MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Statkiem po trawie, czyli niezwykła pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim. Sezon już w pełni! Sprawdź, ile kosztuje rejs w wakacje

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rejs statkiem po trawie to unikatowa atrakcja Buczyńca na Kanale Elbląskim i świetny pomysł na weekendową przygodę dla całej rodziny. Wycieczki organizuje Żegluga Ostródzko-Elbląska, a sezon 2024 już trwa. Poznaj historię pochylni w Buczyńcu, zobacz, jak niesamowicie wyglądają przejeżdżające po niej statki, i sprawdź, ile kosztuje taka przygoda wiosną 2024. Poniżej zamieściłem aktualne cenniki.

Spis treści

Kanał Elbląski – jeden z siedmiu cudów Polski. Można tam płynąć statkiem po trawie!

Kanał Elbląski to jedna z najbardziej niezwykłych żeglownych dróg wodnych naszego kraju, zabytek techniki i pomnik historii, uznany w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczypospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski.

Statki przeciągane po pochylni w Buczyńcu
Niesamowita pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim służy do przeciągania statków po lądzie na odcinku ponad 500 m. To unikalna atrakcja, która pozwala turystom odbyć rejs statkiem po trawie.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. rysnal, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Czym jest Kanał Elbląski? To system sztucznie stworzonych przejść wodnych, łączących rozmaite jeziora Warmii i Mazur. Umożliwia żeglugę między jeziorem Szeląg Mały w Buńkach aż do Jeziora Druzno pod Elblągiem przez śluzę w Miłomłynie. Główny kanał liczy 84,2 km długości, a cały Kanał Elbląski ze wszystkimi odgałęzieniem to prawie 152 km dróg wodnych!

Po co powstał Kanał Elbląski? Tę niezwykłą drogę wodną wzniesiono w XIX w., by usprawnić transport drewna między Prusami Wschodnimi a Bałtykiem. Pruski inżynier Georg Jacob Steenke przeprowadził budowę w l. 1844-1862 na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV.

Czym są śluzy i pochylnie Kanału Elbląskiego? Kanał jest niezwykły nie tylko ze względu na skalę i rozmach. Inżynierowie stanęli przed problemem różnic wysokości lustra wody między różnymi jeziorami, przez które prowadzono drogę wodną. By ułatwić przenoszenie statków z punktów wyższych na niższe (i odwrotnie), stworzono system śluz i pochylni. To właśnie one umożliwiają dziś turystom przeżycie niezwykłej przygody: odbycie rejsu statkiem... po trawie.

Obejrzyj krótki film dokumentalny o Kanale Elbląskim:

Pochylnia w Buczyńcu, czyli jak popłynąć statkiem po trawie

Pochylnia Buczyniec służy do przenoszenia statków, płynących po Kanale Elbląskim, z punktu wyższego na niższy i odwrotnie. W tym miejscu Kanału różnica wysokości między stanowiskami wynosi 21,5 metra.

Pochylnia pozwala na wygodne przenoszenie jednostek pływających, które bez niej nie mogłyby kontynuować podróży Kanałem. W przeciwieństwie jednak do śluz pochylnie służą do przeciągania statków drogą lądową. W Buczyńcu można więc oglądać niezwykły widok: rejsy statków po zielonej trawie na trasie liczącej 550 m.

Pochylnia w Buczyńcu to cały zespół wiekowych, ale bardzo pomysłowych i nadal sprawnych urządzeń. Można tu obejrzeć z bliska wielkie platformy jezdne, umieszczone na szynach, na których transportuje się jednostki pływające, masywne koło wodne, rurociąg, który puszcza na nie wodę, kanał obiegowy z potężnymi obwałowaniami i filary kół linowych.

Wszystko to brzmi skomplikowanie i technicznie, ale składa się na dziwne i piękne widowisko: statki płynące po ziemi. Ten spektakl można nie tylko oglądać, ale i wziąć w nim udział: pochylnia Buczyniec stanowi atrakcję na trasie wielu rejsów wycieczkowych po Kanale Elbląskim.

Zobacz, jak wygląda przeciąganie statku po pochylni w Buczyńcu:

Pochylnia Buczyniec atrakcją dla turystów już od XIX wieku

Na Kanale Elbląskim są łącznie cztery śluzy i pięć pochylni, ale ta w Buczyńcu uchodzi za najpiękniejszą. W pobliżu znajdują się wygodne przystanie, piękne bukowe lasy, a także dodatkowa atrakcja dla pasjonatów żeglarstwa i żeglugi: Izba Historii Kanału Elbląskiego.

Pochylnia na Kanale Elbląskim została skonstruowana w sąsiedztwie wsi Buczyniec w l. 1844-1860. Przedsięwzięcie ożywiło lokalną gospodarkę i ściągnęło do Buczyńca turystów z Elbląga i Pasłęka. Pochylnia cieszyła się takim zainteresowaniem, że latem synchronizowano nawet rozkład jazdy pociągów i statków, tak by wszyscy zainteresowani mogli oglądać przeciąganie statków. W latach 30 XX w. w Buczyńcu powstało schronisko dla młodzieży i gospoda, w której spotykali się żeglarze i goście.

Maszynownia pochylni Buczyniec stanowi dziś część ekspozycji Izby Historii Kanału Elbląskiego, której siedziba znajduje się w sąsiedztwie. Można w niej zobaczyć z bliska potężne koło wodne, a nieopodal pomnik w formie obelisku, upamiętniający twórcę Kanału Elbląskiego, Georga Jacoba Steenke.

Pochylnia w Buczyńcu to jedna z najbardziej imponujących i urokliwych tego typu instalacji w Polsce. Rejs Kanałem Elbląskim przez pochylnię pozwala przeżyć przygodę wodno-lądową: cieszyć się zarówno pluskiem wód Kanału jak i niezwykłym wrażeniem, jakie robi „żegluga” po lądzie na odcinku 500 m w pochylni Buczyniec.

Pochylnia w Buczyńcu na mapie:

Czytaj też: Mazurskie piramidy, zamki i wieże widokowe. Najlepsze atrakcje na Mazurach, które zachwycą każdego. 14 najciekawszych propozycji

Ile kosztuje rejs statkiem po trawie? Cennik wycieczek do Buczyńca

Rejsy do pochylni w Buczyńcu oraz innych tego typu instalacji na Kanale Elbląskim organizuje Żegluga Ostródzko-Elbląska. Sezon żeglugowy 2024 zaczął się w sobotę 27 kwietnia.

Ile kosztuje rejs statkiem po trawie? Żegluga Ostródzko-Elbląska organizuje rejsy po kilku trasach w różnych cenach:

  • Statkiem po trawie: trasa z Elbląga do Buczyńca. To najdłuższy rejs, trwa ok. 4,5 godz. Bilet normalny kosztuje 157 zł + 25 zł za powrót autobusem. Bilet ulgowy (dzieci do 16 lat) 137 zł.
  • Szlakiem Trzech Pochylni: trasa z Buczyńca do Oleśnicy i z powrotem, zajmuje ok. 3 godzin. Bilet normalny kosztuje 125 zł, ulgowy 111 zł.
  • Szlakiem Czterech Pochylni: trasa z Buczyńca do Jeleni, zajmuje ok. 2 godz. Bilet normalny kosztuje 119 zł, ulgowy 105 zł, bilet na autobus powrotny 10 zł.
  • Szlakiem Kanału Elbląskiego: trasa z Ostródy do Miłomłyna, rejs trwa 2,5 godz. To najtańsza opcja, ale bez elementu rejsu statkiem po trawie. Bilet normalny kosztuje 85 zł, ulgowy 75 zł, autobus powrotny 15 zł.

Obejrzyj też galerię zdjęć statków płynących po trawie na pochylni w Buczyńcu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Żegluga Ostródzko-Elbląska, Izba Historii Kanału Elbląskiego

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto