Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont linii średnicowej znów przesunięty. „Prace w latach 2029-2030”. Najpierw Warszawa Wschodnia

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Znów nowy termin.
Znów nowy termin. mat. pras.
Remont linii średnicowej. W przyszłym roku przetarg na Warszawę Wschodnią. Linia średnicowa będzie gotowa dopiero w roku 2030. Kolejarze znów urealnili harmonogram prac. Znów okazało się, że remont potrwa dłużej.

Remont linii średnicowej znów przesunięty

W 2015 roku pisałem, że remont linii średnicowej rozpocznie się w 2018 roku. Od tego momentu co pewien czas kolejarze przekładają termin rozpoczęcia prac na newralgicznej linii znajdującej się częściowo pod ścisłym centrum Warszawy. Okazuje się, że nawet najnowszy termin (lata 2025-2029) jest już nieaktualny. Rozpoczęcie prac znów się opóźni. I znów jest inny pomysł na podział robót.

- Myślę, że na przełomie 2024 i 2025 roku powinien zostać wyłoniony wykonawca, który zmodernizuje stację Warszawa Wschodnia. To łatwiejszy remont, ponieważ stacja jest o 1/3 mniejsza niż Warszawa Zachodnia. Prace potrwają trzy lata. W międzyczasie będziemy przygotowywać się do modernizacji linii średnicowej i mostu. Po zakończeniu Warszawy Wschodniej zabierzemy się za środek. Zakończenie prac przewiduje na lata 2029-2030 – powiedział nam Andrzej Bittel, wiceminister odpowiedzialny za kolej.

To kolejne wydłużenie terminu zakończenia prac. Przesunie się też start, ponieważ kolejarze będą remontowali na zakładkę. A ta zakładka wygląda następująco:

  • dokończenie remontu Warszawy Zachodniej – nowy termin finiszu to czerwiec 2024
  • przeprowadzenie remontu Warszawy Gdańskiej – która przejmie ruch pasażerski w czasie remontu średnicy – do lata 2025
  • ogłoszenie przetargu na remont Warszawy Wschodniej – połowa 2024 i rozpoczęcie przebudowy – lato 2025
  • remont linii średnicowej, przebudowa tunelu pod centrum miasta i mostu na Wiśle – 2028-2030.

Temat precyzuje prezes PKP PLK.

- W połowie przyszłego roku chcemy ogłosić przetarg na przebudowę stacji Warszawa Wschodnia. Czas procedury, by wyłonić wykonawcę, to 6-8 miesięcy. Wykonawca pojawi się na wiosnę 2025 roku, a realne prace ruszą latem. Zakładamy, że wtedy zakończą się prace na stacji Warszawa Gdańska - mówi nam Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Jak zmieni się Warszawa Wschodnia?

Obecnie dla kolejarzy priorytetem jest zakończenie remontu Zachodniej i rozpoczęcie Wschodniej. Stacja ma zostać przede wszystkim „odświeżona”. Nie ma miejsca na poszerzenie lub przesunięcie. Warszawa Wschodnia ma przede wszystkim zostać dostosowana do pasażerów o ograniczonej mobilności. Na perony dowiozą ruchome schody, będą też windy.

Remont przejdą perony, które zostaną zadaszone.

Pojawią się też nowe rozjazdy, które umożliwią zwiększenie prędkości w obrębie stacji. To powinno wpłynąć pozytywnie na udrożnienie ruchu.

- Ważnym elementem, w ramach przebudowy Warszawy Wschodniej, jest budowa wiaduktu kolejowego nad projektowaną Al. Tysiąclecia. W umowę z miastem wpisane jest, że my budujemy wiadukt, a Warszawa ulicę pod nim. Realny termin prac to lata 2026-2028. Myślę, że w tym czasie zrealizowane zostanie całe zadanie (włącznie z przebudową Warszawy Wschodniej – red.) - dodaje Merchel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto