Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Siwiec patronem Stadionu Narodowego?

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Polacy poznali już dwie poważne kandydatury na patrona Stadionu Narodowego: Jana Pawła II i Ryszarda Siwca.

Propozycja nadania Stadionowi Narodowemu imienia Jana Pawła II padła ze strony Prawa i Sprawiedliwości w czerwcu minionego roku z okazji 25-lecia odprawienia przez Ojca Świętego mszy na ówczesnym Stadionie X-lecia. Pomysłodowcą był warszawski poseł Artur Górski, który wcześniej chciał nadać Jezusowi tytuł "Króla Polski".

Kilka dni później, w odpowiedzi na propozycję PiS, krakowskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych przedstawiło ministrowi sportu i turystyki Mirosławowi Drzewieckiemu swój pomysł. Patronem Stadionu Narodowego miał zostać Ryszard Siwiec, żołnierz AK i filozof, który w 1968 roku, demostrując protest przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, dokonał aktu samospalenia na Stadionie X-lecia wśród tłumu ludzi. Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w tłum ulotki z apelem. Płonąc, krzyczał "protestuję" i nie pozwalał gasić płomieni.

Przez długie lata o ofierze Siwca nikt w Polsce nie mówił. Dopiero w 1991 r. Maciej Drygas nakręcił film "Usłyszcie mój krzyk", nawiązujący do tamtych chwil. W 2001 i 2006 roku Czechy i Słowacja nadały mu pośmiertnie wysokie, państwowe odznaczenia. W 2003 roku także prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Siwca Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jednak rodzina bohatera odmówiła przyjęcia orderu.

Ryszard Siwiec dokonuje aktu samospalenia na Stadionie X-lecia w Warszawie

Kilka dni temu środowisko związane z nauką i kulturą wydało list otwarty adresowany do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Walt i ministra sportu Mirosława Drzewieckiego o uczynienie Ryszarda Siwca patronem Stadionu Narodowego. Apel podpisali już m.in.: reżyser Maciej Drygas, historycy Antoni Dudek, Jerzy Eisler i Andrzej Friszke, pisarz Marek Nowakowski czy dziennikarz Bogdan Rymanowski. Swój krok uzasadniają tym, że Stadion Narodowy "powstaje w miejscu, w którym doszło do wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu nie tylko dla historii Polski, ale i Europy. Świadkami tego dramatu były tysiące ludzi. Jednak przez długie lata jego ofiara pozostawała zapomniana, a i dziś wielu ludzi zdaje się nie rozumieć znaczenia tego czynu, stanowiącego świadectwo europejskiej solidarności najwyższej próby".

Organizatorzy apelują do wszystkich Polaków o podpisanie listu na stronie internetowej. Zostanie on wręczony Hannie Gronkiewicz-Walt i Mirosławowi Drzewieckiemu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto