Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścianki wspinaczkowe coraz bardziej popularne

Krzysztof Głowinkowski
Krzysztof Głowinkowski
Fot. Kamil Nagórek
Fot. Kamil Nagórek Krzysztof Głowinkowski
Wspinaczka rozwija się prężnie, stale przybywa fanów tej dyscypliny sportu, powstają również nowe ścianki. Wspinają się starsi i ci najmłodsi.

Znawcy tematu jednogłośnie twierdzą, że to dzięki zbawiennemu wpływowi na cały organizm. Wspinaczka zapewnia wspaniałą zabawę, wspomaga rozwój psychoruchowy dzieci, które mają niepowtarzalna okazję do wyładowania pokładów energii, rozwija zapał do aktywnego spędzania czasu. Wielka zaleta jest brak ograniczeń wiekowych - wspinać mogą się dziadkowie, rodzice i najmłodsi. Słupszczanie najbliższą ściankę mają do dyspozycji w podsłupskich Jezierzycach.
Dzięki stale rosnącemu zainteresowaniu powstają nowe sztuczne ścianki wspinaczkowe.
Spotkania ze znajomymi
- Wspinaczka na sztucznej ścianie rozwija się jako sport uprawiany w gronie znajomych, w atmosferze dobrej zabawy, przy bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, nad którym czuwa wykwalifikowana obsługa - mówi Łukasz Przyborowski, czynnie uprawiający ten sport.
Z jednej strony sztuczne ściany umożliwiają trening doświadczonym wspinaczom, z drugiej coraz częściej powstają w celach czysto rekreacyjnych, korzystają z nich początkujący, nie mających dotychczasowo żadnej styczności ze wspinaniem.
Specjalista radzi
- Najczęściej używanym przez początkujących przyrządem do asekuracji jest gri gri, który samoczynnie blokuje linę w przypadku odpadnięcia wspinającego od ściany - wyjaśnia Przyborowski. - Jest on stosunkowo prosty w obsłudze pozwala na błędy przy asekuracji na wędkę, czyli gdy lina przechodzi przez stanowisko asekuracyjne znajdujące się nad wspinającym. Bardziej zaawansowani wspinacze preferują tak zwany "kubek" lub reverso. Oba te przyrządy wymagają ciągłego trzymania części liny w części pod urządzeniem - dodaje nasz specjalista.
Techniki do wyboru
Kiedy już opanujemy tę sztukę wchodzenia po wszystkich chwytach możemy spróbować używać tylko niektórych pokonując drogi o różnych poziomach trudności.
Kolejną formą wspinaczki jest wspinaczka z dolną asekuracją (wspinacz sam prowadzi linę od dołu wpinając w ścianę ekspresy i podczepiając swoją linę do nich). Jest to chyba wspinaczka najbliższa tej skałkowej i górskiej.
Warto wspomnieć jeszcze o wspinaczce boulderingowej. Polega ona na wspinaniu się na niewysokie bloki skalne bez asekuracji liną. Przed zrobieniem sobie krzywdy chroni nas materac crashpad i czujna asekuracja partnera wspinaczkowego. Boulderownie nie wymagają wysokiego pomieszczenia więc często mieszczą się w halach lub magazynach
Co i za ile
karabinki i ekspresy - 10-60 złliny, pętle, repy - 2,80-759 złkubki, bloczki, płytki - 39-615 złuprzęże - 99-345 złspodnie - 150-200 złbuty - 139-469 złmagnezja - 7 zł
Gdzie się wspinać
Jezierzyce - hala sportowaRunowo k. Słupska - Pałac Pod Bocianim Gniazdem
Katarzyna Sowińska  

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto