Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk pielęgniarek w Warszawie. W środę rozpoczęcie 48-godzinnej manifestacji pod Sejmem. Czego będą domagać się protestujący?

Redakcja
Adam Jankowski / archiwum
W dniach 22-23 czerwca w Warszawie odbędzie się manifestacja pielęgniarek pod hasłem "48 godzin dyżuru pod Sejmem - patrzymy posłom na ręce". Akcja odbędzie się podczas głosowania posłów nad nowelizacją ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - protestujący chcą przyjęcia przez Sejm poprawek Senatu o podwyżkach, które mieliby otrzymać już od lipca tego roku. Szczegóły poniżej.

W środę, 22 czerwca, o godz. 10.00 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja pielęgniarek w związku z ostatecznym głosowaniem nad poprawkami Senatu do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, która będzie regulować wysokość podwyżek od 1 lipca tego roku. Protestujący chcą, by ustawa została przyjęta bez odrzucania poprawek zaproponowanych przez Senat. A poprawki te dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika wynagrodzeń dla wszystkich zawodów medycznych o 0,25.

Czego domagają się pielęgniarki?

Przyjęte przez Senat poprawki, których domagają się pielęgniarki, dotyczą przede wszystkim:

  • gwarancji finansowania podwyżek - wprowadzenia do ustawy przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników wskutek wejścia ustawy w życie,
  • uznania posiadanych kwalifikacji, czyli przypisania pracowników do grup współczynników wg posiadanych kwalifikacji, a nie wymaganych, jak to opisano w projekcie rządowym,
  • bezzwłocznego uznania podwyższenia kwalifikacji - wprowadzenie zasady, iż ustalenie nowego wynagrodzenia pracownika następować będzie każdorazowo od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez niego faktu uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych,
  • zwiększenia współczynników pracy we wszystkich grupach o 0,25 - co oznacza dodatkową podwyżkę kwoty minimalnego wynagrodzenia o 1 415,63 zł.

Przyjęcie przez Sejm poprawek Senatu będzie krokiem w kierunku poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów poprzez godne traktowanie pracowników ochrony zdrowia - podkreśla Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

I dodaje, że "jeśli nie ma godnych warunków pracy, to nie ma medyków w publicznej ochronie zdrowia i nie ma leczenia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto