Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las Pamięci w Warszawie? Ekologiczne pochówki i biodegradowalne trumny. Podobne są już w Poznaniu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Tak wygląda Las Pamięci w Poznaniu
Tak wygląda Las Pamięci w Poznaniu mat. pras. / Poznań
Las, drzewa i nieoznakowane mogiły. A w przyszłości miejsce do rozsypywania prochów bliskich zmarłych. Takie rozwiązana są już na cmentarzu w Poznaniu. Radna Agata Diduszko-Zyglewska pyta stołeczne władze, czy będzie to możliwe również w Warszawie. Okazuje się, że alternatywne pochówki oferować będzie Cmentarz Południowy.

Pierwszy był Poznań. Pod koniec 2022 roku na cmentarzu na Junikowie powstał Las Pamięci. Nazwano tak pierwszą w Polsce nekropolię, na której możliwy jest pochówek w biodegradowalnych urnach. To miejsce, gdzie nie ma pomników, ani tablic. Imiona i nazwiska zmarłych - na życzenie - można umieszczać na wspólnych kamiennych tablicach. W tym miejscu nie składa się też wieńców. Zmarłych wspomina się chodząc po odgrodzonym fragmencie lasu.

Las Pamięci to nietypowe, w naszym kraju, podejście do pochówków. Docelowo - jak przyznają władze Poznania - będzie można tam również rozsypać prochy swoich bliskich. Tu potrzebna jest jednak zmiana krajowych przepisów. Podobne rozwiązanie - związane z eko-pochówkami - wkrótce pojawi się również w Warszawie.

Tak wygląda Las Pamięci w Poznaniumat. pras. / Poznań

Ekologiczne pochówki w Warszawie. Na początku na Cmentarzu Południowym

Agata Diduszko-Zyglewska, radna Warszawy, zapytała stołeczny urząd o to, czy któraś z miejskich nekropolii planuje przygotowanie podobnego Lasu Pamięci. Na początku dowiedziała się, że cmentarzach przygotowane są Łąki Pamięci, gdzie - po zmianie krajowych przepisów - możliwe będzie rozsypywanie prochów. W drugiej interpelacji (radna dopytała o szczegóły) pojawia się już pełne stanowisko.

- Na Cmentarzu Komunalnym Południowym istnieje zalesiony fragment (lasek brzozowy), który mógłby stać się taką właśnie ekologiczną kwaterą. Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych podejmie prace nad zorganizowaniem takiego miejsca na nowe formy pochówku urnowego - odpowiada Elżbieta Markowska, Dyrektorka Magistratu.

Jak dodaje, jeśli zajdzie potrzeba organizacji takich pochówków - w urnach biodegradowalnych - miasto będzie przygotowane.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto