Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kładki ograniczy ruch na Jagiellońskiej

MaW
MaW
Firma przebudowująca kładkę przy ul. Jagiellońskiej będzie nocą zawężać ruch do jednego pasa w każdym kierunku. Utrudnienia potrwają do 10 kwietnia.

Naprawa kładki podwieszonej na charakterystycznym pylonie wchodzi właśnie w trzeci etap. - Polega on na montażu schodów, wind, lin podtrzymujących pomost - wymienia Urszula Nelken, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. Prace te wymagać będą postawienia ciężkiego sprzętu na jezdniach ul. Jagiellońskiej. Wykonawca, firma Intop, postanowiła nie blokować ulicy w godzinach szczytu i prace będą prowadzone nocą.

Kierowcy próbujący przejechać po zapadnięciu zmroku odcinkiem Jagiellońskiej pomiędzy Mostem Gdańskim a pętlą Żerań FSO muszą przygotować się na utrudnienia. - Ulica może być zwężona nawet do jednego pasa w obu kierunkach - zaznacza Nelken. Nocne zamknięcia w pobliżu uczelni im. Leona Koźmińskiego potrwają do 10 kwietnia. Cały remont wraz z przeprojektowaniem kosztować będzie miasto 3,8 mln zł.

Ekolodzy chcieli zbojkotować remont

28 września 2009 ekolodzy z Zielonego Mazowsza oprotestowali pozwolenie na budowę potrzebne do realizacji remontu. Według nich, projektant kładki dopuścił się zbrodni na równouprawnieniu wszystkich użytkowników chodnika planując wjazd na kładkę windami a nie ślimakami. Ekolodzy uważają, że windy cechuje "wysoka awaryjność oraz bardzo szybka dewastacja, a także niska pojemność i wydajność wind – nie mieszczą się w nich wózki z dziećmi ani rowery (szczególnie te z przyczepkami lub tandemy)".

Kiedy okazało się, że obecnego projektu nie da się zmodyfikować i "doprojektować" pochylń, zieloni wpadli na kolejny pomysł. Zaproponowali by na drodze, którą dziennie przejeżdża prawie 53 tys. samochodów wybudować pasy w poziomie jezdni, wraz z progami zwalniającymi. Władze miasta wiedząc, że takie rozwiązanie sparaliżowałoby ruch autobusowy i samochodowy na tym odcinku skierowały sprawę do Komisji Dialogu Społecznego (miejska komórka do dyskusji z organizacjami pozarządowymi). Ta zaś doszła do porozumienia z Zielonym Mazowszem, obiecując, że w przyszłości pochylnie się pojawią.

Kładka nad ul. Jagiellońską powstała w 1953 roku, jako jeden z pierwszych miejskich obiektów tego typu w kraju.



Zobacz także:

Remont Dworca Gdańskiego od przyszłego roku
Po proteście: kto zapłaci za zniszczone Aleje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto