Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceum, Warszawa. 7 tysięcy brakujących miejsc w stołecznych ogólniakach

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Grzegorz Olkowski
Rekrutacja do liceum, Warszawa. Zakończenie roku szkolnego dla uczniów kończących w tym roku gimnazja i szkoły podstawowe zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak uczniowie rozpoczną upragnione wakacje, powinni dokonać wyboru szkoły średniej. Problem w tym, że w warszawskich ogólniakach brakuje aż 7 tysięcy miejsc. Szczegóły w artykule poniżej.

Rekrutacja do liceum, Warszawa. Więcej chętnych niż miejsc

Jak poinformowały władze m.st. Warszawy - 46,8 tys. uczniów - ośmioklasistów i gimnazjalistów aplikuje do stołecznych szkół. Pierwszy etap zapisów do liceów, techników i szkół zawodowych zakończył się w poniedziałek. Wyniki rekrutacji są przerażające. Potwierdza się to, o czym alarmowano od dawna. Chętnych do podjęcia nauki w warszawskich liceach ogólnokształcących jest więcej niż dostępnych miejsc.

Warszawskie szkoły średnie oferują w sumie 43 tysiące wolnych miejsc:

  • 28 tys. w liceach
  • 12,6 tys. w technikach
  • 2,5 tys. w szkołach zawodowych

Wnioski o przyjęcie do warszawskich szkół złożyło 46,8 tys. ósmoklasistów i gimnazjalistów. Przede wszystkim wybrali licea ogólnokształcące. Na tym etapie nie są zainteresowani technikami i szkołami branżowymi I stopnia - podał stołeczny ratusz.

Chęć nauki w liceum, nie technikum czy zawodówce, to nie jedyny powód zaistniałego kłopotu. W opinii samorządowców podstawowym czynnikiem rekrutacyjnego chaosu jest reforma (przez władze Warszawy nazywane "deformą") oświaty przeprowadzona przez obecny rząd. Likwidacja gimnazjów doprowadziła do momentu, w którym do szkół średnich aplikują uczniowie nie z jednego, a aż dwóch roczników.

Zmiany oświatowe spowodowały pogorszenie warunków nauki w szkołach, podstawy programowe nie są dostosowane do możliwości uczniów, a na barki samorządów i dyrektorów szkół spadł ciężar organizacyjny i finansowy - żalą się władze miasta.

ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE LICEA W WARSZAWIE. RANKING 2019

11. Społeczne LO nr 4 im. Batalionu AK "Parasol", Ursynów - 63.821212. XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, Śródmieście	- 60.3113. XL LO z Oddz. Dwujez. im. Stefana Żeromskiego, Wola - 60.0814. VII LO im. Juliusza Słowackiego, Ochota - 58.6715. XVII LO z Oddz. Dwujęz. im. A. F. Modrzewskiego, Śródmieście - 58.4516. VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, Mokotów - 58.4417. XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego, Śródmieście - 58.1418.	XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego, Mokotów - 57.9219. XV LO z Oddz. Dwujęz. im. Narcyzy Żmichowskiej,	Śródmieście - 57.5720. CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki, Bielany - 57.15 

Kolejne miejsca na następnej stronie ->

Ranking liceów w Warszawie 2019. Znamy najlepsze szkoły śred...

Ciasnota w ogólniakach

Warszawscy absolwenci podstawówek i gimnazjów najchętniej wybierają kontynuację edukacji w liceach. Niestety, na chwilę obecną w warszawskich ogólniakach brakuje aż 7 tysięcy miejsc.

Większość uczniów nie chce się uczyć w szkołach zawodowych. Przygotowaliśmy 28 tys. miejsc w liceach, a mamy ponad 35 tys. chętnych. Dlatego mówimy o 7 tys. brakujących miejsc – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Ilu chętnych do najlepszych placówek?

Wiemy, że absolwenci podstawówek i gimnazjów najchętniej wybierają licea. Czy problem niewystarczającej ilości miejsc dotyczy również najlepszych placówek z czołówki rankingu Perspektywy? Zapytaliśmy w II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego - trzecim najlepszym ogólniaku w stolicy. Tam na jedno wolne miejsce przypada średnio nieco ponad dwóch chętnych. - U nas nie ma tłumu - kwituje Michał Malarski, wicedyrektor szkoły.

Zgoła inaczej wygląda to w XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica - placówce od lat uznawanej za najlepszą w stolicy, co również potwierdza ranking Perspektywy. W popularnym "Staszicu" przygotowano 476 miejsc - równo po 238 dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Do elitarnej placówki zaaplikowało w sumie 2277 uczniów. Jednak zdaniem Reginy Lewkowicz, dyrektor XIV LO, ta liczba nijak ma się do rzeczywistości. - Dzieci mogły składać zgłoszenia do dowolnej ilości szkół, wobec tego uważam, że aplikacje z kolejnych wyborów nie są miarodajne. Dla nas istotny jest pierwszy wybór, a takich chętnych mamy 765.

LO im. St. Staszica boryka się jednak z inną bolączką. Chodzi o laureatów konkursów i olimpiad. Tacy uczniowie mają bezwzględne prawo wyboru szkoły. - W naszej szkole są oddziały, do których zgłosiło się więcej laureatów, niż mamy miejsc - przyznaje dyrektor Lewkowicz. Wobec tego prawdopodobnie szkoła będzie zmuszona otworzyć kolejny oddział. - Klasy są zaprogramowane przez miasto na 34 miejsca. Tak dużych klas nie mieliśmy jeszcze nigdy - mówi nam Regina Lewkowicz.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto