MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe Elizeum przejdzie modernizację. Jest pozwolenie na budowę. "Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego.
Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. PAP/Grzegorz Jakubowski
Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. Prace mają potrwać trzy lata.

- Mamy pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum. Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata, o jego etapach będziemy informować na bieżąco – przekazał Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.

Pozwolenie zostało wydane na podstawie projektu architektoniczno-budowalnego pt.: "Niezbędne prace remontowe, budowalno-konstrukcyjne i zabezpieczające, hydroizolacja, pełne prace naprawcze z zewnątrz - etap 1". Za realizację inwestycji będzie odpowiedzialny Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który także przygotuje dokumenty do przetargu. Jak zaznaczył konserwator – jest to dopiero pierwszy krok, ale bardzo ważny.

Remont Elizeum. Co się zmieni?

Pierwszy i najważniejszy etap zabezpieczenia budowli będzie polegał na izolacji obiektu i odcięcia go od stałego napływu wody.

- Wydzielono dwie fazy postępowania: pierwsza faza to powolne osuszanie zabytku i zabezpieczenie obiektu przed wodami opadowymi membraną od góry. Druga faza to prace związane z wykonaniem izolacji – wyjaśnił Michał Krasucki.

Ze względów technicznych odkopywanie budowli możliwe jest wyłączenie odcinkami. Nad całością zostanie wykonane tymczasowe zadaszenie. Natomiast po naprawie murów, zostanie położona nowa izolacja oraz wykonany drenaż. Inwestycja zakłada odtworzenie historycznej izolacji z gliny.

Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego.

Zabytkowe Elizeum przejdzie modernizację. Jest pozwolenie na...

Remont prowadzony będzie z dotacji "Rządowego programu odbudowy zabytków".

Kilka słów o Elizeum

Elizeum zostało zaprojektowane przez architekta Szymona B. Zuga, jako podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowskiego, czyli brata króla. Zabytkowy obiekt znajduje się w parku Na Książęcym, jest to obecnie park im. Rydza Śmigłego przy ul. Książęcej.

Dawniej wnętrze groty było bogato dekorowane freskami, kolumnami, rzeźbami, sztukateriami. Jednak jak podał konserwator zabytków, w wyniku niewłaściwego użytkowania wnętrze budowli po śmierci księcia w 1800 roku oraz wielu zaniedbań uległo znacznej destrukcji. W ciągu ostatnich dwustu lat wskutek porastania przez drzewa i krzewy prawie całkowitemu zniszczeniu uległa warstwa izolacji z gliny, którą grota była obłożona od zewnątrz. Była to przyczyna ostatecznej destrukcji historycznego wystroju.

Jest pozwolenie na budowę. Zabytkowe Elizeum przejdzie modernizację
Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego.Stołeczny Konserwator Zabytków
Jest pozwolenie na budowę. Zabytkowe Elizeum przejdzie modernizację
Stołeczny Konserwator Zabytków ogłosił, że jest pozwolenie na remont Elizeum, czyli podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego.wikipedia / domena publiczna / Adrian Grycuk
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto