Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elizeum, Warszawa. Zakończyły się prace w podziemnej grocie z XVIII. Tam bawili się przyjaciele księcia Poniatowskiego

Redakcja
Stołeczny Konserwator Zabytków
Stołeczny Konserwator Zabytków poinformował o zakończeniu prac remontowych w Elizeum - jednym z najbardziej tajemniczych zabytków w stolicy. W podziemnej grocie bawili się możni XVIII-wiecznej Warszawy. Szczegóły w tekście poniżej.

Elizeum. Tajemnicza grota z XVIII wieku

Zakończyły się prace w najbardziej tajemniczym zabytku stolicy. Chodzi o podziemne Elizeum w parku Na Książęcem w Warszawie. Dwukondygnacyjną, podziemną grotę budowano w latach 1776-78, według projektu Szymona Bogumiła Zuga. - Elizeum pierwotnie miało trzy wejścia: jedno przez sztuczną grotę (już nie istnieje), drugie wychodziło na sadzawkę (dziś jedyne wejście), trzecie przez wewnętrzną klatkę schodową i podziemny korytarz, prowadzące do Domku Imama (obecnie nieistniejącego). Domek Imama, odległy o 60 metrów od głównej groty, pełnił rolę kuchni, w której przygotowywano potrawy na przyjęcia organizowane w Elizeum przez księcia Poniatowskiego - opowiada Stołeczny Konserwator Zabytków.

ZOBACZ, jak wygląda podziemne Elizeum. Miejsce przyjęć i zabaw w XVIII wieku

Elizeum, Warszawa. Zakończyły się prace w podziemnej grocie ...

Odkryto górne wejście do Elizeum

Podczas niedawno zakończonych prac odsłonięto częściowo zasypany otwór górnego wejścia. Wykonano niezbędne przemurowania oraz wstawiono kratę i wewnętrzne stalowe drzwi, które będą zamykane na zimę. W trakcie prac odkryto bruk przed wejściem do groty oraz murki oporowe. Wszystkie te elementy zostały zachowane.

- Udrożnienie wejścia na górny korytarz pozwoli zwiększyć cyrkulację powietrza wewnątrz Elizeum. Jest to ważne z uwagi na duże zawilgocenie cegły, z której wymurowana jest podziemna grota. Swobodny przepływ powietrza poprawi warunki klimatyczne w obiekcie - przekazuje Stołeczny Konserwator Zabytków. Prace zostały przeprowadzone przez Zarząd Zielni m.st. Warszawy.

Po śmierci księcia w 1800 r. Elizeum przestało pełnić rolę miejsca salonu książęcego i stało się magazynem wykorzystywanym na beczki z piwem, potem jako lodownia szpitala św. Łazarza. Przejście z górnego korytarza funkcjonowało jeszcze w 1 ćw. XX, a następnie zostało zamurowane i częściowo zasypane. Obecnie je przywrócono.

Fragmenty malarstwa ściennego

Obecnie z wystroju możemy oglądać jedynie pozostałości tynków wapienno piaskowych, imitujących naturalną skałę oraz fragmenty malarstwa ściennego. - Relikty malowideł w formie trójbarwnych pasów (na powierzchni około 13 m²) znajdują się głównie na ścianach górnego korytarza, tzw. kredensu - informuje warszawski konserwator zabytków.

Zabezpieczone przed wilgocią

Osiemnastowieczna podziemna grota księcia Kazimierza Poniatowskiego wciąż czeka na kompleksowy remont. Jak przekazuje miasto, dotychczas, aby zmniejszyć bardzo wysokie zawilgocenie we wnętrzu budowli, w dolne wejście wstawiono kratę umożliwiającą dopływ powietrza. Otwory wentylacyjne przykryto daszkami, by powstrzymać napływ wody opadowej do wnętrza.

- Jeszcze w tym roku planujemy wykonać całoroczny monitoring warunków klimatycznych wewnątrz Elizeum oraz zbadać system historycznych kanałów wentylacyjnych - przekazuje stołeczny konserwator.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto