MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praga-Północ z kolejnym zabytkiem. Kamienica przy Kawęczyńskiej trafiła do rejestru

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Zabytek posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe
Zabytek posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe Krzysztof Jedynak
Praga-Północ zyskała nowy zabytek. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków kamienicę przy ul. Kawęczyńskiej 63. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na wniosek Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców "Michałów". Szczegóły poniżej.

Kamienica została zbudowana przed 1936 rokiem w charakterystycznym dla tego okresu nurcie modernistycznym. Jest to budynek wolnostojący z siedmioosiową fasadą, z osiami wyznaczonymi przez prostokątne otwory okienne.

We wnętrzu kamienicy zachowały się oryginalne elementy wyposażenia oraz oryginalny układ funkcjonalno-przestrzenny. Klatka schodowa wyłożona jest w obrębie najniższej kondygnacji charakterystycznymi płytkami ceramicznymi "gorsecikami". Kompozycje klatki dopełnia metalowa bariera schodów o geometrycznej dekoracji. Ponadto we wnętrzach wielu lokali zachowane są drewniane podłogi klepkowe układane w jodełkę oraz podłogi deskowe. W jednym z mieszkań znajduje się oryginalny piec kaflowy - wymienia prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zabytek posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe

Praga-Północ z kolejnym zabytkiem. Kamienica przy Kawęczyńsk...

Zabytek posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Jest to indywidualnie zaprojektowany obiekt architektoniczny o charakterystycznej dla nurtu modernistycznego harmonijnej prostej bryle budynku. Kamienica wpisuje się w nurt modernistycznych obiektów wznoszonych w Warszawie w latach 30. XX w. W ówczesnej prasie opisywane jako nowoczesne i komfortowe, samo zachowane wyposażenie dokumentuje standardy mieszkaniowe rzeczonego okresu i świadczy o rozwoju budownictwa na obszarze dzielnicy.

Wysokie walory artystyczne prezentują ręcznie zdobione płaszczyzny drzwi, wykonane w bardzo popularnej i wysoko rozwiniętej w początku XX w. technice fladrowania. Istotną rolę w odbiorze estetycznym spełniają również zachowane egzemplarze mosiężnych klamek drzwi. Dużym nośnikiem wartości jest zachowany, ozdobny piec kaflowy - podkreśla Lewicki.

Kamienica przy ul. Kawęczyńskiej w rejestrze zabytków
Zabytek posiada wartości artystyczne, historyczne i naukoweMWKZ

Do wykończenia budynku użyto charakterystycznych materiałów, cechujących budownictwo mieszkaniowe lat 30. XX w: cegły klinkierowej w partii cokołowej skontrastowanej z warstwą jasnego tynku, a także lastriko na biegach schodów oraz posadzek ceramicznych na piętrach oraz charakterystycznych dla tego okresu technik zdobniczych.

Kamienica, ze względu na posiadane cechy charakterystyczne dla architektury modernistycznej, umożliwia prowadzenie badań nad budynkami wznoszonymi na terenie dzielnicy Pragi w tym okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto