Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: coraz więcej osób chce "rozwodu kościelnego"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nawet 150 wniosków o unieważnienie małżeństwa rozpatruje rocznie Sąd Diecezjalny w Tarnowie. Ponad 60 procent spraw kończy się stwierdzeniem nieważności. "Rozwód kościelny" to, z jednej strony, uspokojenie sumienia, z drugiej - otwarta furtka do ułożenia sobie życia na nowo.

Pani Elżbieta spod Brzeska była bardzo szczęśliwa, kiedy osiem lat temu wychodziła za mąż. Pierwsze nieporozumienia w jej małżeństwie zaczęły pojawiać się już niespełna rok po ślubie. Potem było coraz gorzej. - Mąż zaczął nadużywać alkoholu. Gdy był pijany, znęcał się psychicznie i fizycznie nade mną, bił mnie. Był zupełnie inną osobą, niż tą, która znałam przed ślubem - opowiada.

Kobieta dopiero po jakimś czasie, przez przypadek, dowiedziała się, że jej mąż powinien się leczyć psychiatrycznie, a tego nie robi. - Było to dla mnie totalnym zaskoczeniem. Mąż wcześniej nawet się nie zająknął o tym, że jest poważnie chory - twierdzi.
W 2007 roku kobieta uzyskała rozwód cywilny. Rok później podjęła starania o stwierdzenie nieważności jej małżeństwa przez Sąd Diecezjalny.
- Jestem osobą wierzącą i chcę na nowo ułożyć sobie życie, ale tak, jak Bóg przykazał, a nie w konkubinacie - mówi. Ma żal do strony kościelnej, że jej sprawa toczy się już tak długo i końca nie widać.

Ks. Władysław Kostrzewa, oficjał Sądu Biskupiego w Tarnowie wyjaśnia, że postępowania zazwyczaj trwają długo, bo wymagają dogłębnego stwierdzenia, czy z powodu istniejących przeszkód lub wad zgody małżeńskiej, związek w chwili wypowiadania sakramentalnego "tak" w ogóle mógł zostać zawarty w sposób ważny. - Z reguły sprawy zamykane są w ciągu roku. Są jednak sytuacje wyjątkowe - przyznaje. Do takich należy m.in. przypadek pani Elżbiety, który wymagał nie tylko przesłuchania stron i świadków, ale także sporządzenia przez biegłego psychologa opinii sądowo-psychologicznej na temat jej męża. Do stwierdzenia nieważności małżeństwa potrzebne są zgodne wyroki dwóch instancji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnów: coraz więcej osób chce "rozwodu kościelnego" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto