Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen w Sierpcu. Pełne uroku miejsce, w którym zobaczycie jak wyglądały mazowieckie wioski

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Skansen w Sierpcu
Skansen w Sierpcu MOs810 / C.C 4.0
Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się w Sierpcu, niewielkim miasteczku na północno-zachodnim Mazowszu. Malowniczy skansen zajmuje obszar ponad 60 hektarów i zebrano w nim m.in.: zagrody chłopskie z przełomu XIX i XX wieku, kuźnie, karczmy, zrekonstruowany dworek szlachecki.

Spis treści

Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało w 1971 roku. Skansen w Sierpcu drobiazgowo odwzorowuje wieś mazowiecką drugiej połowy XIX wieku. Na rozległym terenie zebrano zabytki architektury: wieś rzędówka z 10 zagrodami, kościół, dworek, karczma i kuźnia. Całość wyróżnia przede wszystkim pietyzm, z jakim odwzorowano gospodarstwa z XIX i XX wieku. Zadbano nie tylko o budynki, ale również o ich otoczenie. Jest to chyba najbardziej znany tego typu obiekt na Mazowszu.

Zbiory Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzy grupa 72 obiektów:

  • mieszkalnych,
  • gospodarczych,
  • przemysłowych
  • kapliczek,
  • studni,
  • piwnic,

Zestawione w zespoły i zagrody o różnorodnym układzie i wielkości ukazują jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę. Wieś rzędowa prezentuje układ wsi, jaki upowszechni się na Mazowszu po uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku. W rzędówce zagrody chłopskie wraz z budynkami gospodarczymi były obok siebie po jednej stronie drogi, a po drugiej były pola uprawne.

W zabytkowych budynkach zebrano piętnaście tysięcy drobnych i większych rzeczy, z których korzystali mieszkańcy mazowieckich wsi od końca XIX do połowy wieku XX. Zbiory skansenu to również: przedmioty gospodarstwa domowego, meble, tkaniny, zabawki, obiekty kultu religijnego, narzędzia i maszyny rolnicze oraz warsztaty pracy rzemieślniczej.
Wnętrza różnią się też w zależności od zawodów mieszkańców. W jednej z izb znajduje się zakład szewski, w innej zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała szkolna salka z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX w..

Mazowieckie chałupy przeniesione do Sierpca

Każda z chałup została do skansenu w Sierpcu translokowana, czyli przewieziona z różnych wsi północno - zachodniego Mazowsza. Chaty zostały rozebrane na części, przewiezione i ponownie złożone. W Muzeum Wsi Mazowieckiej można zobaczyć m.in. zagrodę ze wsi Rempin, zagrodę ze wsi Izdebno, zagrodę ze wsi Czermno, zagrodę ze wsi Ostrów czy zagrodę ze wsi Dzierzążnia.

Zwiedzający skansen mogą wejść na teren każdej zagrody oraz do wnętrz dworu, chałupy czy kaplicy. Wnętrza można oglądać z wewnętrznej sieni a do poszczególnych pomieszczeń zagląda się przez przeszklone drzwi.

Przy budynkach odtworzono również zagrody. Odwiedzający mogą podziwiać malownicze ogródki, sady, warzywniaki. W obrębie zagród znajdują się też budynki gospodarcze, studnie, przydomowe warsztaty.

Skansen w Sierpcu
Skansen w SierpcuMOs810 / C.C 4.0

Żywy skansen

W sezonie letnim od maja do końca września Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje liczne imprezy plenerowe przybliżające bogatą tradycje i obyczajowość mazowiecką. Do takich wydarzeń należą m.in.: „Żniwa w skansenie” czy „Wykopki”.

W każdą niedzielę i święto (z wyjątkiem pierwszych niedziel miesiąca) w MWM odbywa się „Niedziela w skansenie” służąca popularyzacji ginących zawodów, stroju ludowego i wiejskich zajęć codziennych okresu przedwojnia. Na terenie ekspozycji odbywają się pokazy rzemiosła i rękodzieła prowadzone przez twórców ludowych. To niebywała okazja, by przyjrzeć się rzemiosłu wikliniarza, kowala, szewca, snycerza czy tkaczki. Przy jednej z chałup można własnoręcznie ubić w kierzance masło i skosztować go z chlebem wiejskim, a przy innej nauczyć się prania na tarze. Dla dzieci interesujący będzie z pewnością proces tworzenia ozdób papierowych, zabawa replikami dawnych zabawek czy lekcja kaligrafii w izbie lekcyjnej z początku XX wieku.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się w Sierpcu, przy ul. Gabriela Narutowicza 64. Skansen jest czynny przez cały rok, godziny otwarcia są różne, w zależności od pory roku.

  • Kwiecień-czerwiec, wrzesień: wtorek-piątek godz. 9.00 - 17.00, sobota, niedziela, święto godz.10.00 - 18.00, poniedziałek – dzień bezpłatny godz. 10.00 – 14.00*
  • Lipiec – sierpień: wtorek - niedziela godz. 10.00 - 18.00, poniedziałek dzień bezpłatny godz. 10.00 - 14.00
  • Październik: wtorek - piątek godz. 8.00 - 16.00, sobota, niedziela godz. 9.00 - 17.00, poniedziałek – dzień bezpłatny godz. 10.00 – 14.00
  • Listopad - marzec: wtorek-niedziela godz. 9.00 - 15.00, poniedziałek dzień bezpłatny, godz. 10.00 - 14.00

Muzeum jest nieczynne:

  • w Wielką Sobotę
  • w Niedzielę Wielkanocną
  • 1 listopada
  • 24,25,31 grudnia
  • w Nowy Rok

BILETY WSTĘPU:
Bilet normalny - 20 zł
Bilet ulgowy - 16 zł

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sierpc.naszemiasto.pl Nasze Miasto