Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont wiaduktu na Ostrobramskiej. Drogowcy wylali 1400 m sześc. betonu na przeprawie. ''To kluczowy etap remontu''. Kiedy wrócą tam auta?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wylewanie betonu na wiadukcie na ul. Ostrobramskiej rozpoczęło się w poniedziałek, 17 sierpnia. W ciągu doby wylano 1400 metrów sześciennych. Jak podkreślają drogowcy, był to najważniejszy moment remontu obiektu. Jednak na udostępnienie przeprawy kierowcom trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Szczegóły poniżej.

Remont wiaduktu na Ostrobramskiej. Przeprawa już po fazie betonowania

Węzeł na Przyczółku Grochowskim to jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej, które wybudowane zostały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Wiadukt był już jednak w tak złym stanie technicznym, że konieczne stało się jego odnowienie. Tym bardziej, że jego nośność przed rozpoczęciem prac utrzymywana była dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór.

Remont oznaczał całkowite rozebranie obiektu. Jego najważniejsze elementy są zastępowane nowymi. Jak podkreśla ZDM, kluczowym etapem modernizacji była wymiana płyty pomostu wiaduktu.

W rejonie skrzyżowań ul. Modlińskiej z ulicami Płużnicką i Przaśną trwają prace związane z przebudową wodociągu. W ramach tych robót w weekend 22-23 sierpnia nie będzie można wjechać w ul. Płużnicką, wjazd będzie możliwy jedynie w ul. Przaśną, choć jednia będzie zwężona. 

 Kolejne utrudnienia na następnej stronie >>>

Weekendowe remonty, objazdy i zamknięte ulice. Sporo utrudni...

- W poniedziałek [17 sierpnia - przyp. red.] ruszyły kolejne związane z tym prace. Rozpoczęło się wylewanie betonu, które ze względu na parametry płyty - 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta - trwało ok. 24 godzin - tłumaczą drogowcy.

Zobaczcie też:

Nie będzie przejścia naziemnego przy rondzie Dmowskiego w ty...

Po wylaniu 1400 metrów sześciennych betonu możliwe stało się przeprowadzenie kolejnych prac - wyposażenia w postaci krawężników, balustrad i barier ochronnych. Wiadukt zyska także nowe urządzenia dylatacyjne oraz system odprowadzania wód opadowych.

Projekt modernizacji obiektu nie zakłada zmiany jego geometrii. Głównym celem jest przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych, co wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata - podkreślają drogowcy.

Zakończenie prac związanych z remontem wiaduktu planowane jest na grudzień.

Zobaczcie też:

PKP Warszawa Wiatraczna. Powstanie nowy przystanek kolejowy ...

Ułatwione przesiadki, wiadukt dostosowany do osób niepełnosprawnych

Jak przypomina ZDM, Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach prac rozbierzemy istniejące schody po północno-wschodniej stronie wiaduktu. Nowe zostaną wyposażone w stalowe balustrady, zaś parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa - czytamy w komunikacie.

Przebudowa węzła ułatwi też przesiadki. Przystanek w kierunku ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 cm ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.

- Projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte trzy metry od krawędzi, pojawią się pasy prowadzące, kontrastowe elementy dotykowe w obrębie schodów i pochylni na obszarze całego węzła, oraz plany tyflograficzne na wszystkich przystankach. Przy okazji przeprowadzimy też nowe nasadzenia zieleni - wymieniają urzędnicy.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto