MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Południk Zerowy przechodzi przez nowy most pieszo-rowerowy. ZDM oznacza to miejsce czerwoną linią

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Ciekawostka dla mieszkańców Warszawy.
Ciekawostka dla mieszkańców Warszawy. ZDM, Krzysztof Jedynak
Przez nowy most pieszo-rowerowy przechodzi Warszawski Południk Zerowy. Dzięki zaangażowaniu zaprzyjaźnionego ze stolicą krakowianina wszyscy piesi i rowerzyści zobaczą, w którym miejscu dokładnie. Zarząd Dróg Miejskich oznacza na przeprawie to miejsce za pomocą wymalowanej żywicą czerwonej linii. Szczegóły poniżej.

Jakiś czas temu odezwał się do nas pan Mariusz Meus - geodeta oraz popularyzator geodezji i astronomii, znany jako Pan Południk, przewodniczący akcji „Honorowy Południk Krakowski” i członek Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Z okazji 550. rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika zaplanował oznaczenie historycznego warszawskiego południka zerowego. Co się okazało? Że południk ten przechodzi również przez most pieszo-rowerowy - relacjonuje Zarząd Dróg Miejskich.

Południk Warszawski przechodzi dokładnie pomiędzy drugim a trzecim filarem mostu (licząc od praskiej strony). W tym miejscu znajduje się także wschodni kraniec metalowej konstrukcji nad strefą wypoczynkową. Wszystko więc idealnie się złożyło do oznaczenia południka na moście, co też zaproponował pan Mariusz.

W Krakowie już w zeszłym roku oznaczył tamtejszy południk zerowy, z którego korzystał Mikołaj Kopernik, tworząc swoją rewolucję heliocentryczną. Południk Kopernika został oznaczony także w Zakopanem. W innych miastach również oznaczone są wyjątkowe południki: 19°E w Chorzowie, 18°E w Bydgoszczy, 17°E we Wrocławiu. - Dlaczego więc Warszawa miała by nie mieć oznaczonego swojego? Stąd wzięliśmy sobie pomysł pana Mariusza do serca i postanowiliśmy oznaczyć na moście Warszawski Południk Zerowy za pomocą wymalowanej żywicą czerwonej linii - przekazali drogowcy.

Historia Warszawskiego Południka Zerowego

Warszawski Południk Zerowy - którego długość geodezyjna obecnie wynosi 21°01’39,25697″ E - został wytyczony w 1825 roku przez astronoma Franciszka Armińskiego i wykorzystywany był w obserwacjach astronomicznych oraz tworzeniu map topograficznych Królestwa Polskiego. Południk przechodzi przez środek Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich. Wyznaczał go centralny instrument przejściowy (specjalny typ teleskopu), który niestety nie przetrwał do dziś, zniszczony podczas II wojny światowej. Na szczęście dzięki zachowanym planom i pomiarom pana Mariusza udało się go odtworzyć w 2022 roku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o obiekcie, który przez lata błędnie nazywano „Południkiem Warszawskim”. Na pl. Teatralnym przy Pałacu Jabłonowskich od 1872 roku stoi kolumna otoczona żelazną balustradą. Obok niej umieszczono w 1965 roku tabliczkę z napisem „Południk Warszawski”. W rzeczywistości kolumna ta jest stanowiskiem pomiarów geodezyjnych i magnetycznych, powstałym w ramach pomiarów łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N w latach 1861-1890. Błąd ten przetrwał aż do 2013 roku, kiedy to po pracach archeologicznych usunięto tabliczkę. Natomiast w 2022 roku - również z inicjatywy pana Mariusza Meusa - odnowiona kolumna została poprawnie opisana i ustanowiona Pomnikiem Geodezji Europejskiej - tłumaczy ZDM.

Także południk 21°E nazywany bywa „Południkiem Warszawskim”, ponieważ przebiega przez centrum stolicy. Niedługo jednak nikt nie będzie miał już wątpliwości, którędy przebiega prawdziwy Warszawski Południk Zerowy.

Most pieszo-rowerowy na Pragę z Południkiem Zerowym
Most pieszo-rowerowy na Pragę z Południkiem ZerowymZDM
od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto