Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Janem Wojciechowskim

Redakcja
Jan Wojciechowski
Jan Wojciechowski Karol Szmagalski
Podczas tegorocznej gali w kategorii gospodarstw wielotowarowych tytułem Rolnik Pomorza i Kujaw 2012 uhonorowany został Jan Wojciechowski - Wiceprezes Zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. A oto rozmowa z nim.

Ponieważ o wielu lat się znamy z Jankiem, ba kiedyś nasze drogi zawodowe się krzyżowały postanowiłem przy okazji tego wyróżnienia trochę z nim porozmawiać.
KS.Jesteś związany z powiatem radziejowskim ze środowiskiem wiejskim, skąd wywodzą się Twoje korzenie. Od dzieciństwa jesteś związany ze wsią i rolnictwem, skąd czerpałeś swoje najlepsze wzorce - Twoi rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Zechciej powiedzieć kilka słów na ten temat?
JW.Wywodzę się ze środowiska wiejskiego, ale z sąsiedniego powiatu włocławskiego. Moi rodzice prowadzili nieduże, bo 12 hektarowe gospodarstwo z produkcją bydła mlecznego i trzody chlewnej. Praca wówczas była ciężka, przy niewielkiej mechanizacji oparta głównie na pracy ręcznej. Dlatego już od młodych lat marzyłem o pracy w rolnictwie nowoczesnym, z perspektywami dynamicznego rozwoju, z szybkim postępem zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej. W związku z powyższym poszedłem na studia, co prawda techniczne, ale związane z rolnictwem. Już w czasie studiów związałem się z ówczesnym Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Osięcinach, gdzie pracuję do dnia dzisiejszego. 
KS.Swoją drogę zawodową związałeś z rolnictwem. Podjąłeś studia na obecnym Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy a po ich ukończeniu studiów w 1974 roku podjąłeś staż w ówczesnym PGR Osięciny, gdzie pełniłeś funkcję zastępcy dyrektora do roku 2005, kiedy zostałeś wiceprezesem zarządu. Jak pamiętam z okresu naszej współpracy jak i z licznych rozmów z pracownikami tego zakładu i nie tylko starałeś się budować wspólnie ze swoim szefem Stanisławem Wyrębskim wizerunek przodującego gospodarstwa rolnego i tworzyłeś podstawy nowoczesnej produkcji co nadal czynisz we współpracy z jego synem Jackiem Wyrębskim. Myślę, że warto abyś kilka słów na ten temat powiedział.
JW.Początek działalności Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny przypada na lata sześćdziesiąte, kiedy to powstało przedsiębiorstwo pod nazwą: Państwowe Gospodarstwo Rolne w Osięcinach. W procesie przekształceń gospodarstwo zostało włączone wraz z posiadanym majątkiem i ludźmi do Zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, i od października 1993 r. działa jako spółka pod firmą: Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o.
Spółka w chwili obecnej posiada 162 ha własnych gruntów oraz dzierżawi od ANR OT w Warszawie 2.940 ha użytków rolnych. W strukturze zasiewów dominują: zboża – około 40%, rzepak – 24%, kukurydza na paszę 27%, lucerna 9%. Warunki przyrodnicze w rejonie działania Spółki sprzyjają produkcji roślinnej, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie wysokich i stabilnych plonów.
KS.Spółka Osięciny należy do wiodących w zakresie hodowli bydła i trzody chlewnej. W produkcji zwierzęcej prowadzicie wiele kierunków działalności hodowlanej zechciej je wymienić?
JW.Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest hodowla bydła mlecznego. Konsekwentnie prowadzona od wielu lat praca hodowlana oraz wprowadzenie nowoczesnych systemów żywienia i utrzymania zwierząt umożliwia uzyskanie wyróżniających się wyników produkcyjnych. W ostatnich latach uzyskujemy ponad 11 tys. kg mleka najwyższej jakości od 1 krowy w stadzie liczącym 1.200 krów.
Głównym kierunkiem działalności Spółki jest doskonalenie genetyczne bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Skupiamy się na doskonaleniu genetycznym bydła poprzez poprawę cech funkcjonalnych oraz przedłużenie żywotności krów. Genetyczne doskonalenie bydła realizowane jest w Osięcinach od ponad 35 lat. Na najlepsze krowy i jałówki w Ośrodku używane jest nasienie najlepszych buhajów amerykańskich, kanadyjskich, europejskich i krajowych. Od wybitnych własnych krów i jałowic w ramach działającego w spółce ośrodka embryotransferu pozyskuje się zarodki z których uzyskuje się materiał męski i żeński o wysokiej wartości genetycznej. Importuje się również zarodki ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy.

Od 2008 r. w spółce w ramach Centrum Genetycznego prowadzi się program genetycznego doskonalenia bydła mlecznego przy udziale Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W ramach spółki działa Ośrodek Badawczo Wdrożeniowy, w którym na zlecenie firm i ośrodków naukowych z kraju i zagranicy prowadzone są doświadczenia nad wpływem preparatów paszowych na metabolizm krów. 
KS.Spółka jest znana od lat z spektakularnych sukcesów, których nie brakuje. Nie sposób je wszystkie wymieniać. Zechciej w skrócie je wymienić.?
JW.Rzeczywiście tych wyróżnień zebrało się sporo i nie sposób je tutaj w tej rozmowie wymienić. Zasygnalizuję jednak, że Ośrodek otrzymywał nagrody takie jak :
Championaty Krajowych Wystaw Zwierząt Hodowlanych, Nagroda Prezesa Rady Ministrów za całokształt prac hodowlanych - 1994r.,Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Gospodarstwo Rolne - 2002 r. ,V-ce Championaty Krajowych Wystaw Zwierząt Hodowlanych, Złote Medale Krajowych Wystaw Zwierząt Hodowlanych.
KS.Obecne trudne czasy wymagają efektywnych działań. A takie są widoczne w Waszym Ośrodku. Jak to widzisz?
JW.Rzeczywiście nie zadawalamy się tym co osiągnęliśmy. Ponad 10 lat temu w spółce miała miejsce rewolucja w hodowli bydła. Firma od początku swojego istnienia była propagatorem nowoczesnych rozwiązań, jednak właśnie w roku 2000 i dalszych dokonał się prawdziwy przełom w jej funkcjonowaniu. Dokonano w tym czasie uproszczenia struktury organizacyjnej, z istniejących siedmiu obór powstały cztery z obsadą 300 krów każda. Rozpoczęto szeroko zakrojony proces inwestycyjny przy zaangażowaniu środków Agencji Nieruchomości Rolnych. Jego podstawowym celem było zmodernizowanie obór uwięziowych na wolnostanowiskowe z boksami legowiskowymi na piasku, wprowadzenie hal udojowych z pełnym systemem komputerowym oraz żywienie bydła w systemie TMR z podziałem na fazy laktacji. Proces ten miał na celu poprawę dobrostanu zwierząt i spełnienie wymagań z zakresu ochrony środowiska. Jego wymiernym efektem jest uzyskanie wyróżniających się wyników produkcyjnych i hodowlanych. Nie mniejszą wagę przywiązuje się do warunków odchowu młodzieży. W chwili obecnej kończymy modernizacje budynków dla jałówek oraz odchowu cieląt. Sukcesywnie modernizujemy także park maszynowy.
Obecnie, kiedy to wyniku blisko 10 letniego procesu inwestycyjnego, zostało stworzone zaplecze majątkowe i organizacyjne skupiamy się na wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki i technologii w produkcji zwierzęcej w celu kreowania i upowszechniania postępu biologicznego, unowocześnienia procesu produkcyjnego i krzewienia dobrej praktyki rolniczej. To wszystko po to aby poprawiać naszą pozycję, naszą renomę i naszą ekonomikę. ikę.
KS.Myślę, że twoją drogę zawodową można tak podsumować. „Droga zawodowa Jana Wojciechowskiego w rolnictwie to okres od żniwiarki do najnowocześniejszych kombajnów New Hollanda i Claasa." Przejdźmy jednak do innych Twoich pasji. Jesteś bardzo aktywnym społecznikiem zaangażowanym w sprawy społeczności lokalnej, otwartym na drugiego człowieka, działającym w licznych organizacjach. Jesteś związany z PSL, OSP, Samorządem itp.. Z tego co wiem to byłeś lub jesteś : Przewodniczącym Rady Powiatu II Kadencji , członkiem Zarządu Powiatowego i Gminnego OSP, Prezesem OSP Osięciny, członkiem NOT.  Proponuję abyś wymienił funkcje jakie w nich pełnisz i w kilku zdaniach scharakteryzował motyw swego działania?
JW.Nasz Ośrodek stara się uczestniczyć w wielu działaniach na rzecz miejscowego środowiska, wspomagając wiele inicjatyw jakie się w nim pojawiają. Ja na miarę swoich możliwości i czasu staram się być także aktywnym. Taka jest cecha mego charakteru. Chcę być wśród ludzi i im pomagać. Od lat siedemdziesiątych należałem do SITR-u, którego byłem w firmie Przewodniczącym, członkiem Zarządu Wojewódzkiego SITR i Rady Wojewódzkiej NOT. W latach 80-tych działałem jako Radny Gminy Osięciny, w 1987-89 jej Przewodniczący. W latach 1998-2010 byłem Radnym Powiatowym, a w latach 2003-2006 Przewodniczącym Rady Powiatu.
Od 1986 roku jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach, od 2000 r. działam jako Prezes Zarządu Jednostki. Jestem członkiem Zarządu Gminnego i Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, a od 2012 r. pełnię tam funkcję Viceprezesa.
Od 2002 roku jestem członkiem PSL, członkiem Zarządu Powiatowego, a od 2012 r. Wojewódzkiego Zarządu PSL.
Rzeczywiście na przestrzeni lat było tego dość dużo. W przeciągu moich lat pracy starałem się zawsze współpracować w szerszym gremium społecznym, a wręcz służyć środowisku w jakim funkcjonowałem, widząc zawsze na pierwszym miejscu człowieka.
KS.Dziękuję za interesująca rozmowę. Jeszcze raz gratuluję sukcesów i życzę kolejnych.
PS!W naszej rozmowie pojawił się i wątek wspomnieniowy. Wspominaliśmy pasjonata Franciszka Józefa Sas Wisłockiego lekarza weterynarii z którym w minionych latach współpracowaliśmy, który zmarł 15 września 2006 roku i spoczął na małym cmentarzu nad Gopłem w miejscowości Połajewo. Szczególnie jego działań w POHZ Osięciny i nie tylko , dotyczących transplantacji zarodków w doświadczalnych oborach zarodowych.
Wiersz Aleksandry Sas Wisłockiej o swoim mężu Franku
„Byłeś jak mustangz dzikiej preriiokiełznany życiem.Dusiłeś się w rzeczywistościna tym świecie.Nie mogłeś pogodzić sięz fałszem i obłudąze złem i niesprawiedliwością.Niosłeś pomoc i dobroludziom i zwierzętom.Obdarowałeś swoją miłościąnas wszystkich.Tęsknotę miałeś w sercu– Cygana.Teraz jesteś wolnyw innym świecie.Ale czy Twoja duszaTęskni za nami?"
Cześć Jego pamięciżona Aleksandra Sas Wisłocka
KS.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto