Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają pokazy filmowe z cyklu "Mózg podejrzany" w Centrum Nauki Kopernik

Małgorzata Wyszkowska
Archiwum / Polskapresse
Od 22 lipca do 16 września, w każdy piątek, w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik będą odbywały się pokazy filmowe z cyklu „Mózg podejrzany”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

W piątek 22 lipca, o godzinie 21, w kinie plenerowym Kopernika odbędzie się pierwszy pokaz z cyklu „Mózg podejrzany” – wyświetlony zostanie film „Matrix”. Dodatkową atrakcją w ramach projekcji będą spotkania z naukowcami, odbywające się na początku pokazów od godziny 21 do 21.30. Zaproszeni goście zajmują się pracą związaną z tematyką wyświetlanych filmów. Spotkania poprowadzi dziennikarka i popularyzatorka nauki Olga Woźniak. Przegląd przeznaczony jest dla osób dorosłych ze względu na trudną tematykę pokazów. Wstęp jest wolny.

- Ideą pomysłu jest podglądanie mózgu przy pomocy filmów, by zobaczyć co w nim jest. Projekt ma skłonić również do myślenia o naszym umyśle – mówi Katarzyna Nowicka z Centrum nauki Kopernik.

Przy okazji pierwszego pokazu zaproszony zostanie dr hab. Piotr Durka, kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzator wiedzy na temat cyfrowego świata i Internetu. Będzie on mówić o świadomości i możliwościach ludzkiego umysłu.

Czytaj także: Gdzie pójść na karaoke w Warszawie? Kluby polecane przez internautów

Kolejne wyświetlane filmy i zaproszeni goście:

29 lipca – „Zakochany bez pamięci”, (USA 2004), reż. M. Gondry, 108 min. Rzecz o operacyjnym wymazywaniu z pamięci bolesnych wspomnień. Dr Aneta Brzezicka opowie o ludzkiej pamięci – jej właściwościach, ograniczeniach i możliwościach jej usprawniania.

5 sierpnia – „Incepcja”, (USA/Wielka Brytania 2010), reż. C. Nolan, 148 min. Film ukazujący niezwykłą złodziejską sztukę polegającą na wykradaniu podczas snu bezcennych sekretów z ludzkiej podświadomości. Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu opowie o tym, co współczesna neuropsychologia wie na temat snu.

12 sierpnia – „Elektryzujący mózg” (Izrael 2010), reż. N. Harel, 60 min. Film ten jest dokumentem, próbującym znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest nasza świadomość. O możliwościach i osiągnięciach współczesnej polskiej neurochirurgii będzie mówić prof. Mirosław Ząbek.

19 sierpnia - "Kraina ciszy i ciemności" (Niemcy 1971), reż. W. Herzog, 85 min. Historia kobiety, która w wieku 18 lat straciła wzrok i słuch. Dr Ewa Niesterowicz z Wydziału Artystycznego UMCS podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy warsztatowej z osobami głucho-niewidomymi.

26 sierpnia – „Anioł przy moim stole” (N. Zelandia 1990) reż. J. Campion, 158 min. Jest to biograficzna opowieść o borykającej się z depresją pisarce. O objawach i leczeniu tej choroby opowie prof. Bartosz Łoza.

9 września godz. 21.00 – „Motyl i skafander” (Francja 2007), reż. J. Schnabel, 112 min. Historia redaktora francuskiego czasopisma Elle, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Na temat interfejsów mózg-komputer mówić będzie prof. Piotr Francuz.

16 września - „Lęk wysokości" (Polska 2011), reż. B. Konopka, 100 min. Opowieść o młodym reporterze telewizyjnym, którego ojciec zaczyna nagle chorować psychicznie. Gościem będzie reżyser filmu Bartek Konopka.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszają pokazy filmowe z cyklu "Mózg podejrzany" w Centrum Nauki Kopernik - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto