18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Willi Żabińskich. Warszawski "Szlak Pianisty" wzbogaci się o nowy punkt

Justyna Koszewska
Willa Żabińskich zostanie wyremontowana dzięki półmilionowej dotacji z UE
Willa Żabińskich zostanie wyremontowana dzięki półmilionowej dotacji z UE Fot. materiały prasowe (www.zoo.waw.pl)
Willa Żabińskich, znajdująca się na terenie stołecznego zoo, już niebawem stanie się jednym z najważniejszych punktów na warszawskim "Szlaku Pianisty". Dzięki półmilionowej dotacji unijnej w budynku przeprowadzony zostanie generalny remont. Po modernizacji willa stanie się miejscem wypoczynku i organizacji koncertów plenerowych.

Modernistyczna Willa Żabińskich została wybudowana na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Jej pierwszymi mieszkańcami był ówczesny dyrektor warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Jan Żabiński z żoną i dziećmi. Po wybuchu wojny Jan Żabiński, ryzykując życie, włączył się w akcję pomocy ludności żydowskiej uciekającej z getta. Przez okres okupacji w piwnicy Willi Żabińskich schronienie znalazło blisko 100 uciekinierów.

Remont Willi Żabińskich. Warszawski "Szlak Pianisty" wzbogaci się o nowy punkt

Teraz dzięki półmilionowej dotacji unijnej historyczny budynek odzyska dawny blask i stanie się jednym z głównych punktów na warszawskim „Szlaku Pianisty” upamiętniającym postać Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Na początku lipca wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz wiceprezesi Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego ,,Panda’’ Maria Krakowiak i Ewa Rembiszewska-Zbonikowska podpisali dokumenty dot. zrewitalizowania budynku i włączenia go do trasy turystycznej „Szlak Pianisty’’. - Przyznanie blisko pół milionowej dotacji pozwoli nam uratować zabytek, jakim jest zlokalizowana na terenie warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Willa Żabińskich. Remont Willi Żabińskich przyczyni się do upamiętnienia oraz przywołania wspomnień z okresu II Wojny Światowej, gdzie w czasie okupacji obiekt był schronieniem dla Żydów, a jednocześnie dzielnica Praga-Północ wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną. Jednym słowem – Praga pięknieje, a historia nie umiera – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Czytaj także: Kapinoski Park Narodowy. W Julinku powstanie park zwierząt i ośrodek uzdrowiskowy

Remont Willi Żabińskich obejmie osuszanie budynku, wymianę starej instalacji elektrycznej oraz prace adaptacyjne i aranżacyjno-dekoratorskie. Zgodnie z projektem pomieszczenia na parterze mają zostać przekształcone w przestrzeń ekspozycyjno-muzealną, zaś w piwnicach odtworzone zostaną pomieszczenia, w których w czasie II wojny światowej ukrywali się Żydzi. Dopełnieniem całości będą efekty typu „światło’’ i dźwięk”. Zmiany czekają jednak także zewnętrzną cześć budynku. Ogród otaczający Willę przejdzie gruntowną rewitalizację. Przy budynku pojawi się także infokiosk i punkt informacyjny dla turystów. Inicjatorzy projektu planują, by po rewitalizacji teren przed Willą stał się miejscem wypoczynku i koncertów plenerowych. - Jedną z atrakcji dla odwiedzających warszawskie zoo będą plenerowe koncerty, odbywające się m.in. przy fortepianie z czasów, gdy willę zamieszkiwali państwo Żabińscy. W tamtych czasach, instrument pełnił rolę łącznika między ukrywającymi się w piwnicy Żydami, a żoną założyciela warszawskiego ogrodu. Ponadto, chcemy zachować, przybliżyć oraz pokazać warszawiakom losy państwa Żabińskich – wyjaśnia wiceprezes, Ewa Rembiszewska-Zbonikowska.

Trasa „Szlak Pianisty” i związane z nią inwestycje stanowią element dwóch projektów: „Mazowsze na filmowo” oraz „Wojenna Warszawa Szpilmana”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto