Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tesco na Górczewskiej do zamknięcia? Będzie nowy obiekt handlowy czy duże osiedle?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
naszemiasto.pl/archiwum
Tesco zamyka wszystkie swoje sklepy w Polsce. Co prawda oficjalnie jeszcze tego nie potwierdzono, jednak branżowe wieści są jednoznaczne. W Warszawie sieć posiada 12 punktów, w tym dwa wielkie hipermarkety na Kabatach i Bemowie. Przyszłość tego pierwszego terenu wydaje się przesądzona, jednak to co się stanie ze sklepem na Bemowie pozostaje zagadką. Możliwości jest kilka. Szczegóły w tekście poniżej.

Tesco na Górczewskiej do likwidacji

W listopadzie serwis wiadomoscihandlowe.pl poinformował, że Tesco definitywnie wycofuje się z Polski. Sieć zarządzająca w naszym kraju 350 placówkami generuje kolejne straty. Pomimo przeprowadzonej restrukturyzacji, nie uda się zatrzymać brytyjskiego giganta nad Wisłą. Te informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone, jednak taki scenariusz rozważany był od dawna.

W Warszawie Tesco ma 12 sklepów - te największe na Kabatach (al. KEN 12) oraz Bemowie (Górczewska 228). Teren na Kabatach przejął deweloper Echo Investment. Ma tam stworzyć małe miasteczko. Będą osiedla mieszkaniowe, sklepy, tereny zielone i biura. - To będzie naprawdę przełomowy projekt - zapewnia szef dewelopera. Nie wiadomo jeszcze kiedy rozpoczną się pierwsze prace, ale można zakładać, że pierwsze zmiany mieszkańcy odczują już w 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ: Parking na Bemowie opustoszał w magiczny sposób. Kilkaset samochodów rozpłynęło się w powietrzu

Parking na Bemowie opustoszał w magiczny sposób. Kilkaset sa...

Co z terenem na Górczewskiej? Tak naprawdę może powstać tam wszystko. Działka przy Górczewskiej 228 nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie decyzje podejmowane są na bieżąco. Teren jest własnością skarbu państwa w użytkowaniu wieczystym spółki Górczewska 228. Opisywana działka zaczęła zyskiwać na znaczeniu kiedy w 1994 roku otwarto tam sklep Hit. W 2002 roku pojawiło się tam Tesco, a z czasem także kolejne duże sklepy, w tym m.in. Media Markt, CCC czy Sports Direct. Na działce znajduje się także stacja benzynowa, myjnia samochodowa oraz dwa kilkupiętrowe biurowce.

Do 2018 roku znajdował się tam także niskiej klasy hotel. W ubiegłym roku obiekt zburzono. W jego miejsce ma zostać wybudowane osiedle z rządowego programu tanich mieszkań na wynajem. Teren po byłym hotelu ogrodzono, ale inwestycja prowadzona przez skarb państwa jeszcze nie rozpoczęła się. Tesco ma prawo do użytkowania terenu przy Górczewskiej do 2052 roku. To wynika z umowy zawartej w 1997 roku na okres 55 lat. Górczewska 228 próbowała wypowiedzieć ją przed sądem, argumentując że została w niej pokrzywdzona, ale operacja zakończyła się niepowodzeniem.

Osiedle zamiast hipermarketu?

Teren Tesco na Bemowie jest bardzo atrakcyjny. To działka położona pomiędzy dwoma przyszłymi stacjami metra - Bemowo oraz Lazurowa. Pierwsza zostanie otwarta już za dwa lata. Przy drugiej w przyszłości ma znaleźć się wielki węzeł przesiadkowy, chociaż miasto na razie nie ma pieniędzy na jego budowę. Od obu przyszłych stacji Tesco dzieli kilkaset metrów. To podpowiada, że terenem może zainteresować się jeden z deweloperów działających na rynku mieszkaniowym.

Mini miasto zamiast Galerii Kabaty. „To będzie przełomowy pr...

Chrzanów, Górce oraz Jelonki w ostatnich latach są bardzo intensywnie zabudowywane. Tuż obok Tesco nowe osiedla powstają tak gęsto, że okoliczne wąskie ulice już dawno przekroczyły swoją przepustowość. Projekt podobny do tego na Kabatach mógłby przestrzeń w tym miejscu uporządkować. Chętnych do budowy nie powinno zabraknąć. Brak planu zagospodarowania stwarza wręcz nieograniczone możliwości projektowe.

Mieszkańcy wymieniali między sobą pocztą pantoflową także wiadomości o innej koncepcji. Według plotek, teren mógł zostać przejęty przez miasto, a zamiast Tesco miał zostać zbudowany parking w systemie Parkuj i Jedź. Ta koncepcja, pamiętając o budowanych stacjach metra, też miałaby sens. Ratusz jednak takich planów nie ma i zakłada, że nawet przy próbie kupna, zostałby przelicytowany przez prywatnych inwestorów.

Nie można także wykluczyć, że skarb państwa wróci do zarządzania terenem. Działka wydaje się idealna m.in. do realizacji programu Mieszkanie Plus. Jeśli tuż obok realizowany jest program tanich mieszkań na wynajem, to taki scenariusz również wydaje się możliwy. Oczywiście całkiem prawdopodobne, że w miejsce Tesco pojawi się inny wielkoformatowy sklep, np. z branży wnętrzarskiej. Ikea w tej części miasta chce inwestować. Po nieudanej próbie utworzenia sklepu w Forcie Wola oraz otwarciu magazynu w Wola Parku, to mógłby być dla szwedzkiej sieci ciekawy kierunek. O sklepie na Bemowie myśli także Agata Meble. Decyzje w sprawie przyszłości Tesco na Górczewskiej zapadną jednak najwcześniej w pierwszym kwartale 2020 roku. Do tego czasu wszystko pozostaje spekulacją. Najpierw samo Tesco musi oficjalnie potwierdzić doniesienia o definitywnej wyprowadzce z Polski.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto