Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Anną Onichimowską w Gimnazjum nr 2 w Lubartowie

Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
W środę, 4 czerwca, około 120-osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie uczestniczyła w niezwykłej lekcji literackiej.

Na zaproszenie naszej biblioteki szkolnej do szkoły przyjechała Anna Onichimowska, by wtajemniczyć uczestników spotkania autorskiego w tajniki swojego warsztatu pisarskiego. Przy okazji poznaliśmy też kilka faktów z jej życia prywatnego. Najpierw jednak była opowieść naszego gościa, potem pojawiły się pytania ze strony gimnazjalistów, a na końcu, szczególnie dociekliwi otrzymali upragniony autograf autorki. Otrzymaliśmy też specjalne życzenia od pisarki.
Anna Onichimowska jest znaną pisarką książek młodzieżowych, ale pisze także dla dzieci i dorosłych. W swoim dorobku literackim ma ponad 40 tytułów książek, scenariuszy programów radiowych, telewizyjnych i filmowych. Jak sama stwierdziła, żaden z gatunków literackich nie jest jej obcy. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą.
Po oficjalnym powitaniu, Anna Onichimowska opowiedziała nam o swoim warsztacie pisarskim. O tym, w jakich okolicznościach powstają jej książki, kim są ich bohaterowie, dlaczego porusza takie, a nie inne tematy. Ale dowiedzieliśmy się również o jej pasji, jaką są podróże po świecie. Hobby to zawdzięcza swojemu ojcu, dziennikarzowi i redaktorowi naczelnemu czasopisma „Kontynenty”. To jego barwne relacje z podróży i przywożone pamiątki wpłynęły na jej zainteresowania. Szczególnie bliskie są jej kraje skandynawskie, ale podróżowała też po całej Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii i wielu krajach afrykańskich. Podróżuje po świecie w małym gronie osób, nie korzystając z biur podróży. Dzień przed naszym spotkaniem wróciła z Izraela. Pisarka, chociaż pochodzi z Warszawy, uwielbia żyć blisko natury. Od roku na stałe mieszka w Lund, w południowo-zachodniej Szwecji, gdzie często jej środkiem lokomocji jest… rower.
Jest osobą bardzo towarzyską i ciekawą świata, zna kilka języków, aktualnie próbuje zgłębić język szwedzki. To osoba otwarta na czytelnika, zawsze w swoich książkach podaje swój adres mailowy zachęcając do kontaktów i odpowiadając na listy.
Dużą część spotkania pisarka przeznaczyła na przybliżenie uczniom kilku tytułów swoich książek poruszających bardzo ważne tematy z punktu widzenia młodego człowieka. Znajdują się w nich więc problemy związane z wyborami, jakich dokonują młodzi ludzie (Samotne wyspy i storczyk, Żegnaj na zawsze, Trudne powroty i Bliscy nieznajomi). W wielu książkach pojawia się też kryzys rodziny, będący niejednokrotnie przyczyną uzależnień młodych ludzi od różnych używek (Hera, moja miłość) czy uwikłania się w sekty (Lot Komety).
Autorka ostrzega też przed chorobami społecznymi – hikikomori to skrajne wycofanie społeczne, w którym młodzi ludzie potrafią żyć tylko w świecie wirtualnym, nie odnajdując się w rzeczywistości (Dziesięć stron świata). Kolejnym problemem zauważonym przez pisarkę są zagrożenia płynące z Internetu i kontakty zawierane na różnych portalach społecznościowych. Tej problematyce poświęcona jest książka "Demony na smyczy", której fragment usłyszeliśmy podczas spotkania. Oczywiście autorka przerwała ją w takim momencie, że wielu uczestników spotkania pewnie wkrótce sięgnie po nią, aby się dowiedzieć, jak skończyła się historia bohaterki, która zawarła znajomość z nieznajomym.
Anna Onichimowska pisząc każdą książkę bardzo dba o najdrobniejsze szczegóły, tak, aby czytelnik nie tylko miał przyjemność z jej przeczytania, ale też się z niej czegoś nauczył. Dużo czasu poświęca na zbieranie materiału do książek, właściwie, jak odpowiedziała na jedno z pytań, które pojawiło się w trakcie spotkania - napisanie książki zajmuje jej około roku.
Na zakończenie spotkania życzyła naszej młodzieży odwagi w realizacji marzeń w podążaniu własną drogą, mądrości, szczęścia i wielu wspaniałych książek w dalszym życiu. Byłaby szczęśliwa, gdyby jedną z nich była pozycja jej autorstwa.
Mamy nadzieję, że wobec zauważalnego ciągłego spadku czytelnictwa wśród społeczeństwa, takie spotkania z prawdziwymi osobami, autorami książek, przynajmniej w części spowodują zwiększenie zainteresowania się książką, przede wszystkim wśród naszej młodzieży.
Organizator: Ewa Abramek 
 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto