Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Witold Sławiński. Propagator puszczańskiej przyrody.

Ewika
Ewika
Fot.: http://pbc.biaman.pl/
Fot.: http://pbc.biaman.pl/ Ewika
Profesor Witold Sławiński to botanik i fitosocjolog związany z Supraślem i Puszczą Knyszyńską. W propagowaniu przyrody tych terenów miał wielkie zasługi.

Prof. Witold Sławiński urodził się w 1888 r. w Wilnie. Studiował na Politechnice Lwowskiej, w Instytucie Rolniczym w Moskwie, na Uniwersytecie Wileńskim na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym. W wieku 35 lat, udał się na dalsze studia do Paryskiej Sorbony, gdzie pracował w dziedzinie mikrobiologii technicznej oraz oraz fitosocjologii roślin.
Po powrocie do Polski obronił doktorat na Uniwersytecie Poznańskim. Zainteresowania naukowe Witolda Sławińskiego koncentrowały się głównie na fitosocjologii i mikrobiologii technicznej – zajmując się szczególnie ochroną wód. Pozostawił po sobie ok. 85 prac naukowych.
Do Białegostoku przyjechał z Lublina, gdzie po wojnie wykładał w Uniwersytecie Marii Curie−Skłodowskiej. W Białymstoku pracował w Akademii Medycznej, gdzie objął katedrę biologii. Wkrótce po przyjeździe do Białegostoku uczony związał się z Supraślem. Zamieszkał w tym mieście, zabiegał o zaliczenie go do grupy miejscowości uzdrowiskowych, a łąki nad Supraślą stały się ulubionym miejscem jego badań naukowych.
Profesor Sławiński zainteresował się borowinami. Znalazł je w Puszczy Knyszyńskiej. Był to m.in. wynik badania torfowiska wysokiego Gorbacz koło Michałowa. W ostatnich latach życia prowadził badania fitosocjologiczne łąk okolicy rzeki Supraśl koło Białegostoku. Proponował utworzenie "Rezerwatu Supraśl" i zakładu przyrodoleczniczego w Supraślu. Dzięki badaniom i odkryciom Profesora w 2002 r. Supraśl został wpisany na listę uzdrowisk, jako drugie po Augustowie uzdrowisko podlaskie.
Prof. Witold Sławiński był znakomitym organizatorem: powołał białostocki oddział Polskiego Towarzystwa Botanicznego, był współorganizatorem i pierwszym prezesem Białostockiego Towarzystwa Naukowego. Przy Akademii Medycznej zorganizował Ogród Botaniczny o powierzchni 1,7 ha, który istniał do śmierci uczonego. Profesor W. Sławiński zmarł w 1962 r. w Białymstoku.
Zasługi prof. Sławińskiego dla Supraśla i okolic zostały docenione. Jego imię nosi m.in. największy polski park krajobrazowy – Park Krajobrazy Puszczy Knyszyńskiej.
Sylwetkę profesora oraz ciekawostki z jego życia można znaleźć w książce Radosława Dobrowolskiego "Witold Sławiński jakiego nie znamy". Książka dostępna jest w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=9781&dirids=1

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto