Na obszarze powodziowym zalanych jest ich ok. 600. Dezynfekcji poddać będzie trzeba również kanalizację i wodociągi. Zapowiadana jest także dezynfekcja terenów zalewowych przy wykorzystaniu sił i środków wojsk chemicznych. Ocenę stanów technicznych budynków rozpoczną także inspektorzy nadzoru budowlanego. Na bieżąco realizowana jest pomoc finansowa. Dotychczas codziennie udaje się wypłacić ok. 120 zasiłków celowych w kwocie do 6 tys. zł. Na chwilę obecną tego typu pomoc trafiła już do 786 rodzin. Łączna kwota wypłat wynosi ponad 4 mln zł.
Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych na obszarze gmin nadwiślańskich z Lubelszczyzny jest zróżnicowany. W powiecie opolskim ocenia się go jako dobry i stabilny. Tam stale służby obserwują i monitorują zabezpieczenia przeciwpowodziowe ułożone w miejscowościach Dobre, Kosiorów i Żmijowiska. Umacnianie wałów trwa m.in. w Kępie Gosteckiej.
W powiecie puławskim ratownicy zabezpieczają wał poprzeczny w miejscowości Brześce Kolonia i umacniają wał w Parchatce. Wypompowywana jest również woda z piwnic w Kazimierzu Dolnym.
W powiecie ryckim utrzymują się nadal liczne i duże zastoiska wody wzdłuż wałów przeciwpowodziowych spowodowane ich przesiąkaniem. Wały zabezpieczone są workami z piachem.
Stany alarmowe na rzece Wiśle są wciąż przekroczone. W Annopolu o 85 cm, w Puławach o 76 cm i Dęblinie o 79 cm.
Źródło: Urząd Wojewódzki
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć nadesłanych do redakcji przez Krzysztofa Brzezińskiego. Przedstawiają zalaną wciąż gminę Wilków na trasie z Zagłoby w kierunku Wilkowa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto