MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z pisarką Reginą Zaleską-Wojciechowską

Redakcja
Regina Zaleska-Wojciechowska
Regina Zaleska-Wojciechowska Karol Szmagalski
Rozmowa z pisarką Reginą Zaleską-Wojciechowską.

Pisarka Regina Zaleska-Wojciechowska kultywuje w swoich utworach tradycje regionalne. Gość biblioteki w Radziejowie przybliżył dzieciom nasz region. W oczekiwaniu na jej spotkanie z młodzieżą przeprowadziłem z pisarką krótka rozmowę na tematy związane z jej pasją. 
Niedawno Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Radziejowie w ramach ROKU Korczaka odwiedziła pisarka ludowa - pani Regina Zaleska-Wojciechowska, autorka m.in. bajek, baśni i legend kujawskich, w które bogato jest zaopatrzona tutejsza biblioteka.
KS.Pani Regino proszę o kilka słów o sobie?
RZ-W,Trudno mówić o sobie, ale powiem tak. Jestem tradycjonalistką, a może konserwatystką. Moje pracę wystukuję na tradycyjnej maszynie do pisania. Ich tematyka związana jest z tematyką regionalną. Staram się przybliżyć w nich problemy naszego regionu, jego tradycje, zwyczaje. Tematyka moich prac to: bajki, legendy, baśnie przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Ale z tego co wiem wielu dorosłych chętnie do nich sięga co daje mi dodatkowa satysfakcję. Na rynku wydawniczym współpracuję z : Wydawnictwem Duszpasterstwa Rolników, Nauczycielskim Klubem Literackim, Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Arentowicza we Włocławku.
KS.Pani Regino przeglądając Pani wiele książek natknąłem się na kilka tytułów , które pozwolę sobie wymienić: A wiatr hula po opłotkach: baśnie( Wydane przez Nauczycielski Klub Literacki); Opowieści Kujawiaczka (Wydawnictwo Duszpasterstwo Rolników); Pachnie ziemia: wiersze dla dzieci i młodzieży ( Nauczycielski Klub Literacki); W nadwiślańskiej krainie baśni( Nauczycielski Klub Literacki); Włocławskie ulice: legendy(Miejska Publiczna Biblioteka im. Arentowicza we Włocławku); Baśnie i klechdy kujawskie( Nauczycielski Klub Literacki). Zielona żaba( Wydawnictwo Duszpasterstwo Rolników.). Pisze Pani od wielu lat wiersze, opowiadania i bajki dla dzieci. Utwory te w sposób przyjazny opowiadają o świecie, ludziach i przyrodzie. Jakie cele Pani sobie w tych utworach stawia?
RZ-WRzeczywiście tych tytułów trochę się uzbierało. Można by dodać do tego co Pan wymienił jeszcze kilka np. Wydane przez Nauczycielski Klub Literacki : Pachnie ziemia(wiersze) czy Poezja ziemi(wiersz) i inne. Pragnieniem moim jest, aby moje teksty przeznaczone dla dzieci pobudzały w nich ciekawość świata, odpowiadając na niektóre pytania prowokowały dzieci do stawiania następnych i poznawania świata. Pozwolę sobie to zaprezentować na podstawie książeczki –„ Zielona żaba( Wydawnictwo Duszpasterstwo Rolników). Zadaję pytanie?, Dlaczego żaba jest właśnie zielona, a motyl kolorowy? Znajdując pytanie na jedno pytanie, rodzą się następne. W ten sposób dzieci uczą się myśleć, pytać i odkrywać rzeczywistość Moim pragnieniem jest, aby dzieci zawsze z zainteresowaniem spoglądały na przyrodę, ludzi i różne zjawiska i potrafiły dostrzec w nich wielkość Pana Boga i dobro. Uważam, że dzieciom na pewno pomogą Rodzice i Dziadkowie, którzy pomagają im poznawać świat" KS.Z dużym zaciekawieniem przeczytałem Pani spojrzenie na Włocławek. Na jego ulice. Może kilka słów na ten temat?.
RZ-WRzeczywiście dzięki wydawcy - Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku im. Zdzisława Arentowicza, udało się wydać: "Włocławskie ulice - legendy" mego autorstwa .Publikacji adresowana jest do najmłodszych czytelników. Zamieściłam w niej legendy o ulicach mego rodzinnego miasta: Łęgskiej, Matebudy, Piekarskiej, Żabiej i wielu innych.
KS.Pani Regino niezwykle interesująca jest publikacja –„Opowieści Kujawiaczka" zawierająca opowiadania z motywem folklorystycznym. Już tytuł, przewijający się w opowieściach dotyczy Kujaw. Jest to o tyle zrozumiałe, że wiąże się to z tym, że Pani mieszka na Kujawach i znana jest z szerzenia informacji o tym regionie i przybliżania piękna przyrody, kultury i ludowych obyczajów. Opowiadania są napisane bardzo przystępnym i obrazowym językiem. Z przyjemnością zapoznają się z nimi zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy, nie tylko ci pochodzący z Kujaw. Jakie przesłanie wynika z tej książki.
RZ-W.Ma Pan rację. Książka ta ma w swoim zamyśle bowiem pozytywne przesłanie odnoszące się do prawdziwych wartości takich jak umiłowanie ziemi i otaczającej nas przyrody, miłość do Ojczyzny, wiara w Boga. Mam nadzieje, że sprawiają, że książka ta jest pożądaną lekturą dla dzieci, bo w sympatyczny i nienatrętny sposób pełni wychowawczą rolę. Zresztą o istnieniu takiego przesłania przekonują mnie reakcje młodzieży na licznych z nimi spotkaniach. Spotkaniach dających mi satysfakcję i inspirujących do nowych wyzwań.
KS.Pani Regino dziękuję za interesującą rozmowę. Sądzę, że niedługo porozmawiamy szerzej na niektóre tematy. KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto