MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze rzeźby na warszawskim osiedlu odzyskują blask. Jedyna pamiątka po XVIII-wiecznym pałacu. Jaka jest ich historia?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Po II wojnie światowej rzeźby i dekoracyjne wazy z XVIII-wiecznego pałacu w Brzezince trafiły do Warszawy
Po II wojnie światowej rzeźby i dekoracyjne wazy z XVIII-wiecznego pałacu w Brzezince trafiły do Warszawy Stołeczny konserwator zabytków
Osiedle Szwoleżerów wyróżnia się na mapie Warszawy wieloma niezwykłymi elementami. Po pierwsze, charakteryzuje je unikalna architektura, po drugie - starannie zaprojektowane tereny zieleni, a po trzecie, co może być najbardziej zaskakujące, to XVIII i XIX-wieczne rzeźby ogrodowe pochodzące z pałacu w Brzezince na Dolnym Śląsku.

Osiedle Szwoleżerów

Osiedle Szwoleżerów zostało wybudowane w latach 1972-74. Całość zaprojektowała architektka Halina Skibniewska. Osiedle wyróżniono prestiżowym tytułem Mistera Warszawy w 1974 roku. Stosunkowo niskie bloki z widnymi mieszkaniami, o zróżnicowanych wysokościach i kształtach, znacznie odbiegały od ówczesnych standardów, w których dominowała wysoka i prosta zabudowa ogromnych osiedli dla tysięcy mieszkańców. Osiedle kameralną atmosferę zawdzięcza również wyjątkowemu zagospodarowaniu przestrzeni - przydomowe ogródki płynnie przechodzą tam we wspólny teren zieleni. Założenie krajobrazowe osiedla zostało zaprojektowane przez wybitną projektantkę zieleni Alinę Scholtz.

Po II wojnie światowej rzeźby i dekoracyjne wazy z XVIII-wiecznego pałacu w Brzezince trafiły do Warszawy

Tajemnicze rzeźby na warszawskim osiedlu odzyskują blask. Je...

Ogród z zabytkowymi rzeźbami

Ogród Osiedla Szwoleżerów ma formę lapidarium, w którym eksponowane są zabytkowe rzeźby pochodzące z XVIII-wiecznego pałacu w Brzezince na Dolnym Śląsku. Pałac, który niegdyś był jedną z najpiękniejszych rezydencji w tym regionie, obecnie jest ruiną. Po II wojnie światowej na terenach należących do tej okazałej siedziby rodu von Kospoth utworzono PGR, a rzeźby ogrodowe wywieziono do Warszawy. Część z nich trafiła do ogrodów pałacu w Wilanowie.

Ochrona przed dalszą degradacją

Rzeźby-wazony, które umieszczono na terenie Osiedla Szwoleżerów są do dziś w większości eksponowane w sposób zaplanowany przez twórczynie założenia. Obecnie wiele z tych obiektów uległo znacznej degradacji na skutek ekspozycji na warunki atmosferyczne i braku profesjonalnych prac konserwatorskich. Przez lata bowiem ich status prawny był niejasny - przekazał stołeczny konserwator zabytków.


Dopiero niedawno, po stwierdzeniu przez sąd nabycia rzeźb na drodze zasiedzenia przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Szwoleżerów", właściciel mógł przystąpić do ich zabezpieczenia i renowacji

Pierwszy etap prac

W 2023 roku poddano kompleksowej konserwacji pierwszą część zespołu - 5 obiektów. Jak poinformował konserwator, prace przyniosły bardzo dobry efekt.

Obiekty zostały przewiezione do pracowni konserwatorskiej i delikatnie oczyszczone. Następnie przystąpiono do usuwania wtórnych uzupełnień żywicznych i cementowych oraz wtórnych, skorodowanych klamr. Zabytki poddano dezynfekcji preparatem biobójczym a powierzchnię piaskowca miejscami wzmocniono specjalnym preparatem. Kitami oraz flekami z piaskowca wypełniono spękania i ubytki - zrelacjonował konserwator.

Prace miały na celu uratowanie istniejących obiektów ze względu na znaczny walor artystyczny rzeźb. Jednak z powodu braku wystarczających źródeł ikonograficznych, nie zdecydowano się na rekonstrukcję brakujących fragmentów. Wiosną obiekty wróciły z pracowni, a efekty I etapu konserwacji można już podziwiać podczas spaceru po osiedlu.

Ciąg dalszy konserwacji rzeźb

Wkrótce rozpocznie się konserwacja kolejnych 17 obiektów z zespołu. Będą prowadzone według tych samych założeń. Miasto wesprze je kwotą 139 tys. zł. Niedługo pierwsze rzeźby zostaną zdemontowane i przewiezione do pracowni. - Będziemy informować o postępach prac - zapewnił stołeczny konserwator zabytków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto