Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praska kamienica jak z horroru przechodzi remont. XIX-wieczny budynek ma być gotowy jeszcze w tym roku. Tak postępują prace

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Zdjęcie z 2021 roku
Zdjęcie z 2021 roku Krystian Dobuszyński
Pod koniec 2021 roku stołeczny konserwator zabytków poinformował, że kamienica przy Środkowej 16 na Pradze-Północ przejdzie remont. Obiekt ma ponad 150 lat, przetrwał II wojnę światową i został wpisany do rejestru zabytków, ale z biegiem czasu znalazł się niestety w dramatycznym stanie. Zakończenie modernizacji inwestycji planowane jest na drugą połowę tego roku. Jak postępują prace w zrujnowanym obiekcie? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Neorenesansowa kamienica Arona Spiwaka (Śpiewaka) pod nr 16 została wzniesiona około 1870 roku jako dwupiętrowa kamienica frontowa z parą oficyn bocznych, także trójkondygnacyjnych. Zabudowa przetrwała II wojnę światową, jednak po niej rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych. Po 1994 roku wyburzono część dwupiętrowej oficyny północnej. - Kamienica wraz z innymi stojącymi przy ulicy Środkowej stanowi cenne świadectwo najwcześniejszej fazy budownictwa Nowej Pragi. Cały zespół ulicy jest jedynym na Pradze, którego elementy zabudowy pochodzą sprzed tej daty - informował stołeczny konserwator zabytków.

Z biegiem czasu budynki przy Środkowej znalazły się w katastrofalnym stanie technicznym. Remont rozpoczęto pod koniec 2021, ale dramatyczny stan domów spowodował, że zakres robót stał się bardzo szeroki - prace potrwają aż do drugiej połowy 2023 roku. Zimowa pora nie spowodowała jednak przerwania robót. Jak więc idą postępy? Sprawdźcie w naszej galerii zdjęcia obecnego stanu budynku oraz dla porównania z 2021 roku:

Zdjęcie z 2021 roku

Praska kamienica jak z horroru przechodzi remont. XIX-wieczn...

Prace trwają zarówno w budynku frontowym, jak i w oficynach. Zgodnie z projektem zrekonstruowano już charakterystyczne półokrągłe zwieńczenie elewacji frontowej. Możliwe było to dzięki zachowanej fotografii obiektu sprzed II wojny światowej. Kamienica ma już nową więźbę dachową i deskowanie połaci. Na elewacji tylnej wstawiono nowe okna, wykonane na wzór okien historycznych. Wykonano także izolację fundamentów w przejeździe bramnym - przekazał stołeczny konserwator zabytków.

Fotografia obiektu sprzed II wojny światowej
Fotografia obiektu sprzed II wojny światowejStołeczny Konserwator Zabytków

Rusztowania postawione na elewacji frontowej pozwoliły specjalistom na dokładne zbadanie gzymsu wieńczącego, który zachował się prawie w całości. W ich wyniku naniesiono poprawki do projektu, tak aby rekonstruowany gzyms wiernie odzwierciedlał pierwotny detal.

Szacowany koszt remontu to blisko 8 milionów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto