Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rytualna łaźnia znaleziona na Pradze

gonzo19
gonzo19
Niezwykły basen żydowskiej mykwy odkryli na Pradze Północ robotnicy remontujący zabytkowy budynek przy ul. Kłopotowskiego 31. Warszawska Gmina Żydowska planuje odrestaurować mykwę.

Żydowska „mykwa” to polsku łaźnia rytualna. Jest to specjalnie skonstruowany basen służący do rytualnego oczyszczania. Woda mykwy musi być „naturalna’ czyli pochodzić z deszczówki lub ze źródła.

Budynek mykwy powstał w latach 1911-1914. – Mykwa nie działa tam już od czasów II wojny światowej, po przesiedleniu Żydów do Getta – mówi Anna Grzegorzewska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

– Pół roku temu został odkopany pierwszy basen. Był zachowany w doskonałym stanie. To, co kilka dni temu odkryli robotnicy na dziedzińcu budynku, to specjalny zbiornik, który zbierał deszczówkę zanim trafiła ona do basenów – wyjaśnia Grzegorzewska.

Mykwa będzie odrestaurowana

Zbiornik był wcześniej przykryty betonem. Na dziedzińcu można jeszcze zobaczyć m.in. przedwojenne kaloryfery i butelki – ślady tego, że kiedyś z łaźni korzystali ludzie. Kilka dni temu mykwę na Pradze oglądał rabin Gedalya Olshtein, specjalista od łaźni rytualnych. Ma pomóc warszawskiej Gminie Żydowskiej w odrestaurowaniu obiektu.

– Myślimy, żeby uruchomić mykwę. Jeden z basenów mógłby dalej służyć do celów rytualnych, inne byłyby udostępnione do oglądania turystom – tłumaczy Anna Grzegorzewska. W Warszawie działa na razie tylko jedna łaźnia rytualna, w Synagodze Nożyków przy ul. Twardej.

Budynek dawnej mykwy przy ul. Kłopotowskiego 31 stanowi własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która udostępniła go na Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia. W gmachu jest też siedziba Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej.

Kąpiel w mykwie

Religijna żydowska mówi, że kobieta powinna oczyszczać się w mykwie po każdej miesiączce. Mężczyzna nie ma natomiast obowiązku korzystania z mykwy – jest to tylko zwyczaj. W przypadku mężczyzn zanurzenie nie wymaga pomocy drugiej osoby. Kobiety korzystają z pomocy balanis - specjalistki odpowiedzialnej za nadzorowanie rytuału korzystania z mykwy.

Wcześniej przygotowują się do zanurzenia – zdejmują ozdoby, rozczesują włosy, usuwają z nich lakier i inne ozdoby. Obowiązek zanurzenia w mykwie spoczywa tylko na kobiecie zamężnej.

Codziennie z mykwy korzystają chasydzi, odbywają kąpiel przed modlitwami. Mężczyźni z innych odłamów judaizmu korzystają z mykwy przed świętami, m.in. Jom Kippur.

Osoby, które przechodzą na Judaizm muszą odbyć rytualną kąpiel w mykwie w obecności trzech świadków (dorosłych mężczyzn, szanowanych w społeczności). W wodzie zanurza się też nowo zakupione naczynia. Nadaje się im w ten sposób „rytualną czystość”.


Zobacz również:
Otwarta Twarda: latkes, Singer i Grzybowski
Bedeker warszawski: Synagoga im. Małżonków Nożyków

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto