MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Robert Bąkiewicz oskarżony o uszkodzenie zabytku w Warszawie. Byłemu organizatorowi Marszu Niepodległości grozi do 8 lat więzienia

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Były organizator Marszu Niepodległości nie przyznał się do zarzucanego mu czynu
Były organizator Marszu Niepodległości nie przyznał się do zarzucanego mu czynu Szymon Starnawski
Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi w sprawie uszkodzenia zabytku. Chodzi o sprawę z 25 stycznia, kiedy to były organizator Marszu Niepodległości opublikował w sieci film, na którym widać, jak maluje sprayem symbol Polski Walczącej na budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Czyn ten jest zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Polityk nie przyznał się do winy, odmówił także składania wyjaśnień.

Spis treści

Akt oskarżenia przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi

We wtorek 4 czerwca rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował, że do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi. Byłemu organizatorowi Marszu Niepodległości zarzuca się uszkodzenie zabytku.

- Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi B. oskarżonemu o uszkodzenie w dniu 25 stycznia 2024 roku w Warszawie przy ulicy Wawelskiej zabytkowego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będącego elementem współtworzącym układ urbanistyczny i zespół budowlany Kolonii Lubeckiego, poprzez namalowanie na fasadzie budynku czarną farbą dwóch znaków Polski Walczącej, w wyniku czego trwale uszkodził strukturę szydłowieckiego piaskowca jasnożółtego, czym spowodował straty w wysokości 3740 złotych - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

Czyn ten jest zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Robert Bąkiewicz nie przyznał się do winy

Robert Bąkiewicz usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku w kwietniu tego roku. Polityk nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień, deklarując jednocześnie chęć ich złożenia po zapoznaniu się z aktami postępowania.

- Przyszło nam żyć w czasach, gdy obrona symboli narodowych i pamięć o pomordowanych żołnierzach niezłomnych jest przestępstwem - napisał na platformie "X" Robert Bąkiewicz, komentując zarzut.

Kontrowersyjne nagranie

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2024 roku, w mediach społecznościowych Roberta Bąkiewicza pojawiło się nagranie przedstawiające polityka malującego sprayem symbol Polski Walczącej na budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według byłego organizatora Marszu Niepodległości, "pani minister Paulina Hennig-Kloska prawdopodobnie kazała zdjąć symbol Polski Walczącej w budynku ministerstwa".

Nagranie można zobaczyć poniżej.

Wcześniej o sprawie usunięcia tablic i symbolu Polski Walczącej informował w mediach społecznościowych m.in. poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, który zamieścił w portalu "X" fotografie wykonane podczas kontroli poselskiej.

Ministerstwo wydało komunikat

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk dzień po zdarzeniu poinformował, że tablice zostały zdjęte w związku z planowanym remontem. Dodał, że zostały one zabezpieczone i są w budynku resortu. Wyjaśnił również, że tablice znajdowały się w części budynku, gdzie są przechowywane i mogą być przetwarzane informacje od niejawnych do ściśle tajnych i dostęp do tego korytarza jest bardzo restrykcyjny.

Stołeczna Komenda Policji poinformowała wówczas, że prowadzone są czynności związane z nagraniem sprzed siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- W związku z nagraniem opublikowanym w mediach społecznościowych sprzed siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska policja prowadzi czynności w kierunku art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgromadzony materiał zostanie przekazany do Prokuratury - przekazała policja za pośrednictwem platformy "X".

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto