Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebierańcy w Radziejowie. Występ zespołu Marynia [zdjęcia]

Redakcja
Przebierańcy
Przebierańcy Karol Szmagalski
W dniu 11 lutego 2013 roku na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie , w Miejskim Zespole Szkół oraz w Bibliotece gościł folklorystyczny Zespół „Marynia” z Kłóbki prowadzony przez Urszulę i Bogdana Lisowskich,

emerytowanych nauczycieli z tej kujawskiej miejscowości słynącej głównie z istniejącego tam Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego. 
Kłóbka to także ważny punkt na tzw. szlaku chopinowskim, gdyż przez 15 lat mieszkała w miejscowym dworze Orpiszewskich (bardzo zasłużonej rodziny ziemiańskiej) narzeczona tego genialnego polskiego muzyka, Maria z Wodzińskich Orpiszewska.  
Występ poświęcony był obrzędowi przebierańców, który jeszcze gdzieniegdzie jest kultywowany na kujawskiej wsi. Występowały tradycyjne postaci; Diabeł, Śmierć, Bocian, Anioły, etc. Śmiechu i zabawy było bardzo dużo. Była okazja do wykazania się spontanicznością i inwencją, których nie brakuje kujawskim przebierańcom. Tradycyjnie od pokoleń pojawiające się stroje istot nadprzyrodzonych, zwierząt, obcych, uzupełnione są współczesnymi dodatkami.
Zaprezentowali się na spektaklu barwnie i głośno i cieszyli swym występem: Koza, bocian, dziad, baba, diabeł, śmierć, nowożeńcy, muzykant. Pomysłowe, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach stroje folklorystyczne swą symboliką i estetyczką kierowane są do mieszkańców wsi.
W skład zespołu „Marynia" obok Urszuli i Bogdana Lisowskich wchodzą : Urszula Lisowska, Bogdan Lisowski, Marianna Jabłońska, Zdzisław Jabłoński, Agata Pawlik, Kazimierz Pawlik, Anna Wilińska, Anna Krzyżanowska, Teresa Tomczak.
Na koniec uczniowie jak i przedstawiciele TMK ( Halina Paczkowska, Bożena Płaczkowska) podziękowali artystom za barwne i pouczające widowisko. Pani Urszula podkreślała wspaniała atmosferę współpracy jaką tworzą nauczyciele z Miejskiego Zespołu Szkół dbające na co dzień o miejscowy folklor kujawski, tradycję.(nauczyciele: Barbara Rolirad, Grażyna Trzmielewska, Mariola Eznarska i inni).
Więcej fotek tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10200745297415690.209587.1259848402&type=3 Kilka słów o skansenie:„Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka w gminie Lubień Kujawski, oddalony około 3 km od drogi Gdańsk - Toruń - Łódź. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich.
Na obszarze ok. 6 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Docelowo na terenie muzeum znajdzie się 40 budynków reprezentujących typowe dla naszego regionu przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej, zarówno drewnianej jak i murowanej z gliny czy cegły." 
KS. 

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto