Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz zbada ruch pojazdów i liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej

PW
Ratusz zbada ruch pojazdów i liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej
Ratusz zbada ruch pojazdów i liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej Piotr Smoliński
W stolicy ruszyło Warszawskie Badanie Ruchu. Ankieta ma objąć 17 tysięcy losowo wybranych mieszkańców i dać odpowiedź na pytania, czym najszybciej przemieszczać się po Warszawie oraz jaki środek transportu najczęściej wybierają mieszkańcy stolicy. Warszawskie Badanie Ruchu to pierwszy od 10 lat kompleksowy pomiar komunikacji w Warszawie.

Źródłó: TVN Turbo/x-news

Przez półtorej miesiąca zebrane zostaną informacje o sposobach podróżowania po mieście przez warszawiaków, a także dane o ruchu pojazdów. Uwzględniony zostanie podział na rowery, motocykle, samochody, w tym ciężarowe i autobusy. Na tej podstawie zbudowany zostanie komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej.

Obecny model komunikacyjny został stworzony 10 lat temu podczas ostatniego Warszawskiego Badania Ruchu. Z jego pomocą można chociażby sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, którędy poprowadzić ich trasy, a także, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania.

Model pokazuje też, gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenę, czy nowe inwestycje komunikacyjne spełniły swoje zadania. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

Najistotniejszą częścią programu będą badania ankietowe mieszkańców Warszawy. Zostaną one przeprowadzone losowo, w wybranych gospodarstwach domowych. Badacze przepytają 17 tys. osób, zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci od 6 roku życia.

Ankieterzy zapytają w jaki sposób mieszkańcy poruszali się po mieście w dniu poprzedzającym wywiad. Badanie jest dobrowolne i anonimowe, respondenci będą także pytani o liczbę podróży w ciągu doby, ich cel , powód podróży, a także czas trwania. sposób podróżowania. W tego typu badaniu szczególnie ważne jest dokładne podanie czasu podróży i miejsca docelowego, bo im dokładniejsze będą zebrane informacje, tym lepszy będzie zbudowany model ruchu.

Poprzednie nadania ruchu w Warszawie prowadzono w latach: 1969, 1980, 1993, 1998 i 2005. Warszawskie Badanie Ruchu 2015 rusza 8 kwietnia, a zakończy się 27 czerwca.

Czytaj też: Deptak na Nowym Świecie powraca. Od soboty czeka nas zmiana ruchu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto