Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praskie pomniki to nie tylko Czterech Śpiących i pomnik Kościuszkowca

Teresa Grabowska
Niezależny kot zamieszka na Gocławiu
Niezależny kot zamieszka na Gocławiu materiały prasowe
Już 29 maja 2011 r. około godz. 14:00 odbędzie się oficjalne odsłonięcie pomnika Niezależnego Kota. Rodzicami chrzestnymi zostali Olga Bończyk i Robert Janowski.

Niezależny Mruczek (Mruczek to tymczasowe imię), z pasją ostrzący pazury, jest wielkości rysia i zamieszka w parku Nad Balatonem na Gocławiu. Autorką pomnika jest Bogna Czechowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ta sama artystka, która stworzyła pomnik Szczęśliwego Psa stojący na Polu Mokotowskim. Pomysł powstania pomników psa i kota zrodził się w redakcji miesięcznika "Cztery Łapy". Zarówno pomysłodawczyni, jak i autorka pomnika Niezależnego Kota podkreślają, że chodzi o zwrócenie uwagi na los zwierząt i przypomnienie, że każdemu żywemu stworzeniu należą się opieka i szacunek.

A już 1 lipca na Białołęce odsłonięty zostanie pierwszy pomnik w tej dzielnicy. Zaniedbane skrzyżowanie ulic Strumykowej i Hanki Ordonówny zmieni się w skwer, na którym stanie pomnik Laszlo Osvatha (1892-1970). Ten pracownik ministerstwa spraw wewnętrznych Węgier pomagał polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej. Na monumencie będzie można przeczytać jego biogram i nazwiska Węgrów, którzy też udzielili pomocy naszym rodakom. Pierwszy pomnik na Białołęce jest prezentem rządu Węgier dla dzielnicy. Na jego odsłonięcie mają przyjechać premierzy Węgier i Polski.

Jedną z nowszych, ale już istniejących atrakcji Pragi są niebieskie aniołki, które pojawiły się w czerwcu 2010 r. podczas Nocy Pragi na ul. Ząbkowskiej. Autorem trzech małych aniołków i ich mamy jest Marek Sułek.

Pisząc o praskich pomnikach, nie można nie wspomnieć o tym przedstawiającym Praską Kapelę Podwórkową. Pomnik odsłonięty 17 września 2006 r. stoi u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego. Autorem jest Andrzej Renes, który stworzył go w oparciu o materiały archiwalne i wiedzę o współczesnych kapelach warszawskich. Pomysłodawcą natomiast był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który w ten sposób postanowił podziękować mieszkańcom stolicy.

Pomnik przedstawia kapelę, w której skład wchodzi pięciu członków: skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz, wszyscy wykonani zostali w skali 1:1 i odlani z brązu.

To chyba jedyny grający pomnik w Polsce. Piosenek, m.in. okupacyjnych i typowo warszawskich, można wysłuchać na ławeczkach stojących wokół pomnika.

Koniecznie trzeba również zobaczyć pomnik Pana Gumy stojący u zbiegu ulic Stalowej i Czynszowej.

Kiedy w grudniu 2009 roku został odsłonięty, rozpętała się burza. Mieszkańcy twierdzili, że utrwala niekorzystne stereotypy. Bo ten szczególny pomnik przedstawia lokalnego menela.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto