Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet 2021. Protesty w Warszawie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Redakcja
Maksym Boldashev / naszemiasto.pl
Strajk Kobiet 2021. Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego rozpoczęła się kolejna fala protestów. Ich uczestnicy każdego dnia wychodzą manifestować. W Warszawie udają się m.in. pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego czy pod siedzibę PIS przy Nowogrodzkiej. Szczegóły w artykule poniżej.

Strajk Kobiet 2021: kolejna fala protestów

Protesty na ulicach dużych miast, a przede wszystkim Warszawy, rozpoczęły się w środę 27 stycznia, gdy Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie zakazujące dokonywania aborcji, nawet w przypadku, gdy płód może umrzeć zaraz po urodzeniu.

"Legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia” – napisano w uzasadnieniu wyroku TK.

Warszawa: Strajk kobiet przed siedzibą TK. Cztery osoby zatr...

Od środy protesty odbywają się każdego dnia. Zaczynają się o godz. 18.30 lub 19.00. Manifestacje organizuje "Ogólnopolski Strajk Kobiet". Jak podała organizacja, pierwszego dnia odbyły się protesty w aż 40 miastach w Polsce, a także w dwóch za granicą (Londyn, Berlin).

W piątek - 29 stycznia - protesty ruszą o godz. 20.00. W Warszawie rozpoczną się przy Rondzie Dmowskiego (zwanym przez uczestników Rondem Praw Kobiet). Kolejne protesty przewidziano na weekend.

Strajk Kobiet 2021: czego dotyczy spór?

Sprawa ciągnie się od października ubiegłego roku. Wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. Zgodnie z decyzją TK, aborcja w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z konstytucją.

Ta decyzja wywołała oburzenie dużej części społeczeństwa. Na ulice, przede wszystkim dużych miast, wyszły tłumy osób niezadowolone z takiego rozstrzygnięcia. Argumentują oni, że po tej decyzji większe prawa zyskuje płód niż kobieta będąca w ciąży. Niektórzy konstytucjonaliści przyznają, że w takim wypadku odpowiedzialność za umożliwienie przerywania ciąży (w wypadku np. poważnego zagrożenia życia kobiety) spadnie na lekarzy, którzy będą musieli - na podstawie orzeczenia Trybunału - podjąć konkretną decyzję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto