MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Olendrów na Białołęce trafi do rejestru zabytków. Deweloper chciał wybudować na tym terenie osiedle domów jednorodzinnych

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W związku z doniesieniami o zagrożeniu cmentarza ewangelicko-augsburskiego przy ul. Kamykowej, została wszczęta procedura wpisu obiektu do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego - poinformowano na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kilka dni temu na terenie nekropolii rozpoczęła się wycinka drzew i przygotowania do masowej ekshumacji grobów. Deweloper planował bowiem wybudować na tym terenie osiedle domów jednorodzinnych. Szczegóły poniżej.

Osiedle domów zamiast starego cmentarza?

Kilka dni temu radny Białołęki Waldemar Roszak informował w mediach społecznościowych o rozpoczęciu przygotowań do masowej ekshumacji grobów i wycince drzew na terenie cmentarza przy ul. Kamykowej na Białołęce. Jak się okazało, właściciel tego terenu - Diecezja Ewangelicko-Augsburska - postanowił sprzedać ziemię deweloperowi, który podpisał umowę przedwstępną i po wykonaniu ekshumacji planował budować na tym terenie osiedle domów.

Białołęcki urząd poinformował, że nie wydawał zezwolenia na wycinkę drzew na dawnym cmentarzu, a informację o prowadzonych tam pracach zgłosili władzom dzielnicy mieszkańcy oraz radny Roszak.

Informację zgłosili nam mieszkańcy i radny dzielnicy. Urzędnicy pojechali na miejsce, by ocenić wycinkę. Większość usuniętych drzew nie wymagała zezwolenia na wycinkę, ale znaleźliśmy pozostałości po kilku większych wyciętych roślinach, na które powinno zostać wydane zezwolenie - przekazała rzeczniczka dzielnicy Białołęka, Marzena Gawkowska.

Sprawą zainteresował się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora o pilną kontrolę na dawnym cmentarzu.

Konserwator rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków cmentarza Olendrów na Białołęce
MWKZ

Prace budowlane wstrzymano

Rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Andrzej Mizera poinformował, że z wydziału architektury i budownictwa Białołęki do konserwatora nie wpłynął do uzgodnienia żaden projekt zabudowy tego terenu. - Powinien być przesłany, ponieważ cmentarz ujęty jest w Gminnej Ewidencji Zabytków - przekazał i jednocześnie powiedział, że rozpoczęła się procedura wpisu cmentarza do rejestru zabytków. W związku z tym wszystkie prace budowalne na tym terenie są wstrzymane na czas postępowania.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Niezależnie od prowadzonej procedury cmentarz figuruje w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy - czytamy na stronie MWKZ.

- Informujemy, iż stan cmentarza jest stale monitorowy, a nasi pracownicy są na miejscu każdego dnia - dodano.

Historia cmentarza przy Kamykowej

Cmentarz przy ulicy Kamykowej w Brzezinach powstał jako miejsce pochówku osadników niemieckich z tej części dawnej Białołęki. Byli innej narodowości, wiary, języka, ale z czasem niektórzy się asymilowali. Świadczą o tym polskojęzyczne nagrobki i spolszczona pisownia niektórych nazwisk.

Przez prawie sto lat osadnicy meliorowali podmokłe tereny. Budowali domy prostopadle do drogi, z oknami na południe. Do dziś ich budowle można na Białołęce odnaleźć, choć jest ich już coraz mniej. Po II wojnie światowej zostali wysiedleni najpierw do Wielkopolski, potem do Niemiec. Pozostały po nich groby na pięciu ewangelickich cmentarzach na Białołęce. Po wojnie rozgrabionych, zaniedbanych, dziś porośniętych krzakami i mchem.

W 2012 na Białołęce przy ulicy Ruskowy Bród powstało lapidarium z płytami nagrobnymi przeniesionymi z innych cmentarzy ewangelickich w dzielnicy.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto / PAP / MWKZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto