MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewanie z głębi duszy

Tadeusz Żarek
Hołd Grechucie oddadzą m.in. szef Perfectu Grzegorz Markowski...
Hołd Grechucie oddadzą m.in. szef Perfectu Grzegorz Markowski... Bartek Kosiński/POLSKA
W tym tygodniu stolicą zawładną specjaliści od piosenek "z głową".

Czym jest piosenka w erze laptopów, internetu i dzwonków komórkowych? Dla wielu osób niczym więcej jak produktem. Stworzonym na potrzeby natychmiastowej konsumpcji przez sztab profesjonalistów, którzy zamiast gitar czy fortepianu wykorzystują na skalę niemal przemysłową najnowsze zdobycze technologii, pieczołowicie wypracowane algorytmy i wyniki zaawansowanych badań ekonomiczno-marketingowych.

Na całe szczęście wciąż jeszcze są ludzie, dla których piosenka pozostaje tym, czym była w dawnych, dobrych czasach: twórczym przejawem osobowości artysty. Muzyczno-poetyckim przelotem stworzonym nie przy pomocy studyjnych gadżetów, ale serca i głowy poruszającym najczulsze struny ludzkiej wrażliwości, a nie tylko tylną część ciała.

I właśnie taka oldschoolowa, nieprzystająca do dzisiejszych standardów koncepcja piosenkarstwa będzie w nadchodzącym tygodniu królować w stołecznych salach koncertowych. A wszystko za sprawą kolejnej, 27. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA oraz wielkiego czwartkowego koncertu pod hasłem "Magia Obłoków", poświęconego jednemu z najwybitniejszych twórców "piosenki ponadprzeciętnej", Markowi Grechucie.

Zmarły przed trzema laty twórca "Korowodu" był postacią wyjątkową. Jednym z bardzo nielicznych - obok m.in. Agnieszki Osieckiej i Czesława Niemena - rodzimych piosenkopisarzy, przy których nazwisku można bez ryzyka postawić przymiotnik "uniwersalny". Grechutę czczą zarówno koneserzy ambitnego przekazu scenicznego, mieszkańcy muzycznej "krainy łagodności", jak i rockmani, jazzmani czy nawet hiphopowcy. Jego balansująca na pograniczu poezji śpiewanej, jazzu i wysmakowanego art rocka muzyka zawsze funkcjonowała ponad stylistycznymi i pokoleniowymi podziałami, trafiając do słuchaczy bez względu na wiek i muzyczne preferencje.

Tak będzie i tym razem w Sali Kongresowej. Z nieśmiertelnymi songami Grechuty zmierzą się bowiem artyści z pozornie nieprzystających do siebie muzycznych galaktyk. Co bowiem łączy rockowy zaśpiew Grzegorza Markowskiego czy Artura Gadowskiego z kabaretowo-operetkowym zacięciem Jacka Wójcickiego albo zadziorny babski punk Renaty Przemyk z estradowym szykiem Zbigniewa Wodeckiego? Na pierwszy rzut oka niewiele. Oczywiście poza wielką miłością do twórczości Marka Grechuty.

Koncertowy hołd dla mistrza (zorganizowany przy współudziale jego żony Danuty) uzupełnią ponadto swymi popisami Krystyna Prońko, Anna Treter, zespół wokalny MONK, chór None-It oraz młodzi laureaci krakowskiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty - Karolina Leszko i zespół Dzień Dobry. Artystom akompaniował będzie współpracujący przez wiele lat z bohaterem wieczoru zespół Anawa, a całość poprowadzi Krzysztof Piasecki.

W tym samym czasie w najlepsze trwać już będzie doroczne święto miłośników muzyki pisanej "gitarą i piórem" - OPPA. Powołany do życia w 1978 r. festiwal od początku był jedną z czołowych krajowych imprez poświęconych dokonaniom współczesnych bardów. I choć w pewnym momencie zawisły nad nim czarne chmury (z powodu braku dotacji tegoroczna edycja miała się w ogóle nie odbyć), propagatorzy piosenki "z głową" postanowili zrobić wszystko, by nawet w nieprzyjaznych takiej twórczości czasach utrzymać chlubną tradycję.

Udało się i już w sobotę OPPA po raz kolejny wystartuje przy akompaniamencie klasycznych gitar i melancholijnych głosów. Pierwsze dwa dni to zmagania konkursowe w Centrum Łowicka. Później natomiast czeka nas m.in. wieczór kabaretowy "Długi i inni" w teatrze Kamienica (23.11), recitale bardów młodego pokolenia w PraCoVni (24.11) i DK Świt (25.11) oraz międzynarodowe spotkanie piosenkarskie z udziałem artystów m.in. z Białorusi, Niemiec i Holandii (26.11, CPK Praga-Południe).

Całość zwieńczy wielki, dwuczęściowy koncert galowy, który odbędzie się 27.11 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. W pierwszej części mistrzowie nastrojowych klimatów oddadzą hołd zmarłemu 25 lat temu pieśniarzowi Tomkowi Opoce, natomiast w drugiej swoje premierowe songi zaprezentują takie tuzy bardowskiego rzemiosła, jak m.in. Piotr Bakal (twórca OPPA), Tomasz Szwed, Basia Stępniak-Wilk i Kuba Sienkiewicz.

27. Międzynarodowy Festiwal Bardów - OPPA 2009
21-27.11, Warszawa
www.oppa.pl

Magia obłoków
26.11, Sala Kongresowa
pl. Defilad 1 (PKiN)
godz. 19, bilety: 60-120 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto