Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Markiem Gawrońskim z OSP Krzywosądz

Redakcja
Roman Szczerbiak
Roman Szczerbiak Karol Szmagalski
Rozmowa z Markiem Gawrońskim z OSP Krzywosądz. Ochotnicza Straż Pożarna na terenie gminy Dobre bezpośrednio jest związana z funkcjonowaniem na jej terenie jednostek straży tj. w Bodzanowie, Bronisławiu, Byczynie, Dobrem i Krzywosądzy.

Obecny skład zarządu gminnego Związku OSP tworzą: Adam Małecki Prezes, Marek Gawroński – wiceprezes, Sławomir Głowacki –komendant gminny, Andrzej Pikulski –skarbnik, oraz Tomasz Wożniak, Stanisław Rosiński, Remigiusz Jankowski, Wojciech Hołtyn członkowie prezydium. W artykule na tym portalu zapowiadałem poszerzenie informacji zawartych w publikacji –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej" autorstwa Jarosława Kołtuniaka o rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami.
Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego o co apelował Prezes TO/P OSP RP w Radziejowie Roman Szczerbiak we wstępie do wspomnianego opracowania Jarosława Kołtuniaka.
Warto będzie rozpocząć je od Prezesa OSP w Krzywosądzy Marka Gawrońskiego. W 2009 roku Zarząd tej jednostki podjął decyzję o budowie nowej strażnicy, którą uroczyście otwarto w dniu 21.IX.2010 roku. W tym też roku jednostka wzbogaciła się o nowy wóz bojowy. Remiza jest dumą tej jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywosądzy gmina Dobre, włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego została założona w 1927. Posiada w swoich szeregach 48 strażaków. Prezesem jednostki jest druh Marek Gawroński a naczelnikiem – druh Wojciech Hołtyn.
To przy tej jednostce funkcjonuje orkiestra dęta kierowana przez kapelmistrza Gawrońskiego. Orkiestra ta od lat wielokrotnie uświetniała liczne uroczystości, festyny, zabawy na terenie wsi i gminy i nie tylko.
KS.Panie Marku!Są to ludzie, którzy w swoim działaniu ryzykują niejednokrotnie życiem i zdrowiem, aby nieść ratunek. Do takich należą strażacy zgrupowani w jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Do takich należą druhowie zgrupowani w Waszej Krzywosądzkiej OSP. Wasza działalność to nie tylko aspekt samego pożarnictwa ale także oddziaływanie na szeroko rozumiany rozwój kultury w tym środowisku. Może zechciałby Pan w kilku słowach to scharakteryzować.
MG.Powiem tak. Jesteśmy grupą przyjaciół zgrupowanych w ochotniczej straży pożarnej, którzy zarażeni pasją społecznikowską staramy się działać w naszym środowisku zarówno w sytuacjach konieczności ratowania życia, mienia naszych współmieszkańców jak również współdziałając z innymi organizacjami jak i poszczególnymi mieszkańcami. Dla aktywności staramy się być czynnikiem integrującym w rozwoju naszej miejscowości podejmując wiele działań w zakresie kultury i nie tylko. Chcemy oddziaływać i współtworzyć wszystko co dobrego dzieje się w „Naszej Małej Ojczyźnie".
KS.Nadmienił Pan ,że współdziałacie z wieloma organizacjami Waszego środowiska. Może zechce wymienić je. Proszę bardzo.Rozmowie przysłuchuje się mieszkaniec , druh Henryk Gapiński obecny Starosta Powiatowy, który dodaje. Nasze środowisko od lat jest niezwykle aktywne a zwłaszcza nasza jednostka w Krzywosądzy. Nasza wieś to szmat historii. Trzeba przypomnieć, że Wieś najprawdopodobniej istniała już w XIII wieku, a jej nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Krzywosądów herbu Niesobia. W XVI wieku majątek ziemski w Krzywosądzy należał do rodziny Zakrzewskich, a później Niemojewskich. W roku 1720 majątek kupił Joachim Modliński. Krzywosądz znajdowała się w rękach tej rodziny do początku XX wieku. W roku 1881 właścicielem Krzywosądzy był Józef Modliński .19 lutego 1863 w czasie powstania styczniowego doszło do bitwy pod Krzywosądzą między oddziałami rosyjskimi a powstańcami styczniowymi pod dowództwem Ludwika Mierosławskiego. Po bitwie miejscowości Krzywosądz i Dobre odwiedziła Maria Konopnicka. Poetka poszukiwała mogiły brata. Dawny dwór Modlińskich to obecnie plebania Parafii Wniebowzięcia NMP w Krzywosądzy . W roku 1643 na miejsce starego kościoła drewnianego, nowy kościół także drewniany, wystawiony został przez właściciela wsi Stanisława Zakrzewskiego. Nowy kościół z drewna dębowego wystawiony został w roku 1863 przez Józefa Modlińskiego i jego żonę Ludwikę z Biesiekierskich. W 1883 do parafii należały następujące wsie: Krzywosądz, Smarglin, Czołpin, Dobre i Przysiek. W tej chwili proboszczem jest ks. Eugeniusz Pasternak. Na terenie kościoła znajduje się grób wnuczki Adama Mickiewicza Heleny z Góreckich Modlińskiej.
MG.To KGW i wiele innych jak w podobnych środowiskach. KS.Tych organizacji jest sporo. Z tego co słyszałem działają niezwykle aktywnie. Myślę jednak, że łącznikiem wielu Waszych działań jest „Muzyka , która łagodzi obyczaje". Jest Pan kapelmistrzem istniejące przy Waszej jednostce od 1965 r. reaktywowana w 1993 orkiestry dętej. Tworzyli ją : Czesław Gawroński, Andrzej Gawroński, Edward Dąbrowski, Marek Krychowiak, Jan Marciniak, Stefan Ziemniewicz, Emilian Zabłocki i Zenon Śniadecki. Proponuję aby zechciał Pan przybliżyć nam repertuar tej orkiestry, ciekawsze imprezy w których uczestniczyliście, miejsca występów.
MG.Gramy wszędzie gdzie jesteśmy zapraszani, starając się wyjść naprzeciw gustom naszych słuchaczy. Uczestniczymy w różnych uroczystościach na terenie naszej gminy i powiatu i nie tylko. 
KS.Jednostka Wasza skupia w sumie 48 członków, bardzo aktywnie działających w wielu obszarach Waszej wsi. Myślę, że warto wymienić kilku najaktywniejszych.
MG.W skład jednostki OSP Krzywosądz wchodzi 48 strażaków, w tym 8 strażaków gra w orkiestrze dętej. Jednostka w ubiegłym roku otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w wysokości 8.267 zł, za co zakupiono sprzęt do ratownictwa medycznego. Na początku ubiegłego roku rozwiązano problem z ogrzewaniem garaży. Na przyszłość plany straży są takie, by za własne środki finansowe zakupić samochód ratownictwa drogowego oraz przeszkolić 20 strażaków, by mogli uczestniczyć w akcjach ratowniczych. Planuje się również przystąpienie do opracowania dokumentacji na remont strażnicy lub budowę nowej sali. Działamy na rzecz naszego środowiska. Np. przekazaliśmy część wypracowanych własnych środków, w kwocie 5.500 zł na rzecz Parafii Krzywosądz z przeznaczeniem na zakup witrażu do Kościoła Parafialnego.Wszyscy stanowimy spójny kolektyw działający w kierunku realizacji wspólnych celów jakie ma nasza jednostka.
KS.Panie Marku. Proszę o uszczegółowienie jak działała w ostatnim okresie Wasza jednostka. Jakie były momenty w tej działalności, które warto przypomnieć?
Jednostka OSP Krzywosądz powstała wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1919 r. pod nazwą Straż Ogniowa.Działa nieprzerwanie od momentu założenia przez okres międzywojenny, II wojnę światową, czasy komunistyczne wspierając i niosąc różnoraką pomoc i okolicznej ludności. Obecnie jednostka liczy 48 druhów, którzy aktywnie uczestniczą w imprezach okolicznościowych, państwowych, kościelnych i związkowych. Jednostka posiada na wyposażeniu trzy pojazdy bojowe marki Jelcz, Mercedes i Ford wyposażone w liczne oprzyrządowanie – typu agregaty prądotwórcze, pompy wodne, agregaty powietrzne. Członkowie jednostki są dobrze przygotowani do ratowania życia i mienia społeczeństwa. Przeszli przeszkolenia w zakresie ratownictwa medycznego, obsługi motopomp, pił, aparatów tlenowych, kierowania ruchem drogowym.75% druhów ma uprawnienia do bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych w skrajnie trudnych warunkach.Od roku 2009 jednostka należy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego, co wiąże się ze spełnieniem szeregu wymagań, z których jednostka każdego roku się wywiązuje mimo licznych problemów.
Dużo pomagał nam poprzedni wójt Henryk Gapiński, który swoimi działaniami wyposażył nas w dwa samochody tj. Mercedesa bojowego, którego osobiście pomógł w otrzymaniu z gminy Wahrenholz w Niemczech, oraz samochodu Ford, który został przekazany przez Komendę Stołeczną Policji w Warszawie. Za jego wójtowania pobudowano piękny obiekt naszej remizy, którego budowa w połowie została sfinansowana przez UE. Uważamy, że jest to najpiękniejszy obiekt w województwie, z którego korzysta społeczność nie tylko gminy Dobre KS.Dziękuję za interesująca rozmowę. Sądzę, że rozszerzyła ona wiedzę o tej jednostce zawartą w monografii.
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto