Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Zenobią Skibińską z Bronisławia

Redakcja
Przejeżdżając przez Bronisław zatrzymałem się u Zenobii Skibińskiej aby obejrzeć jej obrazy i rzeźby, oraz stylowe meble, które podczas naszego spotkania zaprezentowała , a które bardzo mi się podobały się.

W toku spaceru po domu i gospodarstwie pokazała mi porozwieszane obrazy, rzeźby, poustawiane meble, a także warsztat, gdzie powstają jej rzeźby. Gdy wspomniałem, że Bronisław jest znany z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich.Tak mi powiedziała. Nie jestem członkiem tego gremium , ale jest ono niezwykle aktywne.
Zenobia urodziła się w Płowcach, a na stałe mieszka w Bronisławiu. Jej życiową pasją od dziecięcych lat jest obraz . Zrobiłem kilka fotek jej dzieł, tych i innych oraz wdaliśmy się w rozmowę o jej pasjach .
Album fotek tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201320863084472.1073741898.1...
A oto nasza rozmowa!KS.Twórczość malarska to Twoje hobby. Z tego co wiem pasjonowałaś się nim już od dzieciństwa. Wtedy bowiem zaczęła się Twoja przygoda z malarstwem .... I nadal trwa. Twórczość ta polegała pewnie jakimś zasadom właściwym dla poszczególnych okresów Twego życia. Myślę, że zmieniały się kierunki i różnorodności namalowanych obrazów, swoistych dzieł malarskich. Malujesz z potrzeby czy też jest to raczej uzależnienie, aby zostawić po sobie jakiś ślad, którym pójdą inni, który inni zauważą, docenią... malowanie powinno wynikać z wewnętrznej potrzeby.Zechciej powiedzieć coś o sobie?
ZS.Od dzieciństwa byłam dzieckiem o predyspozycjach artystycznych. Każdy wschód, zachód słońca, jego promienie, pejzaż, krajobraz, przyroda, wywoływały różnorodne skojarzenia. Lubiłam jak pamiętam zawsze tworzyć. Wywołując uśmiech najbliższych. Dziś jest to i po trosze uzależnienie ale wynikające z wewnętrznej potrzeby chwili. Sprawia mi to frajdę i przynosi zadowolenie.
KS.Miałem okazje rozmawiać, podziwiać artystów malarzy z naszego powiatu : Aliną Miętkiewicz, Markiem Marynowskim, Aleksandrą Sas Wisłocka i innymi. Wszyscy są pasjonatami, oddającymi się bez reszty swojej pasji. Dla nich jest to odskocznia od codzienności, swoisty relaks.Jak Ty to traktujesz?
ZS.Podobnie traktuję swoją pasje jak wymienione osoby.
KS.W wielu Twoich obrazach pojawia się martwa natura, motyw kwiatów, obejmujący kompozycje dobranych ze względów estetycznych lub symbolicznych. Można się w Twoich obrazach doszukać fascynacji choćby obrazami artysty flamandzkiego - Jana Bruegela Aksamitnego, jednego z pierwszych twórców malujących martwe natury, głównie z bukietami kwiatów i owocami . Zwany też Kwiatowym. Jego Bukiety stawiają go w szeregu najlepszych malarzy kwiatów. Jego obrazy wyróżniają się dokładnością, bogactwem i subtelnością kolorystyki oraz różnorodnością kwiatów. Powiedzieć śmiało można, że artysta zapoczątkował holenderską tradycję malowania kwiatów.Zechciej podzielić się swoimi inspiracjami do poszczególnych motywów w Twoich obrazach?
ZS.Inspiracją do poszczególnych motywów a zwłaszcza kwiatów, były i są piękne krajobrazy, elementy naszej wspaniałej kujawskiej ziemi. Oglądałam wschody i zachody słońca, jego promienie przenosząc je na płótno. Staram się uchwycić w obrazach co ciekawsze. Gdy oglądałam obrazy impresjonistów, ekspresjonistów czułam fakturę jaką była na ich dziełach. Od tego az przechodziły mnie ciarki. Starałam się z tego skorzystać. Było to dla mnie inspiracją.Podobnie jak u impresjonistów w malarstwie i rzeźbie staram się dążyć do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – "złapania uciekających chwil" a od ekspresjonistów skorzystać z wyrazistości oddziaływania na oglądającego na emocjonalną sferę jego psychiki.
KS.W swoimi życiu namalowałaś wiele obrazów. Wiele jeszcze namalujesz. Zechciej powiedzieć, gdzie je obok swego domu prezentujesz, gdzie znajdujesz nabywców. Czy tylko w Polsce, czy też poza jej granice?
ZS.No tak wiele powstało obrazów. Wiele z nich trafiło jako podarunki dla przyjaciół , rodziny. Wiele znalazło nabywców w kraju i poza jego granicami.
KS.Czy malarstwo i działalność społeczna to jedyne Twoje hobby? Pokazałaś mi swój warsztat w którym powstają rzeźby. Tworzysz także stylowe meble. Przybliż ten temat.
5.ZS.Praktycznie rzeźbie od dziecka. Ale były to rzeźby w piaski itp. W drewnie zaczęłam rzeźbić od 5 lat. Dominuję w nich ornamentyka roślinna. Listki, kiście winogrona i wiele podobnych. Od 3 lat wykonuję stylowe meble z przeznaczeniem dla swoich potrzeb domowych. Być może kiedyś zrobię coś w tej materii dla innych.Zarówno swoje obrazy jak i rzeźby staram się pokazywać tam gdzie mnie zapraszają. Byłam z nimi na uroczystościach : w Światnikach, Radziejowie, Płowcach, Osięcinach, Minikowie.
KS.KGW w Bronisławiu jest niezwykle prężnym kołem skupiającym wielu pasjonatów. Myślę, że warto abyś podzieliła się swoimi refleksjami na ten temat.
ZS.Nie jestem członkiem tego gremium , ale jest ono niezwykle aktywne.
KS.No tak. Wiele tu sie dzieje. W kilku słowach warto wspomnieć. Bronisław – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Dobre. To także Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bronisławiu, istniejący tu kościół murowany wybudowany w latach 1870-1876.. Według źródeł parafialnych początki parafii datowane są na XII wiek, na lata około 1125 – 1127 roku, związane są z działalnością Zakonu Norbertanek. To miejscowość o niezwykle dynamicznie działającym KGW.Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu powstało w 1956 roku z inicjatywy nauczycieli - państwa Gronkowskich. Od lat organizowano tu wycieczki krajoznawcze, kursy garmażeryjne, zabawy dochodowe . Życie kulturalne na wsi toczyło się zawsze wokół KGW. Wokół koła odbywała się i odbywa się integracja mieszkańców, tu dba się o kulturę, dziedzictwo kulturowe i kulinarne, to dbałość o wszechstronny rozwój kobiet, odbywają się szkolenia z wizażu, stylizacji, samoobrony, florystyki a także przedsiębiorczości.
Szczególne znaczenie ma miejsce w zakresie przekazywania zwyczajów dbałość o produkty tradycyjne. Warto wspomnieć takie wyroby jak: ''Świąteczną Kujawską Szynkę z Kością'' ''Mniszek Bronisławski" oraz „Czarninę Kujawską' i inne. To tu działa Amatorski zespół "Bronisławianki" stanowiący integralna część KGW w Bronisławiu działającego aktywnie od ponad pół wieku, powstał w 2011 roku. Ta grupa powstała spontanicznie z potrzeby serca.
To w Bronisławiu mieszka Zbigniew Kiszka. Na Kujawy przybyły z Pałuk ponad 30 lat temu. Osiedlił się w powiecie radziejowskim w gminie Dobre w miejscowości Bronisław. Zbigniew Kiszka , w powiecie radziejowskim i nie tylko w nim od lat pokazuje swój kunszt rzeźbiarski. Tak mówi „"Dłuto uporczywie zanurzam w materię i rzeźbię – to moja pasja – moje życie".
KS.Dziękuje za interesująca rozmowę  

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto