Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. „Musimy go zwrócić Warszawie i Polsce”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego.  „Musimy go zwrócić Warszawie i Polsce”
Prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. „Musimy go zwrócić Warszawie i Polsce” Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Uroczystość podpisania ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie odbyła się w Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.

Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. członkowie rządu oraz parlamentu, a także członkowie organizacji, os wielu lat zaangażowanych w propagowanie idei odbudowy Pałacu Saskiego. - Dzisiaj odbudowujemy Pałac Saski i musimy go zwrócić Warszawie i Polsce. Ale nic nikomu innemu nie musimy dzisiaj zwracać. I nikomu innemu nic nie jesteśmy winni. To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej, cały nasz naród, a także nasze miasta i wioski. To jest to, co cały czas jest niezrealizowane – podkreślił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy „bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową”. - Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody. Byliśmy jej ofiarą – wskazał prezydent.

Zaznaczył, że odbudowa Pałacu Saskiego dawno powinna nastąpić, ale „polskie państwo cały czas przed laty podnosiło się z ruin”. - Teraz dopiero śmiało możemy powiedzieć staje się państwem, które wchodzi do ligi państw zamożnych, także dzięki mądrej polityce w ostatnich latach - mówił Duda.

- Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej - zespołu budynków, który był niegdyś symbolem Warszawy -zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz parlamentarzystów.

Prezydencka inicjatywa

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa jest inicjatywą prezydenta, którą ogłosił 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

1 czerwca 2021 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi.

Jak informowała informuje Kancelaria Prezydenta, rozwiązania zmierzają do przywrócenia, poza Pałacem Saskim, również pozostałych gmachów stanowiących przed II wojną światową zachodnią pierzeję Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz północną pierzeję Placu Stanisława Małachowskiego w Warszawie, tj. gmachu Pałacu Brühla (Ossolińskich, Sandomierskiego) oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej – dawnych nieruchomości warszawskich przy ul. Królewskiej 6 (tzw. kamienicy Ludwika Malhome’a), ul. Królewskiej 8 oraz ul. Królewskiej 10/12 (tzw. kamienicy Lesslów lub Strasburgera).

23 lipca 2021 roku Sejm ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto