Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Warszawskie. Zdjęcia niemieckiego fotografa przeleżały lata w archiwach. Muzeum kupiło je na aukcji internetowej

Redakcja
Muzeum Powstania Warszawskiego
Jakiś czas temu informowaliśmy o niezwykłej zdobyczy Muzeum Powstania Warszawskiego. To nieznane dotąd niemieckie zdjęcia z września 1944 roku trafiły do zbiorów muzeum. Wyróżnia je wykonanie przez fotografa znajdującego się po stronie niemieckiej. Fotografii jest aż 59, a teraz wszystkie zostały zdigitalizowane i możemy zobaczyć jak wyglądała Warszawa w drugiej połowie powstania z niemieckiej perspektywy i podczas przygotowań do ewentualnego wkroczenia Armii Czerwonej.

Okazało się, że historia pozyskania zdjęć jest również wyjątkowa. Zdjęcia pojawiły się na aukcji internetowej, wystawione w około dziesięciu plikach po kilka zdjęć. Kiedy muzealnicy dotarli do osoby, która wystawiła zdjęcia na aukcje zaoferowali zakup wszystkich zdjęć ze względu na ich wartość historyczną.

Udało nam się skontaktować z antykwariuszem, który zgodził się sprzedać cały zbiór Muzeum pod warunkiem, że sfinalizujemy transakcję w ciągu 48h. Dzięki współpracy z PGE mieliśy możliwość szybkiego zakupu tych cennych zdjęć z Powtania Warszawskiego – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor placówki.

Powstanie Warszawskie. Zdjęcia niemieckiego fotografa przele...

Na zdjęciach zobaczymy m.in. mieszkańców Warszawy wypędzanych z miasta, apel funkcjonariuszy niemieckiej służby ochrony kolei (Bahnschutz), żołneirzy i osób cywilnych przy bocznicach kolejowych, tych samych funkcjonariuszy podpalających benzyną z kanistra stosy drewnianych skrzyń z butelkami przy torach kolejowych. Składowisko beczek przy niemieckich magazynach paliwa zlokalizowanych w okolicach obecnego skrzyżowania ul. Ordona i Gniewkowskiej.

Jest także zdjęcie przy torach kolejowych na terenie rozjazdów przy stacji Warszawa Zachodnia na wysokości ul. Bema. W oddali po lewej zbiorniki na gaz przy ul. Prądzyńskiego, który stoi do dzisiaj. Możemy zobaczyć też zastawiony wagonami tramwajowymi przejazd (przypominający barykadę) pod wiaduktem nad ul. 11 Listopada – widok od strony wschodniej (od strony ob. Ronda Żaba).

Zdjęcia nie mają wymowy propagandowej. Wyglądają na absolutny wybór fotografa co chce fotografować. Często miejsca i zniszczenia, których normalnie by nie dopuszczono do wglądu. Jest także zdjęcie przedstawiające widok z gmachu Ministerstwa Komunikacji przy ul. Chałubińskiego 4 w kierunku południowym, północnym i wschodnim na częściową palącą się Warszawę. Oprócz tego pielęgniarki przechodzące wzdłuż niemieckiej barykady przegradzającej ul. Koszykową przy ul. Chałubińskiego/al. Niepodległości czy widok na ruiny Nowego i Starego Miasta z mostu drogowego przy Cytadeli.

Zdjęcia są nie lada odkryciem bowiem do tej pory mogliśmy zobaczyć Warszawę w okresie powstania praktycznie wyłącznie z perspektywy polskiej. Wszystkie zdjęcia dostępne są tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto