MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Krasińskich w Warszawie otwiera się dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii. Przepiękny budynek zachwyci wnętrzem

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Pałac Krasińskich po raz pierwszy w historii otworzy się dla zwiedzających
Pałac Krasińskich po raz pierwszy w historii otworzy się dla zwiedzających Krzysztof Jedynak
Pałac Krasińskich, nazywany też Pałacem Rzeczypospolitej, po raz pierwszy w historii zostanie udostępniony zwiedzającym. Zakończono ostatni etap modernizacji obiektu i już od maja wszyscy chętni będą mogli podziwiać najcenniejsze eksponaty ze skarbca Biblioteki Narodowej m.in. rękopisy Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza czy największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina. Szczegóły poniżej.

Wkrótce po raz pierwszy zostaną pokazane i udostępnione szerszej publiczności wnętrza Pałacu Krasińskich. Na stałej wystawie pokazane zostaną najcenniejsze eksponaty, obiekty ważne dla światowej i polskiej kultury. Dotychczas oglądanie ich było przywilejem wyłącznie wąskiego kręgu ekspertów.

To pierwszy gruntowny remont i modernizacja pod opieką konserwatorów Pałacu Rzeczypospolitej od czasu odbudowy, tj. od lat 50. Przez długie lata wnętrza pałacowe pełniły funkcje magazynowe i były niedostępne dla publiczności. Prace remontowe udało się przeprowadzić dzięki środkom z MKiDN i środkom norweskim. Ich koszt wyniósł ok. 30 mln zł - przekazał dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Pałac Krasińskich dostępny od 21 maja. Atrakcje na otwarcie

Pałac Rzeczypospolitej oficjalnie zostanie udostępniony zwiedzającym 21 maja. Na uroczyste otwarcie Biblioteka Narodowa zaprasza o godzinie 20:30.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny. Na placu Krasińskich zabrzmi utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka - na scenie będzie można zobaczyć Joannę Kulig, Jolantę Majchrzak, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Tadeusza Woźniaka, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Uroczystość poprowadzą dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski.

Po zmroku fasada Pałacu stanie się tłem dla pokazu multimedialnego z muzyką Wojciecha Urbańskiego i udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego.

Wstęp wolny.

Co na wystawie w Pałacu?

Na wystawie stałej będzie można oglądać najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa - najstarszy zapis prozy polskiej w "Kazaniach świętokrzyskich", rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także oryginały utworów muzycznych z ostatnich dziesięcioleci, jak "Małgośka" Agnieszki Osieckiej czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Na wystawie będą prezentowane również obiekty cenne dla innych kultur, jak wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO Kodeks Supraski z X wieku – jeden z najstarszych zapisów języka starocerkiewnosłowiańskiego i pisma cyrylickiego, Sforziada z XV wieku – jedno z arcydzieł literatury renesansu włoskiego, mapy z renesansowego atlasu Ptolemeusza z XV wieku, "Flora chińska" Michała Boyma z XVII wieku czy rękopisy tureckie i perskie.

Na wystawie stałej pokażemy około 200 najcenniejszych obiektów od VIII wieku do lat nam współczesnych, m.in. jedyny zachowany rękopis Jana Kochanowskiego, oryginalny tekst "Balladyny" Słowackiego, rękopisy Zbigniewa Herberta, rękopisy koncertu F-moll i innych utworów Fryderyka Chopina, III Symfonii Góreckiego, słynnej "Kołysanki" Krzysztofa Komedy z filmu "Dziecko Rosemary", rysunki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które szkicował obok własnych wierszy. To będzie pałac skarbów - wskazał dyrektor BN.

Osobną przestrzeń pałacu zajmą wystawy czasowe. Do końca roku odbędą się dwie - w czerwcu rozpocznie się wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi, w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.

Pałac Rzeczypospolitej - dni i godziny otwarcia

Wstęp na wystawy w Pałacu będzie bezpłatny. Obiekt będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu - od środy do poniedziałku - w godzinach 11-19.

Pałac Rzeczypospolitej wybudowano w latach 1688-1699 według projektu Tylmana z Gameren. Obiekt wielokrotnie ulegał przebudowom i modernizacjom. Niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany został w latach 1948-61. Na początku lat 60. obiekt przekazano na siedzibę najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej.

Pałac Krasińskich w Warszawie
Pałac Krasińskich po raz pierwszy w historii otworzy się dla zwiedzającychKrzysztof Jedynak

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto