Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara fabryka na Kamionku zmieni się nie do poznania? Tak mogłoby wyglądać to miejsce

Redakcja
Fabryka przy ul. Berka Joselewicza w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Wschodnia ma długą historię. Stołeczny ratusz pokazał właśnie, jak miejsce to mogłoby wyglądać po przejściu gruntownej rewitalizacji. Pokazują to prace międzynarodowego konkursu architektonicznego, który odbył się w Warszawie. Zdjęcia te robią wrażenie. Czy Pragę-Południe czekają w najbliższym czasie ogromne zmiany?

Hala fabryczna zlokalizowana od strony ulicy Berka Joselewicza na warszawskiej Pradze-Południe powstała około roku 1904. Początkowo znajdowała się tam fabryka Józefa Rosenthala. Fabryka była związana z produkcją – najpierw zawiasów, później białej blachy.

Tak było do roku 1919, kiedy to zakład został kupiony przez rodzinę Lejzerowiczów, która zmieniła profil działalności tego miejsca i otworzyła w tam garbarnię. Wojnę przetrwał tylko jeden budynek, w którym w 1947 powstał warsztat samochodowy i magazyn, a po nacjonalizacji – zakład naprawczy Polmozbytu. Budynek do dzisiaj pełni funkcję warsztatu samochodowego.

Stara fabryka na Kamionku zmieni się nie do poznania? Tak mo...

Fabryka na Kamionku w nowej odsłonie. Chodzi o konkurs architektoniczny

Stołeczny Urząd Miasta pokazał właśnie wyjątkowe wizualizacje odnowionej fabryki przy Berka Joselewicza. Prace te przedstawione były na międzynarodowym konkursie architektonicznym odbywającym się w Warszawie.

Architecture Student Contest – bo o tym mowa, to międzynarodowy konkurs architektoniczny dla studentów organizowany przez firmę Saint Gobain. W tym roku miała miejsce 17. edycja wydarzenia, a zadanie konkursowe dotyczyło stolicy. Miasto było też partnerem wydarzenia.

Co roku organizatorzy konkursu w konkretnym mieście świata wybierają miejsce, które należy zagospodarować.

- Przed studentami z ponad 220 uczelni z 32 krajów z całego świata postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030 – tłumaczy Monika Beuth-Lutyk rzeczniczka ratusza.

W konkursie przyznanych zostało w sumie pięć nagród, które trafiły do przedstawicieli Finlandii (I miejsce), Łotwy (II miejsce i nagroda studencka), Polski (III miejsce) i Meksyku (nagroda specjalna). Projekty dotyczące rewitalizacji Kamionka ukazywały ten obszar jako centrum spotkań i rozrywki, uwzględniając przy tym mieszkania dla studentów w nowej części mieszkalnej.

- Nowoczesne miasta i budynki muszą odpowiadać na wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesność i zmiany klimatu. Idziemy z duchem czasu, dlatego współpracujemy z zarówno z doświadczonymi architektami jak i młodymi pionierami. Dowodem na to jest udział m.st. Warszawy w tegorocznym konkursie architektonicznym dla studentów organizowanym przez firmę Saint Gobain – przyznaje Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie Warszawy.

Teraz zwycięskie projekty będą mogły posłużyć jako inspiracja dla wykonawcy, który opracuje ostateczny projekt. Plan taki będzie musiał być też zgodny z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Jak przypomina ratusz, organizowany od 2004 roku Architecture Students Contest, skierowany jest głównie do studentów architektury, inżynierii i wzornictwa. Jego celem jest zwiększenie wiedzy studentów na temat realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach dzielnicy lub miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto