Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont secesyjnej willi przy Modlińskiej. Zabytkowy budynek stanie się centrum lokalnym dla mieszkańców Białołęki

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Secesyjna willa przy ul. Modlińskiej wkrótce stanie się centrum lokalnym dla mieszkańców Białołęki. We wrześniu zostało wydane pozwolenie na budowę i jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na remont. Po pracach modernizacyjnych w willi znajdzie się m.in. sala widowiskowa na ok. 50 osób oraz sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Wszystkie zabytkowe elementy będą zachowane i poddane konserwacji. Szczegóły poniżej.

Willa przy ul. Modlińskiej 257 została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek ''Przystań'' dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień.

W 1937 roku do ''Przystani'' przybyła siostra Benigna Umińska z zakonu Benedyktynek Sakramentek. Wcześniej znana była jako aktorka Stanisława Umińska. To dzięki niej adres Modlińska 257 zapisał się jako ważne miejsce w historii teatru. Jego sławę przypieczętowało konspiracyjne wystawienie ''Pastorałki'' L. Schillera, w której grały podopieczne ośrodka. Na przedstawieniu 1 stycznia 1943 roku pojawili się znakomici goście: Czesław Miłosz, Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski oraz, bardzo wówczas młodzi uczniowie tajnych kompletów teatralnych, Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów - opisuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Obiekt przetrwał wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nim Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem pełnił funkcje usługowe - działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. Obecnie budynek jest pustostanem popadający w ruinę.

Remont secesyjnej willi przy Modlińskiej. Zabytkowy budynek ...

Miasto przygotowało projekt remontu i adaptacji zabytkowego budynku, uzyskało wszelkie niezbędne uzgodnienia zarówno konserwatorskie, jak i pozwolenie na budowę. Realizację zadania przekazano Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta. SZRM po analizie dokumentacji projektowej zdecydował o konieczności rozszerzenia inwestycji m.in. o wentylację mechaniczną niezbędną z uwagi na planowaną funkcję centrum lokalnego.

Rozszerzona dokumentacja projektowa ponownie trafiła do oceny organu ochrony zabytków oraz organu budowalnego. W efekcie we wrześniu 2021 roku zostało wydane nowe pozwolenie na budowę. Miasto zabezpieczyło na remont 7,5 mln złotych. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac remontowych.

Wysoki koszt naprawy pamiątkowych tablic. "Będziemy żądać zw...

Po remoncie w willi znajdzie się sala widowiskowa na ok. 50 osób. Na pierwszym piętrze pomieszczone znajdą się sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Strych zostanie przeznaczony na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską. Piwnica będzie służyła jako magazyn i zaplecze techniczne. Budynek zostanie doposażony w windę, tak aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.

Wszystkie zabytkowe elementy, jak stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą, ceramiczna posadzka będą zachowane i poddane konserwacji.

Z uwagi na bardzo zły stan obiektu, najcenniejsze fragmenty polichromii zostaną na czas prac remontowych zdjęte wraz z tynkiem, a następnie ponownie wklejone na odpowiednio przygotowaną ścianę w te same miejsca. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto