Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do Euro. Warszawa na ostatniej prostej

gonzo19
gonzo19
Andrzej Cudak
Andrzej Cudak sl
Co jest jeszcze do zrobienia? Jak stolica przyjmie kibiców? O przygotowania do mistrzostw pytamy szefa Sekretariatu ds. EURO Andrzeja Cudaka.

Niewiele ponad pół roku**zostało do Euro 2012. To czas kończenia najważniejszych inwestycji i dopinania organizacji Euro na ostatni guzik.
MM Warszawa: - W jakim stopniu Warszawa jest dziś gotowa na Euro 2012? Andrzej Cudak:** - Jesteśmy teraz w ostatniej fazie przygotowań inwestycyjnych. To nie tylko chodzi o Stadion Narodowy. To także inne inwestycje, choćby drogowe. Praktycznie na ukończeniu są już budowy wielkich węzłów drogowych: gotowy jest węzeł przy ul. Marsa, i w al. Jerozolimskich nad Popularną, kończą się prace przy ul. Łopuszańskiej.

Na przełomie roku będzie gotowy również Most Północny. Od początku roku otwarty jest odcinek obwodnicy od węzła Konotopa do Powązkowskiej. Są nowe odcinki dróg w rejonie Okęcia i ul. Modlińskiej. Na lotnisku mamy Terminal 2 i nowe pirsy dla samolotów. Ruszył też program wymiany chodników, praca są prowadzone np. w al. Jerozolimskich, a będą jeszcze w innych miejscach. Przy samym Stadionie Narodowym udało się zmodernizować część Wybrzeża Szczecińskiego. Można dużo wymieniać…

A transport, komunikacja miejska?
- Na Euro 2012 gotowe będzie połączenie kolejowe centrum miasta z Okęciem. Wymieniamy tabor, na ulicach będzie tysiąc nowych autobusów, z czego ogromna większość już teraz jeździ. Zgodnie z planem dostarczane są nowe tramwaje Swing. Na Euro razem z używanymi wcześniej Pesami będzie ich do dyspozycji około 150 sztuk. Do tego doszły zakończone już modernizacje torowisk, m.in. w al. Jerozolimskich, na trasie W-Z czy al. Jana Pawła II. Z kolei Szybka Kolej Miejska zakupiła 13 nowych pociągów. Większość z nich już wyjechała na tory. Trzeba też wspomnieć o sprawnie modernizowanych i remontowanych dworcach kolejowych: Gdańskim, Głównym, Wschodnim i przystanku Stadion…

Jak idą przygotowania pod kątem organizacyjnym? Jak będzie wyglądało miasto podczas Euro 2012?
- Mamy już ustalone, jak zmieni się organizacja ruchu na ulicach podczas mistrzostw. Dla przykładu można powiedzieć, że w dniach meczowych, kiedy w Warszawie będą rozgrywane spotkania, al. Jerozolimska będzie wyłączona z ruchu samochodów prywatnych. Praktycznie od Rotundy aż do samego Stadionu Narodowego po drugiej stronie Wisły powstanie deptak. Kibice będę mogli, jedną z jego części, dostać się pieszo z centrum miasta aż do ronda Waszyngtona. Drugą częścią będą jeździć pojazdy komunikacji miejskiej i transport specjalny. W dniach meczowych Saska Kępa będzie zamknięta dla wjazdu samochodów, oczywiście z wyłączeniem tych należących do mieszkańców.


Wszystko o Euro 2012 w Warszawie »

Przy trasach wlotowych do Warszawy przewidujemy powstanie specjalnych parkingów dla osób, które na Euro postanowią dojeżdżać samochodami. Prawdopodobnie będzie siedem dużych parkingów i kilka mniejszych. Miejsc ma być dla kilkunastu tysięcy samochodów. Ich kierowcy i pasażerowie będą mogli dojechać do centrum Warszawy specjalnie zorganizowaną komunikacją miejską. W rejonie Stadionu Narodowego będzie około 600 miejsc dla autokarów: 300 dla kibiców jednej drużyny i 300 dla drugiej. Nie w każdym przypadku będą one zapełnione równomiernie, ale musimy być przygotowani na taki scenariusz.

Służby miejskie są gotowe?
- Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa i opieką zdrowotną dla turystów. Zakończyła się już budowa centrum zarządzania kryzysowego przy ul. Młynarskiej, trwają prace przy instalowaniu tam urządzeń. Mamy 800 działających kamer monitoringu na ulicach i w metrze. Dodatkowo mamy do dyspozycji około 2500 kamer w autobusach, tramwajach i innych miejscach.

Ponad 200 mln zł trafiło już do placówek odpowiedzialnych za zdrowie: szpitali, gabinetów opieki. Będą pomagać nie tylko polskim, ale i zagranicznym kibicom. Chcemy, aby w mieście było siedem gabinetów lekarskich dla kibiców zagranicznych.

A gdzie kibice będą spać? Starczy miejsc w hotelach?
- W Warszawie jest obecnie około 32-33 tys. miejsc noclegowych, z czego blisko 22 tys. w hotelach. Pozostałe znajdują się m.in. w schroniskach, hostelach, ośrodkach szkoleniowych itp. Do tego można dołożyć około 50 tys. miejsc noclegowych na terenie Mazowsza i w przyległych rejonach woj. łódzkiego i lubelskiego - miejscach oddalonych od Warszawy o góra dwie godziny jazdy. Takie są wymagania UEFA w tej kwestii. Łącznie daje to około 80 tys. miejsc noclegowych dla turystów.

Do tego dojdą dwa wielkie kempingi w Warszawie, o których powstaniu już wiemy. Przy centrum olimpijskim Fan Camp zorganizuje firma Carlsberg. Znajdzie się tam miejsce dla około 5 tys. przyjezdnych. Na miejscu będzie m.in. catering, strefa rekreacji itp. Drugie takie miejsce powstanie przy cyplu Czerniakowskim. Prywatna firma na terenie tamtejszej bazy harcerskiej chce zorganizować kemping dla około 4 tys. osób. Oczywiście kemping wyposażony byłby w sanitariaty. Pola namiotowe będą na pewno ciekawą alternatywą dla tych kibiców, którzy nie tyle przyjadą oglądać same mecze, ale po to, aby poczuć atmosferę mistrzostw, nie wydając przy tym wiele pieniędzy.

Zapewniliśmy już też miejsca hotelowe wymagane dla osób ze strony UEFA. Łącznie tzw. rodzina UEFA, wraz z ich centrum nadawczym, liczyć będzie około 7 tys. osób.

Dodatkowo we współpracy z PL 2012 i wszystkimi polskimi Miastami Gospodarzami chcemy w połowie grudnia tego roku uruchomić specjalny portal Polish Guide. Tam kibice uzyskają wszelkie ważne informacje związane z przyjazdem do Polski. Ponadto za pomocą jednego formularza o nazwie „Polish Pass” będą mogli kupić miejsca w hotelach lub innych miejscach noclegowych, bilety na autobusy, pociągi, komunikację miejską. Niewykluczone, że także na samoloty. Czegoś takiego nie było do tej pory. Duże hotele są podpięte do różnych systemów rezerwacji, ale mniejsze obiekty oferujące miejsca do spania, np. w ośrodkach szkoleniowych, już nie. Chcemy ułatwić znalezienie odpowiedniego miejsca do spania i mieszkania w Warszawie na czas mistrzostw.

Spodziewamy się, że po 2 grudnia, czyli losowaniu drużyn i miejsc gdzie będą grać, kibice zaczną szukać tych informacji i rozpocznie się rezerwacja wolnych miejsc.

Dla kibiców bez biletów na Stadion Narodowy zostanie strefa kibica…
- Powstanie ona przy Pałacu Kultury i Nauki. Zamknięta będzie ul. Marszałkowska. W strefie kibica będzie się mogło bawić ponad 100 tys. osób. Na jej terenie będą telebimy transmitujące mecze, a w przerwach między rozgrywkami będą się odbywały inne imprezy. Strefa kibica będzie otwarta 7 czerwca, dzień przed rozpoczęciem mistrzostw. Dla kibiców będzie tam dostępnych 250 toalet Toi Toi i sześć ogromnych toalet kontenerowych. Na terenie całego miasta kibice będą mieli do dyspozycji kilkaset dodatkowych toalet Toi Toi.

Jak kibice, zwłaszcza zagraniczni będą się poruszać po Warszawie?
- Z myślą o nich szykujemy specjalny system oznaczeń komunikacyjnych. Zostały one wypracowane na innych imprezach sportowych UEFA. Oznaczenia będą pomagały kibicom dotrzeć z dróg krajowych do miast, a dalej do Stadionu Narodowego czy strefy kibica. Tablice będą miały standardowy wygląd. Znajdzie się na nich m.in. logotyp mistrzostw. Będzie także uruchomiona strona przewodnikowa w różnych wersjach językowych, a także wydrukowane zostaną specjalne wersje przewodników City Guide i Fan Zone Guide. Przewidujemy także kampanie promocyjne i eventowe. Już w tym roku na targach turystycznych w Berlinie prezentowaliśmy się z informacjami na temat Euro 2012 w Warszawie, w najbliższych dniach będziemy na targach w Londynie. Z kolei miejskie biuro prasowe przygotowuje dla mediów zagranicznych specjalne newslettery ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Co miesiąc będą się pojawiały jego kolejne wydania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto