Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdermajery za darmo. Dla wszystkich mieszkańców Otwocka. "Promujemy nasze dziedzictwo"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Bezpłatne projekty budowlane świdermajerów
Bezpłatne projekty budowlane świdermajerów Jarosław Margielski / Facebook
Władze Otwocka przygotowały dla mieszkańców ogólnodostępne, bezpłatne projekty budowlane świdermajerów. Każdy zainteresowany będzie mógł pobrać je ze strony miasta i wykorzystać nie tylko do budowy domu od podstaw, ale także ozdoby istniejącego już budynku. Powstały trzy projekty - Klasyk, Modern i Natur - dla domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych. Szczegóły poniżej.

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował, że w ramach promowania architektonicznego dziedzictwa Otwocka, miasto przygotowało trzy ogólnodostępne, darmowe projekty domów nawiązujących do stylu świdermajerów. Chodzi o budynki do 70 metrów kwadratowych w podstawie.

Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także zachęcać mieszkańców do inspirowania się tym wyjątkowym stylem. Są to oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków - podkreślił prezydent Otwocka.

Projekty będą dostępne bezpłatnie zarówno dla tych osób, które planują budowę domu, jak i tych, którzy chcą wykorzystać tylko poszczególne elementy np. wzornictwo i ornamenty tradycyjnego otwockiego stylu.

Wybrana w drodze konkursu pracownia architektoniczna przygotowała ogólnodostępne projekty budowlane, do których miasto uzyska pełne prawa autorskie i tym samym będzie mogło udostępniać je nieodpłatnie mieszkańcom. Powstały trzy projekty różniące się pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i funkcjonalnym: Klasyk, Modern i Natur.

Trzy typy domów różnią się m.in. bryłą zewnętrzną. Ma ona swoje ograniczenia związane z wielkością rzutu budynku. Nie mogliśmy np. zastosować charakterystycznych werand, ponieważ ograniczyłyby powierzchnię użytkową takiego budynku. W ramach możliwych proporcji staraliśmy się jak najszerzej zawrzeć elementy stylu. Wiemy też, że mieszkańcy w zależności od wieku, liczebności rodziny mają różne oczekiwania, dlatego projekty są zróżnicowane - wytłumaczył Margielski.

Projekty będą dostępne w otwartych plikach, czyli będzie można je modyfikować. Są one aktualnie konsultowane ze społecznym opiekunem otwockich zabytków, a zaraz po tym zostaną zamieszczone na stronie internetowej Miasta Otwocka nieodpłatnie.

Ponadto planujemy, aby jeden z modelowych projektów powstał w realnej wersji i był w zasobach miejskich. Wspólnie z Radą Miasta zaproponujemy w projekcie budżetu na rok 2024 umieszczenie kwoty, która pozwoli na realizację takiego wzorcowego budynku - dodał prezydent.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto