Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza stajnia folwarku Moczydło w Warszawie. Zabytkowy obiekt w końcu przechodzi renowację

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Mazowiecki Konserwator Zabytków
W końcu zabytkowa stajnia folwarku Moczydło będzie zabezpieczona. Obiekt popadał w coraz większą ruinę. Właśnie rozpoczęły się prace remontowe stajni, która dla Warszawy stanowi bezcenną wartość historyczną. To ostatni zachowany relikt zabudowy dawnego folwarku. Szczegóły w tekście poniżej.

Tajemnicza stajnia folwarku Moczydło w Warszawie

W zabytkowej stajni folwarku Moczydło w Warszawie prowadzone są prace naprawcze. W 2020 roku zlecono wykonanie ekspertyzy technicznej wraz z koncepcją zabezpieczenia zabytku. Badania wykazały, że stan fundamentów jest zadowalający. Jednakże ściany i słupy podtrzymujące sklepienie oraz nadproża są w stanie złym, a część w stanie awaryjnym.

Na podstawie ekspertyzy urząd dzielnicy w 2021 roku zlecił wykonanie projektu budowlanego. Po uzyskaniu pozwolenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz otrzymaniu pozwolenia na budowę, w październiku tego roku rozpoczęły się prace zabezpieczające zabytkową stajnię.

W 2020 roku Mazowiecki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Jakub Lewicki, wpisał do rejestru zabytków budynek stajni dawnego folwarku Moczydło.

Zakres prac zabezpieczających

Zgodnie z projektem stajnia w dawnym folwarku Moczydło ma być zadaszona, sklepienie podstemplowane, ścianki powyżej sklepienia przemurowane, a filary wzmocnione. Do tej pory wykonano prace przygotowawcze polegające na podstemplowaniu sklepień, usunięciu roślinności porastającej stajnię, wykonano również częściowe przemurowanie ścianek kolankowych.

Tajemnicza stajnia folwarku Moczydło w Warszawie. Zabytkowy ...

Historia obiektu

Bogata historia obiektu, sięgająca XVIII wieku, związana jest z szeregiem zasłużonych dla historii Warszawy osób m.in. Elżbietą z Lubomirskich Sieniawską, rodziną Potockich i Branickich oraz Ludwikiem Krasińskim. Ale zacznijmy od początku: wieś Moczydło należała w 1528 roku do parafii św. Katarzyny na Służewie. Wchodziła w skład służewskich dóbr rodziny Dąbrowskich. W latach 20 XVIII wieku kompleks służewski został zakupiony przez Elżbietę z Lubomirskich Sieniawską wraz z innymi majątkami otaczającymi Wilanów. Przypuszczalnie to wtedy założono folwark i oddano go w dzierżawę, podobnie jak inne wchodzące w skład klucza wilanowskiego.

W źródłach archiwalnych folwark wspominany jest stosunkowo rzadko. Archiwum Gospodarcze Wilanowskie wzmiankuje, że w 1820 roku folwark przeszedł prace adaptacyjne - stodołę przebudowano na holendernię (oborę), wybudowano także stodołę z owczarnią. Na terenie gospodarstwa znajdował się także murowany i kryty gontem budynek dla służby.

- W XIX wieku gospodarka folwarku ewoluowała w kierunku hodowli koni. Prawdopodobnie wówczas powstał budynek stajni objęty wpisem do rejestru zabytków - czytamy na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

W 1879 roku Moczydłów wydzierżawił od rodziny Potockich-Branickich hr. Ludwik Krasiński, na ziemiach Królestwa Polskiego jeden z prekursorów hodowli koni, który przeniósł tu swoją stadninę treningową. Na terenie folwarku stanęły murowane stajnie, maneż, budynki mieszkalne dla pracowników.

Z rąk do rąk

Na przełomie XIX i XX wieku teren przeszedł w ręce ordynata Maurycego Zamoyskiego, następnie warszawskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych, które założyło tu stajnię publiczną pod kierunkiem trenera Konstantego Cetnerskiego.

Folwark wraz z otaczającymi łąkami moczydłowskimi stał się zapleczem gospodarczym dla toru wyścigowego na Polu Mokotowskim, a od 1938 roku dla nowo powstałego toru na Służewcu, a także miejscem nauki jazdy. Po I wojnie majątek wydzierżawił Michał Róg. Po jego śmierci w 1937 roku majątek Moczydłowski został rozprzedany, a zaplecze hippiczne Warszawy przeniosło się w pobliże otwartego w 1938 roku toru na Służewcu. W 1956 roku teren przekazano w zarząd Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od tej pory pozostałości folwarku zmieniały swoje przeznaczenie, popadały w ruinę i w miarę rozwoju Ursynowa, Natolina i Kabat zostały rozebrane, a począwszy od poł. lat 80. stopniowo zabudowane osiedlami mieszkaniowymi. Obecnie jedynym śladem dawnego folwarku Moczydło jest przedmiotowa stajnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto