Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza fabryka z XX w. trafiła do rejestru zabytków. Wytwórnia przetrwała wojnę

Redakcja
Mazowiecki Konserwator Zabytków
Wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru budynek dawnej Pierwszej Polskiej Wytwórni Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka. Tajemniczy budynek znajduje się przy ul. Hrubieszowskiej 9.

Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka wzniesiona została w 1923 roku, położony w Warszawie przy ul. Hrubieszowskiej 9. O wpisanie tego tajemniczego budynku do rejestru zabytków wnioskowało Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Ostatecznie wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Wojewódzki konserwator zabytków prof. dr hab. Jakub Lewicki podjął decyzję o wpisaniu dawnej fabryki do rejestru zabytków "z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe obiektu". Stanisław Kubiak założył Pierwszą Polską Wytwórnię Łańcuchów Rolkowych w 1920 r. przy ul. Elektoralnej 30. Trzy lata później siedziba firmy została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu przy ul. Hrubieszowskiej 9. Początkowo w fabryce wytwarzano wszelkiego rodzaju typy łańcuchów przegubowych do dźwigów, przeciągarek i do napędu wszelkich maszyn.

- Podczas okupacji niemieckiej fabryka nieprzerwalnie prowadziła swą działalność. Mimo toczących się nieopodal fabryki walk o barykadę podczas Powstania Warszawskiego (róg ul. Dworskiej – ob. Kasprzaka i Karolkowej), wytwórnia przetrwała działania wojenne bez większych zniszczeń, z tego względu mogła po wojnie szybko wznowić produkcję - tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków.

Tajemnicza fabryka z XX w. trafiła do rejestru zabytków. Wyt...

Wartość historyczna

Po śmierci Stanisława Kubiaka i Bronisławy Kubiak spadkobiercą posesji został ich nieletni syn – Antoni, który pełnoprawnym właścicielem nieruchomości został w 1937 r. Po wojnie, na podstawie orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie z dn. 19 grudnia 1961 r. nieruchomość przy Hrubieszowskiej 9 przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatnią firmą działającą w tym miejscu były Zakłady Elektromechaniczne/Elektro-medyczne „Ridan” produkująca przyrządy medyczne i rehabilitacyjne. Od 2007 r. obiekt pozostaje nieużytkowany. Obiekt posiada wartość historyczną jako świadectwo rozwoju przemysłu na terenie Woli w dwudziestoleciu międzywojennym oraz dokument rosnącego zapotrzebowania na produkcję specjalistycznych łańcuchów przegubowych do urządzeń technicznych. Jak wyjaśnia konserwator, budynek jest również świadkiem działań wojennych, w tym obrony pobliskiej barykady powstańczej w 1944 r.

- Zachowany bez większych uszkodzeń i zmian budynek wytwórni łańcuchów rolkowych wykorzystywany był w latach powojennych zgodnie z przeznaczeniem, co przyczyniło się do zachowania przemysłowego charakteru obiektu - dodaje.

Należy również dodać, że budynek – w swej oryginalnej formie – stanowi także materialny ślad tworzący obecnie historyczny krajobraz dzielnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto