Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toalety miejskie w Warszawie. Zobacz pierwsze samoobsługowe szalety

baw
Toalety miejskie w Warszawie
Toalety miejskie w Warszawie ZOM
Automatyczne, nowoczesne i designerskie, a przede wszystkim higieniczne. Dwie na Polu Mokotowskiem a jedna w Parku Praskim - w tych miejscach stanęły pierwsze samoobsługowe szalety. Ratusz zapowiada, że w przyszłym roku zostanie ustawionych 19 nowoczesnych toalet miejskich w Waszrawie. Docelowo ma ich być prawie 50.

Zarząd Oczyszczania Miasta uruchomił trzy toalety miejskie w Warszawie w podległych sobie parkach. Nowoczesne szalety stanęły w Parku Parskim i na Polu Mokotowskim.

Po wrzuceniu monety drzwi kabin otwierają się samodzielnie. Światło, działające na fotokomórkę, zapala się po przestąpieniu progu. Toaleta automatycznie myje i dezynfekuje się, co zapewnia wysoką higienę utrzymania. Wewnętrzne sensory ruchu umożliwiają bezdotykowe korzystanie z podajnika na mydło, umycie rąk oraz ich wysuszenie. Kabina wyposażona jest również w specjalnie wyprofilowane uchwyty dla osób niepełnosprawnych oraz przewijak dla niemowląt.

Nie zabrakło również automatycznego spłukiwania muszli, dyfuzora zapachów oraz szeregu elementów dbających o bezpieczeństwo: systemu detekcji obecności użytkownika, ppoż. kosza na śmieci, systemu "Żądanie pomocy" oraz modułu GSM dla administratora informującego np. o niepożądanych zdarzeniach w toalecie lub braku któregokolwiek z mediów. Czas przebywania w toalecie został ograniczony do 15 minut, o czym informuje specjalny wyświetlacz.

Zobacz również: Warsaw On Air. Wernisaż fotografii Warszawy wykonanych z helikoptera

Toalety miejskie w Warszawie

Według planów stołecznego Ratusza w przyszłym roku w mieście ma zostać ustawionych 19 toalet. Docelowo ma ich powstać 49. W wersji podstawowej szlaty będzie miał 4 metry długości i 2,65 m. szerokości.

Autorami koncepcji projektu Warszawskich Szaletów są Aleksandra Wasilkowska, Marcin Kwietowicz i Marek Happach. Forma owalnej bryły ze szkliwionymi kaflami na elewacji nawiązuje do istniejących form małej architektury warszawskiej takich jak obłe donice, kioski ruchu czy słupy ogłoszeniowe, a glazurowane kafle elewacyjne w sześciu wariantach kolorystycznych (uzależnionych od lokalizacji) odwołują się do mozaiki i pokrytych kaflami fasad warszawskich kamienic. Toalety nie mają podziału na płeć, są dostosowane dla rodziców z dziećmi i dla osób niepełnosprawnych. Znakiem toalety jest serduszko, nawiązujące do tradycyjnych sławojek.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto