MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remote Tower na lotnisku w Modlinie. Podpisano umowę na budowę zdalnej wieży kontroli lotów. Tamtejszy ruch będzie zarządzany z Warszawy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie z Warszawy
Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie z Warszawy Materiały prasowe
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o podpisaniu umowy niezbędnej do rozpoczęcia prac związanych z uruchomieniem na lotnisku w Modlinie Remote Tower. Chodzi o nowoczesne rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu tamtejszy port będzie pod nadzorem kontrolerów pracujących z centrum zdalnego w Warszawie. Zaawansowany system ma zacząć działać na przełomie 2026 i 2027 roku.

Spis treści

Jest umowa na Remote Tower na lotnisku w Modlinie

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Remigiusz Kobierski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podpisali umowę niezbędną do rozpoczęcia prac związanych z uruchomieniem na lotnisku w Modlinie Wieży Zdalnej.

Mowa o Remote Tower, czyli rozwiązaniu obejmującym znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obraz i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach.

Nowoczesna technologia

Jak wyjaśnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.

Najpierw był list intencyjny, teraz jest umowa. Dotrzymujemy słowa i realizujemy ważne zobowiązania technologiczne, które realnie wpłyną na efektywność kontroli lotniska w Modlinie, będąc nieporównywalnie nowocześniejszymi niż stosowane dotychczas - powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

Co zyskają kontrolerzy ruchu lotniczego?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podaje, że ramach kontroli zdalnej kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący MPL skorzystają z:

  • panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,
  • technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,
  • technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,
  • informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.

Znamy termin zakończenia prac

Z informacji przekazanych na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wynika, że zgodnie z przyjętymi założeniami, system Remote Tower zacznie działać w Modlinie na przełomie 2026 i 2027 roku.

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto