Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się dni hallerowskie

UM Torunia
Złożenie kwiatów pod pomnikami Steinborna, Łaszewskiego i Hallera zainaugurowało obchody 95. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Złożenie kwiatów pod pomnikami Steinborna, Łaszewskiego i Hallera zainaugurowało obchody 95. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

18 stycznia 1920 r. Toruń po przeszło stu latach zaboru pruskiego znowu stał się miastem polskim. Tego dnia około godziny 15.00 do miasta weszły jednostki wojska polskiego, realizujące postanowienia traktatu wersalskiego. W rocznicę tych wydarzeń jak co roku w Toruniu odbywają się uroczystości, których bohaterami są: płk. Stanisław Skrzyński, dowódca Dywizji Pomorskiej, która jako pierwsza wkroczyła do Torunia od strony Podgórza, dr Otton Steinborn - prezes Polskiej Rady Ludowej i komisaryczny prezydent Torunia, który powitał polskie wojsko na placu przez Dworcem Miejskim (dziś plac 18 Stycznia), wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, który 20 stycznia 1920 r. przyjechał do Torunia wraz z ministrem byłej Dzielnicy Pruskiej Władysławem Seydą i starostą krajowym pomorskim Józefem Wybickim, a także dowódca Frontu Pomorskiego, generał Józef Haller, który przybył do Torunia 21 stycznia 1920 r. i wygłosił z balkonu Ratusza Staromiejskiego pamiętne słowa: „Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”.

Tegoroczne obchody rocznicowe rozpoczęły się w piątek, 16 stycznia 2015 r. od złożenia kwiatów na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera przy placu św. Katarzyny. Samorząd miejski reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 18 stycznia o godz. 17.00 na Rynku Staromiejskim. Po meldunku wojskowym i przemówieniach Bractwo Kurkowe wystrzeli na wiwat z armatki, a dla mieszkańców zaśpiewa Mała Rewia i zagra Orkiestra Wojskowa z Torunia. Wieczór zakończy się w Dworze Artusa - otwarciem o godz. 17.30 wystawy „Toruń roku 1920” i recitalem Edyty Geppert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto